
Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Pieniądza NBP
Uczniowie z klas 6,7 i 8 wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Głównym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka.
W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Uczniowie poruszali się w scenerii sprzed sześćdziesięciu lat, chodzili po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy.
Na trasie zwiedzania znajduje się aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe. Wyróżnioną częścią jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły. Odrębne pomieszczenia stanowią sale: „Radiostacje i łączność”, „Poczta Polowa”.
Centralnym punktem drugiej części ekspozycji jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. Dopełnia ją część poświęcona alianckim zrzutom. W specjalnie przygotowanej sali kinowej uczniowie obejrzeli film w technologii 3D pt. „MIASTO RUIN”. Powstały film to trójwymiarowy przelot „Liberatora” nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą z 1945 roku. Film w sugestywny sposób oddaje grozę i skalę zniszczeń stolicy po II wojnie światowej.
Nowoczesne, multimedialne Muzeum, jedyne tej klasy w Polsce, zrobiło na nich duże wrażenie, dostarczyło wielu wspaniałych przeżyć i stanowiło wspaniałą żywą lekcję historii.
W Centrum Pieniądza NBP uczniowie uczestniczyli w zajęciach „Pieniądz. Mały przedmiot − wielka historia”. Uczestnicy zajęć, analizowali wizerunki i napisy na monetach oraz banknotach, odkrywali powiązania pieniądza z ważnymi wydarzeniami w dziejach Polski i Europy.
Wycieczkę po Centrum Pieniądza NBP rozpoczęliśmy od poznania historii środków płatności. Mieliśmy możliwość zobaczenia monet pochodzących ze starożytnej Mezopotamii, Rzymu, czy Grecji. Następnie mamy szansę poznać historię powstania i rozwoju polskiej złotówki. Dowiadujemy się, jacy ekonomiści stali za rozwojem polskiej gospodarki po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości.
W skarbcu uczniowie mieli niepowtarzalną okazję dotknąć, a nawet podnieść prawdziwą sztabkę złota. Waży 12,4 kilograma i jest warta ponad 3 miliony złotych.
Uczniowie dowiedzieli się , na czym polegała denominacja złotego w 1995 roku. Bardzo ciekawym dla nas miejscem była sala numizmatyka. Przedstawionych tutaj jest kilkaset kolekcjonerskich monet, a także przyrządy służące do ich oglądania i sprawdzania ich autentyczności, a co za tym idzie wartości.
Centrum Pieniądza NBP to z pewnością miejsce wyjątkowe.
Uczniowie mieli też okazję zobaczyć jedno z najważniejszych miejsc pamięci poświęconych poległym bohaterom naszej ojczyzny – Grób Nieznanego Żołnierza oraz zmianę warty.
Mimo padającego deszczu, humory w pełni nam dopisywały. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.