❤️ Dzień mamy ❤️
Warsztaty wykonywania kartek dla ukochanych mam, a roli głównej klasa V Szkoły Podstawowej w Działoszycach.
Program TRZYMAJ FORMĘ – Dzień Zdrowego Jedzenia
Dzień 18 maja 2023 roku był dniem zdrowego jedzenia w naszej szkole.
Najważniejszym elementem posiłków powinny być warzywai owoce, dlatego też uczniowie klasy 8 przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów, na drugie śniadanie, pożywne sałatki owocowo-warzywne bogate w witaminy i sole mineralne.
A ponieważ zróżnicowany i zbilansowany sposób odżywiania to podstawa, uczniowie, rodzice mogli sprawdzić na Talerzu Zdrowia, który znajduje się na korytarzu szkolnym, jakie produkty powinna zawierać właściwa dieta.
TRZYMAMY FORMĘ! – jesteśmy aktywni fizycznie i właściwe się odżywiamy.
I Rajd Drużyn Kościuszkowskich
I Rajd Drużyn Kościuszkowskich za nami. DH im. T. Kościuszki wraz z druhami z Pińczowa i Kij pokonała 12 kilometrową trasę aby dotrzeć do pomnika Bartosza Głowackiego. To tutaj w roku 1794 doszło do zwycięskiego starcia wojsk polskich, pod dowództwem Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi.
Corocznie z okazji święta szkoły w rocznicę nadania jej imienia organizujemy apele, akademię i konkursy. W tym roku odbył się konkurs na lapbooka pod hasłem Tadeusz Kościuszko. Na placu pod pomnikiem nagrodziliśmy laureatów konkursu.
Swoją próbę zuchowa i harcerską zakończyło 17 zuchów i 13 harcerzy. I właśnie w dniu dzisiejszym złożyli obietnicę zuchowa oraz przyrzeczenie harcerskie.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom ukończenia tak wyczerpującej trasy rajdu. Dziękujemy phm. Annie Steckiewicz, druhnie Mai Natwora, opiekunom i drużynom DH Pińczów i Kije, opiece medycznej Patrykowi Steckiewiczowi.
Dziękujemy za pomoc materialna i finansową: Miejsko-Gminnemu Centrum Kultury w Działoszycach, Delikatesom Centrum w Działoszycach, Burmistrzowi MiG Działoszyce. Na koniec, ale bardzo serdecznie Wam rodzice, którzy bez chwili wahania podejmujecie się każdego zadania, które służy realizacji zadań wychowawczych szkoły. Już dziś zapraszamy na II rajd drużyn kościuszkowskich.
Kuba i Krystian zajęli dziś I miejsce w finale Świętokrzyskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Turnieju Tenisa Stołowego w kategorii chłopcy rocznik 2008-2009. Tym samym awansowali do finału OGÓLNOPOLSKIEGO tych rozgrywek, które odbędą się w Zielonej Górze. Gratulujemy.
Zbiórka zuchów i harcerzy.
Tym razem na ognisku harcerskim uczyliśmy się je rozpalać, wiązać węzeł przyjaźni, śpiewać piosenki harcerskie oraz współpracować w zespołach. Za całoroczną pracę drużynowe nadały też sprawności zuchowe i harcerskie. Gratulujemy.
Właśnie trwa Tydzień Bibliotek. W tym roku jego obchody przypadają na okres od 8 maja (poniedziałek) do 15 maja (poniedziałek). W tym czasie swoje święto mają wszyscy fani czytania. Uczniowie SP Działoszyce oprócz swojej własnej, odwiedzili też Bibliotekę Miejską przy MGCK w Działoszycach.
Wiwat 3 Maj❗️
W piątek 28 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach odbyła się uroczysta akademia poświęcona 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To pierwszy w Europie i drugi na świecie wyraz tak postępowej myśli politycznej. Z tej okazji scenki i montaż słowno- muzyczny zaprezentowali głównie uczniowie klasy 5. Dekoracje każdy oceni sam.
Dziękujemy zaproszonym gościom – Pan Burmistrz Stanisław Porada oraz ksiądz proboszcz Jacek Miernik.
3 maja uczciliśmy 232 rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. W uroczystościach organizowanych przez UMiG Działoszyce uczestniczyly zuchy, harcerze, mażoretki, nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz pracownicy szkoły.
Wzięliśmy udział we mszy świętej za ojczyznę pod przewodnictwem księdza proboszcza parafii Świętej Trójcy w Działoszycach, wysłuchaliśmy przemówienia okolicznościowego Pana Burmistrza, złożyliśmy wiązankę pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, następnie uroczyście przemaszerowaliśmy przez rynek udając się na plac strażnicy OSP. Tam swoje układy, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Dzierążni, zaprezentowały mażoretki. Dziękujemy wszystkim, którzy swoją postawą wychowują przyszłe pokolenia
Zuchy i harcerze Drużyny im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach w celu uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wzięli udział w przygotowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Działoszycach grze terenowej. Relacja zdjęciowa mówi wszystko.
O tym, że w Działoszycach potrafimy grać w tenisa stołowego przekonał się dziś Staszów. Krystian i Kuba zajęli I miejsce w półfinale wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym. GRATULUJEMY i trzymamy kciuki w finale.
Finał Powiatowego Konkursu Historycznego „Powstanie styczniowe – 1863-1864 r.”
W czwartek 27 kwietnia w siedzibie pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach odbył się etap finałowy Powiatowego Konkursu Historycznego „Powstanie styczniowe – 1863-1864 r.”.
Zwycięzczynią konkursu została jedna z najmłodszych finalistek, uczennica naszej szkoły Zuzanna Ostrowska.
Konkurs został przeprowadzony w związku z obchodzoną w tym roku 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów. Do konkursu przystąpiło 13 szkół podstawowych z terenu powiatu pińczowskiego z ogólnej liczby 17 placówek funkcjonujących w systemie 8-klasowym (77 %). Ogółem we wspomnianych szkołach w rywalizacji na etapie szkolnym wzięło udział 85 uczniów z klas IV-VIII. Do finału z każdej szkoły kwalifikował się jeden uczeń.
Obowiązujące na konkursie treści wykraczały w dużym stopniu poza zakres programu nauczania realizowanego na poziomie szkoły podstawowej. Oprócz tekstu opracowanego przez organizatorów – pracowników Filii PBW w Pińczowie – finaliści musieli także zapoznać się z wybranymi fragmentami treści artykułu „Z dziejów Powstania Styczniowego na Ponidziu” autorstwa Roberta Osińskiego.
Uczniowie naszej szkoły Nadia, Oliwia i Bartek wzięli udział w konkursie recytatorskim organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Działoszycach. Uzyskali w nim wyróżnienia, a byli najmłodszymi uczestnikami w swoich kategoriach wiekowych. Gratulujemy Wam odwagi i zdolności recytatorskich oraz życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.
23 kwietnia to dzień Świętego Jerzego, patrona harcerzy, skautów i zuchów. Święty Jerzy był wzorem siły, męstwa i zwycięstwa. Wspomaga nas na harcerskim szlaku, abyśmy nie tracili odwagi i uczy jak pokonywać słabości charakteru.
W tym dniu Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach oraz gromada zuchów Wesołe Wicherki wzięli udział w obchodach tego święta organizowanych przez Hufiec Pińczów. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji harcerzy i zuchów w Klasztorze o. Franciszkanów w Pińczowie. Mszę uświetniła orkiestra dęta z Dzierążni.
Po zwiedzeniu synagogi pińczowskie i przemarszu przez Pińczów nasz latawiec zdobył zaszczytne trzecie miejsce w Hufcowym Festiwalu Smoków.
„Sprzątamy dla Polski” to akcja organizowana przez Stowarzyszenie „Dla Polski” pod patronatem Prezesa RM i MEiN. Jej celem jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. W akcję aktywnie włączyli się zuchy harcerze i uczniowie Szkoły Podstawowej w Działoszycach. Przypominamy również o trwającej zbiórce butelek PET.
Uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach poznają Polskę. W dniu 19 kwietnia zwiedzili jaskinię „Raj”, jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Następnie obejrzeli wystawy w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, które specjalizuje się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych..
W poniedziałek 17 kwietnia br. Harcerze z Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach uczestniczyli w warsztatach plastycznych prowadzonych przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Działoszycach w trakcie, których przygotowywali żonkile.
Dziś 80 lat po wybuchu po wybuchu powstania w getcie warszawskim Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach przyłączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile zorganizowanej przez BMiG Działoszyce Pana Stanisława Poradę oraz MGCK w Działoszycach. Zebrani po raz kolejny mogli też usłyszeć prelekcję dotyczącą historii naszego miasta i regionu z ust lokalnej pasjonatki historii naszego regionu, Pani Kingi Statowskiej.
14 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym apelu poświęconym rocznicy zbrodni katyńskiej. W montażu slowno- muzycznym przybliżyli tragiczne wydarzenia naszej historii. Przypomnieli tragiczny los polskich oficerów z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, którzy stracili życie z rąk sowieckich oprawców. Nie zabrakło oczywiście licznej grupy zuchów i harcerzy ze szkoły.
Sztuka współczesna jaka właściwie jest….? Czy bywa trudna do zrozumienia…? Niestety tak. Artyści nie tworzą, jak kiedyś, dzieł na zamówienie według obowiązującego w danym czasie kanonu piękna. Robią coś zupełnie innego – pytają, szukają i interpretują otaczającą nas rzeczywistość.
Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy happeningu w formie żywego obrazu. Uczniowie klaasy siódmej dokonali rekonstrukcji dzieła malarskiego ” Dziewczyna z perłą” autorstwa holenderskiego malarza Johannesa Vermeera, uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa. Znajduje się obecnie w muzeum Mauritshuis w Hadze; bywa często nazywany Mona Lisą północy lub Holenderską Mona Lisą.
Marsz Pamięci papieża Jana Pawła II
W dniu 2 kwietnia 2023r. harcerze, zuchy, uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz mieszkańcy Działoszyc wzięli udział w Marszu Pamięci papieża Jana Pawła II. Zebrani na placu szkolnym przy SP Działoszyce wysłuchali kazań z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Następnie wszyscy udali się do kościoła pw. Świętej Trójcy w Działoszycach. Tam wszyscy modliliśmy się oraz odśpiewaliśmy ulubioną pieśń JP II Barka.
W Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Działoszycach mija właśnie miesiąc ekonomii. W marcu w szkole realizowany był projekt pt. “Marzec, w naszej szkole miesiącem Ekonomii”. W ramach projektu: Przez cały miesiąc młodzież mogła zdobywać wiedzę na temat pieniądza, Narodowego Banku Polskiego, banków komercyjnych.
W dniu10.03.2023r. szkole odbyły się warsztaty. Temat warsztatów to “ Zadania Banku Centralnego . Jestem klientem banku komercyjnego”. Organizatorami była działająca w naszej szkole Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej . Warsztaty były częścią realizacji III edycji programu „Złote Szkoły NBP”.
W warsztatach brali udział uczniowie klas VI-VIII. W warsztatach uczestniczył pan dyrektor Marcin Szybra oraz gość specjalny pan Łukasz Pastuszyński Główny Specjalista ds. Komunikacji Społecznej w Oddziale Okręgowym NBP w Kielcach. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się:
1.Jakie są najważniejsze zadania banku centralnego.
2.Wykazano różnice między bankiem centralnym a bankami komercyjnymi.
3.Określono wpływ, jaki na życie codzienne obywateli mają działania Narodowego Banku Polskiego.
4.Jak wygląda działalność banków komercyjnych.
5.Poznaliśmy prawa konsumenta – klienta banku.
6.Decyzje związane z wyborem oferty bankowej.
7. Poznaliśmy w jaki sposób zabezpiecza się banknoty przed fałszowaniem.
W dniu 20.03.2023r. odbyła się debata na temat “Jak lepiej robić zakupy: za oszczędności, czy może na kredyt?”. Organizatorami jest również działająca w naszej szkole Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej: Natalia, Zuzia, Klaudia, Milena, Daria, Natalia, Nikola, Emilia, Bartek. Warsztaty też były częścią realizacji III edycji programu „Złote Szkoły NBP”. W debacie wzięli udział uczniowie klas VI-VIII. Gośćmi debaty jest pan dyrektor Marcin Szybra oraz gość specjalny przedstawiciel banku komercyjnego pan Bogdan Chałuda dyrektor Krakowskiego Banku Spółdzelczego oddział w Działoszycach. W debacie wzięły udział dwie drużyny: Propozycji i Opozycji, których członkowie wypowiadali się na dany temat. Mówcy obydwu drużyn w interesujący sposób argumentowali jak lepiej robić zakupy: za oszczędności, czy może na kredyt?
W dniu 08.03.2023r. Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej odwiedziła przedszkolaków z Przedszkola nr 2 w Działoszycach, gdzie przeprowadziła warsztaty na temat pieniądza i jego wartości. W interesujący sposób opowiadali o pieniądzach swoim młodszym koleżankom i kolegom. Oprócz wspólnych zabaw i opowieści, uczniowie mogli zadawać pytania starszym kolegom. Ponadto mogli zaprojektować swój banknot.
Nauczyciele wychowawcy klas VI-VIII na godzinach do dyspozycji wychowawcy przeprowadzili lekcje o tematyce ekonomicznej: Po co ludziom pieniądze? Działalność Narodowego Banku Polskiego oraz banków komercyjnych. System bankowy w Polsce. Ekonomia w moim domu.
Konkurs Palm Wielkanocnych
W dniu 1 kwietnia 2023r. w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Działoszycach rozstrzygnięto Konkurs Palm Wielkanocnych. Zuchy i harcerze naszej szkoły zajęli I miejsce. Palmę z ogromnym zaangażowaniem wykonywali na zbiórce. Praca nie była łatwym zadaniem, ale w grupie siła. Daliśmy radę. Sukces jeszcze bardziej motywuje nas do dalszych działań.
W dniu 31 marca 2023r. harcerze Drużyny Im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach wzięli udział w kolejnej nietypowej zbiórce. We współpracy z PSCK w Pińczowie zorganizowano zwiedzanie wystawy bombek świątecznych w Domu Ariańskim w Pińczowie oraz zajęcia terenowe pt. Survival dla początkujących. Zajęcia przeprowadzone na Grochowiskach miały na celu przedstawienie zasad pozwalających przeżyć w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Harcerze rozpalali ogień różnymi technikami, zakładali obóz, brali udział w mustrze żołnierskiej, strzelali z repliki karabinu automatycznego oraz poznawali zasady udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadzili instruktorzy ze Związku Strzeleckiego Niepodległość. Serdecznie dziękujemy Dyrektor Muzeum w Pińczowie Pani Justynie Dziadek oraz Związkowi Strzeleckiemu Niepodległość imienia generała Bronisława Kwiatkowskiego na czele z Panem Dariuszem Greniem.
W dniu 20.03.2023r. odbyła się debata na temat “Jak lepiej robić zakupy: za oszczędności, czy może na kredyt?”. Organizatorami jest również działająca w naszej szkole Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej: Natalia, Zuzia, Klaudia, Milena, Daria, Natalia, Nikola, Emilia, Bartek. Warsztaty też były częścią realizacji III edycji programu „Złote Szkoły NBP”. W debacie wzięli udział uczniowie klas VI-VIII. Gośćmi debaty jest pan dyrektor Marcin Szybra oraz gość specjalny przedstawiciel banku komercyjnego pan Bogdan Chałuda dyrektor Krakowskiego Banku Spółdzelczego oddział w Działoszycach. W debacie wzięły udział dwie drużyny: Propozycji i Opozycji, których członkowie wypowiadali się na dany temat. Mówcy obydwu drużyn w interesujący sposób argumentowali jak lepiej robić zakupy: za oszczędności, czy może na kredyt?
Nauczyciele wychowawcy klas VI-VIII na godzinach do dyspozycji wychowawcy, matematyki, wos-u przeprowadzili lekcje o tematyce ekonomicznej: Po co ludziom pieniądze? Działalność Narodowego Banku Polskiego oraz banków komercyjnych. System bankowy w Polsce. Ekonomia w moim domu.
W dniu 08.03.2023r. Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej odwiedziła przedszkolaków z Przedszkola nr 2 w Działoszycach, gdzie przeprowadziła warsztaty na temat pieniądza i jego wartości. W interesujący sposób opowiadali o pieniądzach swoim młodszym koleżankom i kolegom. Oprócz wspólnych zabaw i opowieści, uczniowie mogli zadawać pytania starszym kolegom. Ponadto mogli zaprojektować swój banknot.
Memoriał Krzysztofa Marszalika
W dniach 24-25 marca 2023 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej POKSTiR w Pińczowie odbyło się bardzo ciekawe wydarzenie sportowe: Memoriał im. Krzysztofa Marszalika w piłce siatkowej. Turniej był idealną okazją do uczczenia pamięci Krzysztofa Marszalika – nie tylko nauczyciela LO w Pińczowie, ale także pasjonata siatkówki, mentora wielu uczniów i cenionego działacza związanego z tym sportem, który propagował ideę Fair Play. W rozgrywkach tych nie mogło zabraknąć również uczniów ze Szkoły Podstawowej w Działoszycach. W turnieju udział wzięli zarówno chłopcy jak i dziewczęta dopingowani przez dyrektora szkoły Pana Marcina Szymbrę. W rozgrywkach uczestniczyły Szkoły Podstawowe: SP nr 1 Pińczów, SP nr 2 Pińczów, SP Złota w kategorii chłopców, SP Kije w kategorii dziewcząt oraz SP w Działoszycach. Miło poinformować, że po bardzo zaciętych meczach uczniowie z naszej szkoły zajęli wysokie miejsca. Dziewczęta zajęły II miejsce, natomiast chłopcy miejsce III. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy wygrali po 2 mecze przegrywając tylko po jednym spotkaniu. O wyrównanym poziomie turnieju świadczy fakt, że chłopcy z naszej szkoły pokonali zwycięzców memoriału SP nr 2 w Pińczowie. Wszystkie mecze odbywały się zgodnie z zasadą Fair Play. W tym miejscu należy wspomnieć, że nagrodę Fair Play w kategorii dziewcząt zdobyła uczennica z naszej szkoły Emilia Wałek.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy.
Starostwo powiatowe rozstrzygnęło konkurs plastyczny „Ochrona i zachowanie bioróżnorodności na Ponidziu”.
W konkursie brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach, a uczeń klasy 5 Maciej Skwark zajął I miejsce w kategorii klas 3-5. Nagrody otrzymał w dniu 24 marca 2023 r. z rąk Starosty Zbigniewa Kierkowskiego.
Gratulacje Maćku.
„Trzymaj Formę!”
To program realizowany w naszej szkole we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców.
Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.
W związku z tym, w dniu 22.03.2023 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie przedstawicieli stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku – Zdroju z uczniami klas 4 – 8. Spotkanie przebiegało pod hasłem: ” Żyjesz zdrowo – wygrywasz!”
Podczas prelekcji omówione zostały zasady zdrowego odżywiania, wpływ nikotyny, e-papierosów, alkoholu na zdrowie człowieka. Uczniowie dowiedzieli się jakie mogą być skutki spożywania napojów energetyzujących, jaki wpływ mają na organizm.
Aby zachować zdrowie i dobrą formę, należy: być aktywnym, stosować zbilansowaną dietę, tj. taką, która dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych oraz odpowiednią ilość energii.
Promując zdrowe odżywianie, uczniowie naszej szkoły, witając wiosnę w dniu 21.03.2023 częstowali mieszkańców owocami.
Turniej wiedzy pożarniczej ,,Młodzież zapobiega Pożarom”
22 marca w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach odbył się etap gminny Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju wzięło udział 15 uczniów ze szkół z Dzierążni, Działoszyc i Stępocic. Uczestnicy turnieju rozwiązywali test, a następnie sześcioro z najwyższym wynikiem odpowiadało na wylosowane pytania ustnie. Z pierwszej grupy wiekowej klasy 1-4 najlepsze wyniki uzyskali uczniowie ze szkoły Podstawowej w Działoszycach: Magdalena Przęzak, Jan Szot i Kacper Kowalski. Jan i Kacper będą reprezentować gminę w etapie powiatowym.
W kategorii klasy 5-8 najwyższe wyniki uzyskali uczniowie: Klaudia Kula ze szkoły w Działoszycach, Oliwia Jędrzejczyk i Filip Wiejacha ze szkoły w Dzierążni. Oliwia i Filip będą reprezentować gminę w etapie powiatowym.
Wszyscy uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni dyplomami i cennymi upominkami, a zwycięzcy otrzymali również wspaniałe nagrody książkowe, które ufundował Burmistrz Pan Porada Stanisław.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.
Harcerze przygotowują palmy
W związku ze zbliżającą się Niedzielą Palmową zbiórka harcerska miała nietypowy charakter. Harcerze i zuchy przygotowywały wspólnie i indywidualnie palmy na konkurs Miejsko-Gminnego Centrum Kultury. Serdeczne podziękowania dla Pani Edyty Wojtyłko oraz Pani Darii Leszczyńskiej za fachową instruktorską pomoc.
Pieszy rajd na Grochowiska
Drużyna harcerzy im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach wzięła udział w obchodach 160 rocznicy bitwy pod Grochowiskami. To właśnie tu w dniu 18 marca 1863 roku doszło do krwawej bitwy wojsk powstańczych z wojskiem carskim. Ponad 3-tysięczne zgrupowanie wojsk gen. Mariana Langiewicza cały dzień walczyło z równie licznym korpusem rosyjskim pod dowództwem gen. Czengeriego. Powstańcy utrzymali pole walki, powstanie styczniowe upadło rok później, ale dzięki powstańcom styczniowym Europa i cały świat dowiedzieli się, że Polacy nigdy nie zaprzestali walczyć o wolność i niepodległość. Dlatego, jako harcerze czuliśmy się w obowiązku oddania hołdu poległym przodkom. Wszyscy dzielnie przeszli dwunastokilometrową trasę z Pińczowa na Grochowiska. Dla wszystkich zebranych dużą atrakcją była przygotowana z dużym rozmachem, bardzo profesjonalna inscenizacja bitwy pod Grochowiskami. O randze uroczystości świadczy obecność przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, tym Burmistrza Pińczowa Włodzimierza Baduraka, wiceminister sportu i turystyki Anny Krupki, posła Marka Kwitka, posła Michała Cieślaka, posła Mariusza Goska, radnego sejmiku województwa świętokrzyskiego Artura Konarskiego i oczywiście Burmistrza Miasta i Gminy Działoszyce Pana Stanisława Porady.
Trzymaj Formę!
Trzymaj Formę, to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.
Jak dbać o zdrowie? Przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły, którzy w dniu 14 marca 2023 pod kierunkiem Pani Marty Nowak, Anny Miszczyk, Ilony Soja przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów, smakowite sałatki i kolorowe talerze pełne warzyw i owoców.
Warzywa i owoce mają kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy i rozwoju organizmu.
Przed Tobą trudny egzamin, sprawdzian, klasówka? Boisz się, że nie starczy czasu na naukę? Spokojnie! Jest na to niezawodny sposób. Wystarczy, że wzmocnisz swój organizm, a odwdzięczy Ci się lepszą kondycją, zdolnością analizowania i zapamiętywania. Najbardziej pomogą Ci w tym oczywiście witaminy i składniki mineralne. Znajdziesz je przede wszystkim w warzywach i owocach. Dbają one o doskonałą dyspozycję organizmu, wspomagają system nerwowy, uodparniają organizm na choroby i dają mnóstwo energii.
Wystarczy, że pięć razy dziennie sięgniesz po witaminową przekąskę: jabłko, pomidor, banan, kiwi, czy sałatka warzywna . Spróbuj zmiksować w swoich posiłkach jak najwięcej spośród tych odżywczych produktów.
Szybko przekonasz się, że daty, wzory i trudne angielskie słówka zapamiętują się niemal same! Powodzenia!
Zuchy z wizytą w Muzeum Regionalnym w Pińczowie.
W dniu 14 marca 2023r. zuchy ze Szkoły Podstawowej w Działoszycach wspólnie z przedszkolakami z Przedszkola Samorządowego nr 2 wybrały się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Dzieci brały udział w warsztatach na których pod czujnym okiem pana archeologa Dariusza Gren uczyły się lepić garnki i ozdoby pradziejową techniką bez użycia koła garncarskiego. Pan archeolog opowiedział dzieciom na czym polega jego praca, jak zaczęła się jego przygoda z archeologią. Była to wspaniała okazja do rozwijania swojej kreatywności, wyobraźni i zdolności artystycznych. Efektem pracy były wspaniałe dzieła: garnki, kielichy, a wśród nich królowały wielkanocne zajączki, kogutki i pięknie zdobione różnymi narzędziami jajeczka. Zuchy i przedszkolaki miały również okazję do zwiedzania przepięknej wystawy bombek. Kolekcja liczy ponad czterysta ozdób. Oglądając film, z którego dowiedzieliśmy się jak wygląda proces tworzenia bombek, ile wymaga precyzji i trudu nie dziwi nas już fakt, dlaczego ręcznie robione cudeńka są tak drogie. Wycieczka była wspaniała, pełna wrażeń i nowych doświadczeń.
W dniu10.03.2023r. w naszej szkole odbyły się warsztaty. Temat warsztatów to “ Zadania Banku Centralnego . Jestem klientem banku komercyjnego”. Organizatorami była działająca w naszej szkole Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej . Drużyna Ambasadorów pracuje pod kierunkiem p. Mirosławy Goły. Warsztaty są częścią realizacji III edycji programu „Złote Szkoły NBP”.
W warsztatach brali udział uczniowie klas VI-VIII. W warsztatach uczestniczył pan dyrektor Marcin Szybra oraz gość specjalny pan Łukasz Pastuszyński Główny Specjalista ds. Komunikacji Społecznej w Oddziale Okręgowym NBP w Kielcach.
Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się:
1.Jakie są najważniejsze zadania banku centralnego.
2.Wykazano różnice między bankiem centralnym a bankami komercyjnymi.
3.Określono wpływ, jaki na życie codzienne obywateli mają działania Narodowego Banku Polskiego.
4.Jak wygląda działalność banków komercyjnych.
5.Poznaliśmy prawa konsumenta – klienta banku.
6.Decyzje związane z wyborem oferty bankowej.
7.Poznaliśmy w jaki sposób zabezpiecza się banknoty przed fałszowaniem.
„Czas Niezłomnych”
Pod takim hasłem odbyła się w szkole Akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Uroczystość przygotowali harcerze.
Żołnierze Wyklęci często zwani Żołnierzami Niezłomnymi w ramach ruchu partyzanckiego, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
Scenariusz apelu dotyczył przedstawienia czasu, zasięgu, zakresu walk zbrojnych i politycznych Polaków o suwerenność w czasie i po zakończeniu II wojny światowej. Zagadnienia związane były z ruchem niepodległościowym. Uczniowie dowiedzieli się m.in., dlaczego żołnierze rozwiązanych oddziałów Armii Krajowej i innych organizacji zbrojnych kontynuowali walkę. Społeczność szkolna uzyskała odpowiedź na pytanie, dlaczego tych żołnierzy nazywamy Żołnierzami Wyklętymi albo Żołnierzami Niezłomnymi.
Zuchy, harcerze oraz cała społeczność szkolna swoją postawą dali wyraz szacunku dla osób zasłużonych dla historii naszej Ojczyzny.
W dniu 25 lutego br. wspólnie kibicowaliśmy drużynie Industria Kielce. Jak na mistrzów przystało wynik mógł być tylko jeden. Ostatecznie Industria Kielce wygrała 42 do 31. Miło było zobaczyć na żywo tak wielkie gwiazdy szczypiorniaka. Życzymy powodzenia w Lidze Mistrzów. Będziemy kibicować przed telewizorami.
Kuba Zając jest uczniem 7 klasy Szkoły Podstawowej w Działoszycach. 3 maja 2021 roku swoją wspaniałą karierę rozpoczął Kuba debiutem na Mistrzostwach Województwa gdzie po zaciętym meczu odpadł w pierwszej rundzie. Już wtedy dało się zauważyć jego ogromny potencjał, wole walki oraz zaangażowanie. Na pierwsze sukcesy nie trzeba było długo czekać, gdyż w WTK w kategorii młodzik zajął 4 miejsce ,natomiast w kadetach był 7. W kolejnym WTK Kuba powtórzył swój wynik. Po roku gry powołanie do kadry wojewódzkiej. Na sukcesy nie trzeba było czekać ,gdyż w kolejnych MW w deblu z Adamem Gbiorczykiem zostali Mistrzami Województwa. Natomiast w singlu w kategorii młodzik Kuba był 3 . Debel Zając – Gbiorczyk reprezentował nasze województwo w Grand Prix Polski w Rawie Mazowieckiej gdzie spisał się doskonale zajmując 4 miejsce! Kolejnym sukcesem było 30 miejsce w MP amatorów. I od tej pory zaczęła się dominacja Kuby w swojej kategorii wiekowej….. .Wygrana w WTK oraz 3 miejsce w kategorii kadet , i tym samym awans na Grand Prix Polski budzą podziw . W kolejnym WTK znowu zwycięstwo i kolejny awans na GP Polski, oraz 2 miejsce wśród kadetów. Nie sposób wspomnieć o wszystkich sukcesach Kuby, gdyż było ich wiele….. występy w drużynie 3 ligi Świętokrzyskiej, Kuba to tez wspaniały kolega…przyjaciel…oraz organizator…. czynnie wspiera swój klub MGTS Działoszyce.
Największe sukcesy Kuby to:
– 6 czerwiec 2021 udział w Pucharze Gór Świętokrzyskich
– 6 listopada zdobył 4miejsce w Turnieju z Rakietką Ku Niepodległości
– 21 listopada 2021 w Wojewódzkim Turnieju Klasyfikacyjnym Kuba zajął 4 miejsce wśród młodzików oraz 7 w starszej kategorii kadetów.
– 27 listopada 2021 zajął 4 miejsce w Festiwalu Tenisa Stołowego
– 27 lutego 2022 roku kolejne 4 miejsce w Wojewódzkim Turnieju Klasyfikacyjnym
– 19 kwietnia 2022 roku Kuba dostał powołanie do kadry wojewódzkiej
-15 maja 2022 Kuba Mistrzem Województwa w deblu z Adamem Gbiorczykiem w kategorii młodzik oraz 3 miejsce indywidualnie w kategorii młodzik
-11 czerwca 4 miejsce wraz z Adamem Gbiorczykiem w deblu na turnieju w Rawie Mazowieckiej – 25 czerwca wicemistrzostwo Województwa Zrzeszenia LZS
– 25 sierpnia 5 miejsce wśród seniorów w Turnieju o Puchar MGTS 30 miejsce wśród seniorów Mistrzostwach Polski Amatorów
– 17 września zwycięstwo w Wojewódzkim Turnieju Klasyfikacyjnym i awans na Grand Prix Polski Natomiast w starszej grupie był 3
– Zielona Góra i Grand Prix miejsce 48 w Polsce
– 19 listopada 2022 Pierwsze miejsce w kategorii młodzik i tym samym kolejny awans na Grand Prix Polski do Sępólna Krajeńskiego!!!!! Drugie miejsce w starszej kategorii kadet!!!. Trzecie miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Tenisa Stołowego
– 3 grudzień 2022 udział w IV Grand Prix Województwa Świętokrzyskiego w Wąchocku i znakomite 9 miejsce
– 18 grudnia 2022 wygrana w Grand Prix Włoszczowy 23 grudnia 2022 udział w Grand Prix Województwa Świętokrzyskiego i 19 miejsce
– 23 grudnia 2022 r pierwsze miejsce w Turnieju o Puchar Pana Posła Goska w Działoszycach
– 8 styczeń 2023 Pierwsze miejsce w IV Grand Prix Szczekocin w kategorii młodzik i 4 miejsce w kategorii senior.
– V Grand Prix Województwa Świętokrzyskiego w Działoszycach i znakomite 9 miejsce. – Pierwsze miejsce w kategorii młodzik do lat 15 w Mistrzostwach Tenisa Stołowego w Pińczowie
– 6 grudnia 2023 pierwsze miejsce w Mistrzostwach Działoszyc pod patronatem Pana Burmistrza Stanisława Porady
– 11 luty 2023 Drugie miejsce w Wojewódzkim Turnieju Klasyfikacyjnym w Bilczy, w kategorii młodzik oraz doskonałe 2 miejsc finałowej rozgrywce przegrał 3-2, i w 16 – 18 w setach Jeszcze lepiej wypadł w kategorii kadet, gdzie musiał się zmierzyć z bardziej renomowanymi przeciwnikami zajmując 2 miejsce. Uzyskał tym samym awans na Mistrzostwa Polski w Luboniu.
Należy nadmienić, że w większości wysokie miejsca osiąga w kategorii senior.
GRATULUJEMY !!!
W dniu 24 lutego br. Zuchy i Harcerze Drużyny im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach spotkali się na wspólnej zbiórce kontynuując obchody Dnia Myśli Braterskiej. Tym razem oprócz zdobywania wiedzy na temat skautingu, wspólnego śpiewania wszyscy mogli wziąć udział w grze terenowej. Było dużo emocji, śmiechu , rywalizacji oraz dobrej zabawy.
Dzień Myśli Braterskiej
22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave Baden-Powell. Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 w Stanach Zjednoczonych.
Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku.
W dniu 21 lutego drużynowe, dyrektor szkoły oraz Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce wzięli udział w gali z okazji tego święta przygotowanej przez Hufiec Pińczów. Tam też otrzymaliśmy podziękowania za całoroczną pracę z rąk komendant Hufca phm. Anny Steckiewicz. A tak świętowaliśmy i propagowaliśmy ideę harcerstwa w naszej szkole.
W dniu 22 lutego 2023r. gościliśmy w naszej szkole pana Arkadiusza Zawilińskiego z interaktywnym programem profilaktyki uzależnień w formie warsztatów słowno- muzycznych „Droga donikąd”. Program zawierał bloki tematyczne dotyczące uzależnień od alkoholu, narkotyków, papierosów i dopalaczy. Przeplatanie treści warsztatów odpowiednio dobranymi utworami muzycznymi, pozwoliły lepiej przyswoić i zapamiętać przedstawiane treści. Artysta odkłamał mity na temat nieszkodliwości e-papierosów oraz innych używek. W programie uczestniczyli również uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej w Stępocicach oraz Dzierążni. Dziękujemy organowi prowadzącemu, Panu Burmistrzowi Stanisławowi Poradzie, Pani Jadwidze Łaszowskiej za wszelką pomoc związaną z przygotowaniem warsztatów. Uczniowie zapamiętają tę lekcję na całe życie.
Nasz szkoła realizatorem programu – SZKOŁA PROMUJĄCA ZALECENIA EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIE
W czasie ferii na hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach odbyły się Mistrzostwa Działoszyc w kategorii Młodzik. Kolejna z cyklu imprez tenisa stołowego, który staje się coraz popularniejszą dyscypliną w naszej gminie. W zawodach wzięli udział czołowi zawodnicy województwa. Turniej, którego organizatorem był MGTS Działoszyce stał na bardzo wysokim poziomie. Nasi zawodnicy spisali się również bardzo dobrze. Kuba Zając po raz kolejny udowodnił, że w swojej kategorii wiekowej należy do ścisłej wojewódzkiej czołówki i wygrał turniej. Miejsce czwarte zdobył robiący bardzo duże postępy Wiktor Pudo. Nagrodzono pierwszych sześć miejsc. A tak przedstawiała się klasyfikacja czołówki.
1 Kuba Zając – MGTS Działoszyce
2 Kamil Komorowicz – Polonia Montaż Kielce
3 Mikołaj Bracha -Orlęta Bilcza
4 Wiktor Pudo – MGTS Działoszyce
5 Karol Kapsa – Świt Działoszyce
6 Ewa Sułowska – Orlęta Bilcza
Z początkiem roku szkolnego 2022/23 w całym kraju ruszyła akcja mająca na celu aktywne i kreatywne wykorzystanie sprzętu objętego projektem i wzbudzenie zainteresowania nowoczesnymi technologiami wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców. 2-osobowe zespoły Edukatorów odwiedzają szkoły podstawowe jako Mobilne Laboratoria Przyszłości i prowadzą prezentacje z zakresu elektroniki, druku 3D oraz multimediów.
W dniu 6 lutego w dwóch warsztatach wzięło udział 30 uczniów naszej szkoły.
;
Zabawa choinkowa 2023
W dniu 28 stycznia uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami mieli okazję uczestniczyć w zabawie choinkowej. To pierwsza taka impreza po długiej przerwie spowodowanej lockdownem i zdalnym nauczaniem. Dlatego tak bardzo czekali na nią wszyscy. O oprawę muzyczną zadbał zespół RESPECT. Piosenki na pewno wszystkim się podobały, sądząc po ilości tańczących na parkiecie uczniów. Zdecydowana większość najmłodszych kolegów postarała się o piękne i ciekawe kostiumy oraz maski. Wszystkie dzieci wyglądały pięknie i oryginalnie. Cała impreza przebiegała w miłej atmosferze, dostarczając niezapomnianych wrażeń. Bawili się wszyscy – od najmłodszych pociech po najstarsze klasy. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów i wspólną zabawę. Do zobaczenia za rok.
Styczniowa zbiórka harcerska przebiegała w nietypowej atmosferze. Zorganizowano ją w przeddzień zabawy choinkowej. Harcerze wraz z Zuchami i Samorządem Uczniowskim przygotowali dekorację sali na zabawę choinkową.
W czasie zbiórki harcerze i Zuchy mogły wykazać się swoimi umiejętnościami kulinarnymi i zdobyć odpowiednią sprawność. W nagrodę przystąpiliśmy do konsumpcji 40 kg ziemniaków, które wraz z Panią R. Dedo zostały pysznie opieczone oraz 60 kiełbasek. Po pysznej kolacji wszyscy bezpiecznie wrócili do domu.
;
Jak co roku we współpracy z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Busku- Zdroju realizujemy programy profilaktyczne: “Znajdź właściwe rozwiązanie”, “Bieg po zdrowie” oraz” Nie pal przy mnie, proszę”.
Warsztaty pisania gęsim piórem
Życzymy Wam zdrowych pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.
Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych napełni Wasze serca spokojem, radością.
Niech błogosławieństwo Bożego Dzieciątka towarzyszy Wam przez cały czas.
A bożonarodzeniowe życzenia spełniają się w każdym momencie.
Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia!
Jasełka 2023
Święta Bożego Narodzenia to czas wyczekiwany przez wszystkich. 22 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie świąteczne, żeby pogłębić relacje oraz pokrzepić serca. Uczniowie zaprezentowali swoje liczne talenty. Najpierw na scenie powitaliśmy najmłodszych – przedszkolaki. Wykonały one przepiękny układ choreograficzny do utworu „Noel”. Zaśpiewali również kolędę „Przybieżeli do Betlejem”. Podziękowaniem były gromkie brawa od całej braci szkolnej. Potem w świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy 8, którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe. Przypomnieli w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dziecię. Na scenie nie zabrakło Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, Heroda, no i oczywiście diabła i śmierci. Uroku inscenizacji dodały kolędy przygotowane przez uczniów klas IV-VI, które napełniły zebranych świąteczną radością i sprawiły, że wszyscy poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Ogromną niespodzianką okazała się obecność w czasie jasełek żywego baranka i królika. Na koniec tradycyjnie zatańczyły nam dziewczęta z zespołu REPLAY. Było naprawdę świątecznie. Niech magia tego spotkania gości w nas jak najdłużej. WESOŁYCH ŚWIĄT!
W okresie przedświątecznym odbył się konkurs plastyczny na “Ozdobę Bożonarodzeniową”. Tematyka prac nawiązywała do tytułu konkursu. Prace wykonane były różnymi technikami. Liczyła się pomysłowość, oryginalność, estetyka wykonania, zastosowanie elementów ekologicznych. Komisja konkursowa oceniała prace pod względem zgodności z tematem konkursu. W skład komisji wchodzili organizatorzy. Wyniki konkursu ogłosił Pan Dyrektor Marcin Szymbra podczas „Szkolnych Jasełek” dnia 22 grudnia 2022r. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.Uczniowie nagrodzeni to: Kuba Winiarski kl.5, Nikola Rejdak kl.8, Ewa Dudkiewicz kl. 5, Julia Cicha kl.5, Julia Winiarska kl.5, Mateusz Baychev kl.5, Lena Krzywdzińska kl.5, Mateusz Krzywdziński kl.5, Adam Kołton kl.5, Lena Rejdak kl.5, Aleksandra Szymbra kl.5, Kacper Kowalski kl.4, Maciej Skwark kl.5, Wiktoria Czapla kl.5. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Witajcie w Akademii
Uczniowie klasy IV zainspirowani lekturą Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”, stworzyli makiety przedstawiające szkołę, do której uczęszczał Adaś Niezgódka, a nauczycielem był niesamowity Ambroży Kleks. Prace powstały w ramach realizacji projektu Narodowego Programu Czytelnictwa. Wszystkie były niesamowite. Zostały zaprezentowane społeczności szkolnej i cieszyły nasze oczy na wystawie. Gratulujemy kreatywności i dokładności
Paczka dla Ukrainy
Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w pomoc Ukrainie. Tym razem samorząd Szkolny i wolontariusze przyłączyli się do akcji Caritas „Paczka dla Ukrainy”. Trzy grupy uczniów (klasy 1-3, 4-6 oraz 7-8) przygotowali zestaw produktów zgodnie z przekazaną listą. Te paczki zapewnią podstawowe tygodniowe zaopatrzenie dla kilkuosobowej rodziny. Zebrane artykuły przekazaliśmy do naszej parafii. Stamtąd wyruszą dalej. Pokazaliśmy wszyscy, jak chętnie niesiemy pomoc potrzebującym. Serdecznie dziękujemy.
Harcerska Wigilia 2022
Przedświąteczne spotkanie zuchów i harcerzy ze Szkoły Podstawowej im.Tadeusza Kościuszki w Działoszycach odbyło się w dniu 20 grudnia 2022 roku. Zuchy i harcerze przystąpili z ogromnym zaangażowaniem do przygotowania wigilijnych potraw. W stołówce szkolnej zagniatali ciasto, wałkowali i wycinali ciasteczka, a następnie przystąpiono do pieczenia i ozdabiania. Z kuchni rozchodził się zapach czerwonego barszczu z uszkami. Gdy wszystko było już gotowe przy wigilijnym stole, na którym zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju połamaliśmy się opłatkiem. Nie brakowało najpiękniejszych polskich kolęd.
Delegacja zuchów i harcerzy udała się do proboszcza tutejszej parafii ks.Jacka Miernika oraz Urzędu Miasta i Gminy w Działoszycach przekazując na ręce pana burmistrza Stanisława Porady Betlejemskie Światło Pokoju.
Niech moc tego Płomienia dotrze do każdego człowieka! Światło, które daje moc.
W dniu 15 grudnia 2022 r. braliśmy udział w trzecim etapieVII Wojewódzkiego Konkursu Ekonomicznego „Zostań Mistrzem Oszczędzania”. Konkurs odbywał się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach. Głównym celem konkursu było zwiększenie poziomu wiedzy ekonomicznej młodzieży. Konkurs był zorganizowany przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Honorowym patronatem konkurs objął Świętokrzyski Kurator Oświaty. Przygotowaniem uczniów do konkursu zajęła się p. Mirosława Goły – opiekun Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości. W bieżącym roku szkolnym konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 5-6, oraz klasy 7-8 szkoły podstawowej.
W kategorii klas 5-6 do konkursu zgłoszone zostały 24 drużyny, do finałów dotarło 10 zespołów. Wśród nich 2 zespoły z naszej szkoły:
1. Michalska Marcelina i Porada Jan.
2. Ostrowska Zuzanna i Robak Patrycja.
W kategorii klas 7-8 zgłoszonych zostało 49 drużyn do finałów dotarło 10 zespołów. Wśród nich 2 zespoły z naszej szkoły:
1. Cepuchowicz Natalia, Kuśpiel Milena i Wałek Emilia.
2. Kołton Zuzanna, Nowak Daria i Rejdak Nikola.
Trzeci etap konkursu został przeprowadzony w formie testu z zakresu wiedzy ekonomicznej i matematycznej. Czas oczekiwania na wyniki zmagań konkursowych umilił namwystęp uczniów szkoły, która nas gościła. W konkursie zwyciężyła drużyna, która zdobyła największą liczbę punktów, łącznie za I , II i III etapu konkursu. Głównym fundatorem nagród w konkursie był Narodowy Bank Polski.
Wśród Finalistów VII Wojewódzkiego Konkursu Ekonomicznego w kategorii
klas 5-6, III miejsce zdobyła drużyna z naszej szkoły w składzie: Zuzanna Ostrowska, Patrycja Robak.
Dodatkowo oceniane było zadanie z drugiego etapu konkursu. W kategorii klas 5-6 zadaniem uczniów było przygotowanie plakatu zachęcającego do oszczędzania w formie grafiki komputerowej.Tu również drużyna z naszej szkoły: Zuzanna Ostrowska, Patrycja Robak otrzymała wyróżnienie i nagrodę. Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie. Udział w finałach jest dużym osiągnięciem.
13 grudnia 1981 – Pamiętamy
Stan wojenny został wprowadzony na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej 13 grudnia 1981 i trwał do 22 lipca 1983 r. W dniu 13.12.2022r. odbył się w naszej szkole apel poświęcony przypomnieniu wydarzeń sprzed 41 lat.
W czasie stanu wojennego cały czas dochodziło do represji i prześladowań działaczy opozycji i ich rodzin. Odbywali kary więzienia, byli zwalniani z pracy, zmuszani do wyjazdu za granicę. Wszystkich Polaków dotyczyły liczne ograniczenia, związane z godziną milicyjną, zakazem organizowania zgromadzeń, zawieszenia działalności stowarzyszeń i związków itd.
Symbolem oporu społecznego wobec działań władzy zmierzających do zdławienia demokratycznych przemian w kraju stała się śląska kopalnia “Wujek”. W czasie pacyfikacji kopalni zginęło 9 górników. Harcerze z klasy ósmej przypomnieli wszystkim ten trudny czas.
Piątek 9 grudnia upłynął nam pod znakiem pomagania. Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka, organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna. Osoby potrzebujące otrzymują paczkę odpowiadającą ich indywidualnym potrzebom. My w tym roku objęliśmy opieką Panią Karolinę i jej brata Karola, stając się tym samym Darczyńcą w tej akcji charytatywnej. Do tworzenia Paczki włączyła się cała społeczność szkolna: uczniowie, rodzice i nauczyciele. Zaangażowanie przyniosło fantastyczne efekty – do Pińczowa przekazaliśmy 24 paczki zwierające najpotrzebniejsze rzeczy. Mamy nadzieję, że choć trochę ulżymy rodzeństwu w ich trudnym, codziennym życiu. Dziękujemy wszystkim za włączenie się w akcję. Utwierdza nas ona w przekonaniu, że warto pomagać.
Uczeń naszej szkoły Mateusz Baychev zajął I miejsce w swojej kategorii wiekowej w Ogólnopolskim Turnieju Oyama Karate, który odbył się w Wadowicach. Mateusz walczył w konkurencji lekki kontakt, semi – knockdown i stoczył bardzo ładne pojedynki pokonując kolejno swoich przeciwników. Warto zaznaczyć, że w całym turnieju wystartowało blisko pół tysiąca karateków. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów
Karma dla schroniska
Również 9 grudnia zakończyła się akcja zbiórki karmy dla schroniska „Psie Pole” w Racławicach. Uczniowie zebrali naprawdę dużo smakołyków dla bezdomnych czworonogów. Przedstawiciele wraz z panią Jadwigą Mazur zawieźli ją na miejsce. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak bardzo potrzebne są tego typu akcje. Obiecujemy, że na pewno ją powtórzymy. Dziękujemy wszystkim biorącym udział w zbiórce za okazane serce
W dniu dzisiejszym tj. 7 grudnia 2022r. firma Green Office Ecologic Sp. z o.o. odebrała zebrane w ciągu ostatnich dni elektrośmieci. Głównym celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej nas wszystkich, a w szczególności dzieci i młodzieży. Dodatkowo szkoła otrzyma bon, który wymienimy na sprzęt sportowy. O nagrodzie poinformujemy w następnym poście. Na ten moment dziękujemy wszystkim, którzy podarowali nam swoje elektrośmieci.
W Zakładzie Przetwarzania zebrany sprzęt jest najpierw sortowany wg kategorii, a następnie demontowany w precyzyjnym cyklu produkcyjnym. Ze zdemontowanych urządzeń usuwa się w pierwszej kolejności uzyskane surowce niebezpieczne, takie jak kondensatory PCB czy baterie. Wszystkie uzyskane surowce zostają poddane procesowi recyklingu (bądź procesom unieszkodliwiania), gdzie odzyskuje się z nich poszczególne frakcje, takie jak tworzywa sztuczne, metale, szkło i inne.
Mikołajki 2022 ????????????
Na Mikołaja wyczekujemy cały rok. W tym dniu nawet największy śpioch zrywa się z łózka przed pierwszym dzwiękiem budzika. Każdy pracuje cały rok, aby w dniu 6 grudnia spotkać się właśnie z nim i odebrać od niego podarunek.
Do naszej szkoły Mikołaj przybył dziś o godzinie 8:30 wraz ze swoim pomocnikiem … Minionkiem. Najpierw odwiedził najmłodszych kolegów z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Działoszycach. Tam wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Działoszyce Panem Stanisławem Poradą wręczył zasłużone prezenty przedszkolakom. Dzieciaki zrewanżowały się pięknym odśpiewaniem piosenek w języku polskim i angielskim.
Następnie spotkanie przeniosło się na salę gimnastyczną, gdzie Mikołaj spotkał się z uczniami klas 1-3. Prezenty były bardzo słodkie. Była też okazja do wspólnej zabawy z Mikołajem, wspólnego tańca oraz wspólnych zdjęć.
W ubiegłym roku bardzo dużo dzieci było naprawdę grzecznych i w dniu dzisiejszym Mikołaj miał naprawdę dużo pracy. Mimo tego nie zapomniał o uczniach klas 4-8, których również obdarował słodkościami.
„Mikołaju ????bardzo dziękujemy za odwiedziny i za radość jaką podarowałeś naszym dzieciom. Do zobaczenia za rok!”
Tuż przed Mikołajkami – 5 grudnia uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami wybrali się na świąteczny, mikołajkowy wyjazd do Multikina w Krakowie, gdzie obejrzeli film pt.” Bella i Sebastian. Nowe pokolenie”. Film okazał się mądrą i czułą opowieścią o sile, jaką można czerpać z przyjaźni; o wolności, jaką daje życie blisko natury; o odbudowywaniu niełatwych rodzinnych relacji, a także stawianiu czoła złu i przeciwnościom losu. To nie był stracony czas. Wprost przeciwnie. Wróciliśmy zadowoleni i usatysfakcjonowani.
Harcerze z wizytą w przedszkolu.
Na balu andrzejkowym przedszkolaków gościli harcerze drużyny Tadeusza Kościuszki w Działoszycach. Dla swoich młodszych kolegów przygotowali wróżby andrzejkowe: ciasteczka z wróżbą, serduszka z wróżbami, przepowiednie z karteczek, jajeczka nowego roku, wróżenie z kart i inne wróżby dotyczące przewidywania przyszłości. Mali gospodarze byli bardzo zadowoleni z kolejnej wizyty swoich starszych kolegów. Zabawa była przednia i wszyscy dobrze się bawili.
Andrzejki
Piątkowe popołudnie w naszej szkole przebiegało pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Harcerze zadbali o to, by sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce czarów i magii. Każdy uczestnik z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne i pyszne ciasteczka, w których ukryte były śmieszne przepowiednie. Katalog wróżb był bardzo bogaty, każdy mógł znaleźć coś wyjątkowego. Po tradycyjnych wróżbach brać szkolna ruszyła w tany. Takiej zabawy dawno u nas nie było. Zwieńczeniem był czas spędzony z filmem, w czasie którego uczniowie obejrzeli dwa filmy familijne. To był naprawdę udany wieczór. Do domu wszyscy wracali w świetnych humorach.
PROGRAM PROFILAKTYCZNY 2022
W listopadzie uczniowie naszej szkoły brali udział w programie rekomendowanym w ramach Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego. Celem ogólnym było wzmocnienie postaw pro abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej.
W debacie wykorzystano metody interaktywne odwołujące się do dialogu motywującego. Uczniowie pracowali bardzo aktywnie. Za pomocą burzy mózgów szukali szkód i korzyści związanych z używaniem alkoholu, odgrywali proste scenki dramowe ilustrujące negatywne konsekwencje/straty związane z piciem alkoholu.
Dla najmłodszych, uczniów klas 1-3, odbyły się warsztaty na temat: „ Od czego zacząć”- Energetyzery, Używki, Nikotyna. Za pomocą bardzo ciekawych gier dydaktycznych pokazano dzieciom, co jest faktycznie ważne, dlaczego własne zdanie powinno wyznaczać sposób postępowania.
Dla uczniów klas 4-6 przygotowano warsztat „Dobry start”, podczas którego pokazano, do czego może doprowadzić stosowanie dopalaczy, napojów energetycznych, alkoholu, nikotyny.
Klasy 7-8 wzięły udział w warsztatach „Pierwszy syndrom”, które pokazały, jak odpowiednio zmotywować grupę rówieśniczą do wewnętrznej profilaktyki i przyjmowania właściwych wzorców. Wszystkie zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów
Wycieczka do Wiślicy i Chrobrza
23 listopada uczniowie klasy 6 i 7 wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Wiślicy, która jest najbogatszym zespołem zabytkowym na Ponidziu. Jej dzieje sięgają IX wieku i związane są z Państwem Wiślan. Zwiedzaliśmy gotycką Bazylikę Mniejszą pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku, będącą zarazem Sanktuarium Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej. Byliśmy w Domu Jana Długosza który zwiedzaliśmy w towarzystwie księdza proboszcza, który opowiadał o historii budynku. Dom Długosza – aktualnie plebania zachował wiele pierwotnych elementów godnych obejrzenia.
Odwiedziliśmy świeżo odnowiony pawilon i podziemia Muzeum Archeologicznego. Przy wejściu do Pawilonu Archeologicznego mogliśmy zobaczyć – najprawdopodobniej misę chrzcielną z roku 880, fundamenty maleńkiego kościółka św. Mikołaja, wystawę znalezionych w czasie prac wykopaliskowych artefaktów. Bardzo duże wrażenie na dzieciach zrobił film pokazujący historię Wiślicy, która została wyświetlona na szklanej tafli jednej ze ścian Pawilonu. Ponadto uczniowie mogli wykorzystać dwa stanowiska interaktywne, co z entuzjazmem czynili. Następnie zwiedziliśmy Rezerwat Archeologiczny w podziemiach Bazyliki. Mogliśmy zobaczyć tam relikty dwóch świątyń romańskich, a także tzw. Płytę Orantów – nie tylko najważniejszy zabytek Wiślicy, ale również jeden z najcenniejszych na świecie zabytków sztuki romańskiej. Można było zobaczyć historyczne poziomy budowlane – ok. trzy metry niżej niż poziom aktualny, kolejne artefakty, wystawy, a także m.in. animację budowy bazyliki romańskiej, czy trójwymiarowe modele budowli i przedmiotów używanych przez naszych przodków. Przewodnik ciekawie opowiadał i chętnie odpowiadał na pytania dzieci.
Uczniowie zwiedzili również pałac Wielopolskich w Chrobrzu. Późnoklasycystyczny pałac wzniesiony został przez margrabiego Aleksandra Wielopolskiego w 1850 r. Wnętrza pałacu kryją dawne sale – balową, myśliwską, jadalnię, dawną kaplicę, a także rozległą bibliotekę. Prawa strona pałacu służyła do przyjmowania gości. W sali balowej nakręcona została scena balu w Odolanach do filmu “Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona. Część kancelaryjną pałacu stanowi dawny gabinet prywatny margrabiego Wielopolskiego oraz biblioteka. Do czasów obecnych zachowało się biurko margrabiego i oryginalna szafa biblioteczna.
Po wojnie budynek pałacu służył za siedzibę szkoły rolniczej aż do roku 2006. W 2004 w części budynku utworzono powiatową instytucję kultury pn. Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia. Zwiedziliśmy wystawę: ”Starożytne Skarby Ponidzia – archeologia”, Izbę Pamięci Republiki Pińczowskiej, Galerię Regionalną (malarstwo, rzeźba, sylwetki twórców, publikacje regionalne i inne).
Dzień Pluszowego Misia – 25 listopada
Światowy Dzień Pluszowego Misia to okazja do pochwalenia się naszymi wspaniałymi towarzyszami zabaw z dzieciństwa. Pluszowe misie kojarzą się przede wszystkim z uroczą, sympatyczną i miłą w dotyku zabawką, jaka nieraz towarzyszy podczas snu, przytulana niczym dobry przyjaciel. W naszej szkole udowodniliśmy, że nie tylko „dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”. Wszyscy – od najmłodszych przedszkolaków aż po najstarsze klasy – zjawili się w szkole ze swoimi ukochanymi pluszakami. Niewątpliwie urozmaiciło to wszystkim pobyt w szkole i na 100% wpłynęło na poprawę humoru
Dzień Praw Dziecka z UNICEF, Dzień Życzliwośc.
21 listopada w szkole uczciliśmy wyjątkowy dzień – rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. My również włączyliśmy się w obchody święta. Uczniowie ubrali się na niebiesko, na gazetce ściennej pojawiły się najważniejsze informacje na temat UNICEFU i Konwencji Praw Dziecka. W tym dniu byliśmy dla siebie wyjątkowo życzliwi – bo to jednocześnie Dzień Życzliwości. Najmłodsi koledzy na swoich ubraniach dumnie nosili uśmiechnięte, życzliwe buźki.
Zdrowie – ważna rzecz.
22 listopada uczniowie bardzo ciekawie spędzili czas na świetlicy szkolnej. Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy na temat zdrowego odżywiania. Uwieńczeniem było samodzielne przygotowanie sałatki owocowej. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem kroili owoce, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny. Sałatki były smaczne i kolorowe. Wszyscy w szkole wiedzą, że spożywanie owoców ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie każdego dnia.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
P Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, często uczą rozróżniania dobra od zła, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym, czy współczucia, a bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy.
5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji uczniowie klas 1-3 wzięli udział w „Balu Postaci z Bajek”. Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do szkoły przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Nie zabrakło więc: księżniczek, Myszki Miki, Królewny Śnieżki, krasnoludków i wielu innych bajkowych postaci. Dzieci zaprezentowały swoje stroje podczas wspólnych tańców i zabaw na sali, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą oraz brały udział w konkursie plastycznym. Na koniec bajkowego, pełnego radości i dobrej zabawy dnia, wszystkie dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Był to dzień pełen wrażeń.
Program ,,Umiem pływać”
W naszej szkole realizowany jest po raz kolejny Program powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” Ministerstwa Sportu i Turystyki. Obejmuje 30 uczniów klas 1-3. Zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania.
Główne cele programu:
· upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży,
· nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania,
· profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy,
· zapobieganie zjawiskom patologii społecznych, poprzez skierowaną do uczniów ofertę uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych,
· efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływalnie),
· wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej poprzez objęcie programem w szczególności uczniów, zamieszkałych w miejscowościach, w których nie ma pływalni,
· edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów.
Upowszechnianie aktywności fizycznej, usportowienie dzieci, popularyzacja sportu, to bardzo istotne i skuteczne elementy procesu edukacji i wychowania młodego pokolenia. W pierwszych latach życia każdego dziecka kształtują się jego cechy psychomotoryczne, a rozpoczęcie szkolnej edukacji jest okresem, w którym procesy te są szczególnie intensywne. Potwierdzają to wyniki badań prezentowane w wielu naukowych publikacjach. Wychowanie fizyczne realizowane w ramach obowiązkowych zajęć szkolnych, nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb ruchowych dzieci i rozwijać w pełni ich różnorodnych sportowych zainteresowań. Jedną z dodatkowych form wzbogacających zakres aktywności i umiejętności ruchowych dzieci są pozalekcyjne i pozaszkolne zajęcia sportowe. Naturalna potrzeba ruchu, a także atrakcyjność sportowej rywalizacji powoduje, że dzieci chętnie uczestniczą w różnych formach zajęć pozalekcyjnych.
Zajęcia sportowe realizowane w ramach programu powszechnej nauki pływania to przede wszystkim nauka podstawowych umiejętności pływania, jak też możliwość rozwijania i podnoszenie sprawności fizycznej. Uczestnictwo w programie wpływa także na zachęcenie do systematycznego uprawiania sportu oraz prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Należy podkreślić, że dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych na basenie, bez względu na poziom umiejętności i sprawności fizycznej.<br<
Co istotne, pływanie postrzegane jest jako sport najbardziej wszechstronny i bezpieczny, doskonale wpływający na sprawność wszystkich układów anatomicznych człowieka, przyczyniając się do podnoszenia ogólnej wydolności organizmu. Mali pływacy mają lepszą koordynację ruchową, są bardziej sprawni, wykazują większą odwagą od niepływających rówieśników. Ćwiczenia w wodzie i pływanie to również jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania i korygowania wad postawy.
Równie istotna jest kwestia zapobiegania wypadkom. Co roku w Polsce dochodzi do wielu wypadków nad wodą, czego skutkiem są utonięcia. Skutecznym działaniem zapobiegawczym jest posiadanie umiejętności pływania, a także świadomość zagrożeń, na jakie narażone są osoby korzystające z otwartych akwenów.
Uczniowie naszej szkoły mają zajęcia raz w tygodniu pod czujnym okiem instruktorów na pływalni w Miechowie. Brali również udział w szkoleniu prowadzonym przez ratownika na temat: zasad bezpiecznego zachowania na pływalni, nad wodą, udzielania pierwszej pomocy, zagrożeń nad wodą, przypomnieli sobie również ważne numery alarmowe, na które trzeba dzwonić w razie zagrożenia, mieli okazję przećwiczyć zdobytą wiedzę na fantomie. Wszystkim bardzo podobała się taka forma nauki. </br<
Naukobus w naszej szkole
14 -15 listopada 2022 r w naszą szkołę odwiedził Naukobus – objazdowa wystawa “Umysł przyłapany” z Centrum Nauki Kopernie z Warszawy. Uczniowie mogli przy 15 interaktywnych stacjach eksperymentować pod czujnym okiem animatorów z CNK. Dzięki wystawie uczniowie zobaczyli, że nauka nie musi być nudna. Można eksperymentować na sobie i swoim umyśle . Wiele rzeczy robimy nieświadomie, automatycznie. Na wystawie doświadczyliśmy, że możemy zaskoczyć mózg i czegoś się dowiedzieć.
Wszyscy uczniowie otrzymali “Poradnik młodego odkrywcy” z doświadczeniami, które mogą przeprowadzić w domu.
Święto Niepodległości w naszej szkole
Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Ten dzień przypomina nam, że wolność nie jest dana na zawsze, lecz należy wciąż dbać o nią i stale ją pielęgnować. Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody 104. rocznicy tego święta. 10 listopada 2022 r. w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Podczas tej uroczystości przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami i recytacją wierszy, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile. 11 listopada społeczność szkolna – mażoretki, zuchy, harcerze, uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w gminnych obchodach święta Niepodległości. W niedzielę 13 listopada członkowie chóru szkolnego śpiewali pieśni patriotyczne w czasie koncertu „Radosna Niepodległa”
Zawsze pamiętamy ….
W okresie poprzedzającym Święto Zmarłych gromada zuchów i drużyna harcerzy udała się na pobliski cmentarz. Towarzyszyła nam pani Kinga Statowska, która przybliżyła historię miasteczka Działoszyce, wskazała groby osób zasłużonych, nauczycieli niegdyś pracujących w naszej szkole. Odwiedziliśmy również groby żołnierskie. Uczciliśmy pamięć tych, którzy odeszli zapaleniem zniczy i pozostawieniem symbolicznych chorągiewek na mogiłach oraz postawą na baczność. Nie zapomnieliśmy również o modlitwie za zmarłych. Służba ta była wyrazem szacunku dla zmarłych oraz okazją do wspomnień o tych, których już nie ma wśród nas.
W dniu 14.11.2022r. otrzymaliśmy podziękowania Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka za udział w akcji „Szkoła pamięta”. W tegorocznej inicjatywie wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Poniżej pamiątkowy dyplom dla naszej szkoły.
Rajd do Bronocic
W dniu 22 października 2022r. trzydziestu siedmiu harcerzy i zuchów Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach uczestniczyło w pieszym rajdzie do Bronocic. Historię wazy przedstawiła Pani Anna Kuśpiel. Poznanie tej historii było dla wielu uczestników sporym zaskoczeniem.
Harcerze uczyli zuchów rozpalać ognisko, przygotowywać kije do pieczenia kiełbasek. Wspólnie piekliśmy ziemniaki (zjedliśmy ich cały worek), a Miłosz Kuśpiel zaraził wszystkich opiekanymi w ognisku piankami. Kiełbaski i chlebek z ogniska też smakowały niesamowicie.
Nie zabrakło wspólnych zabaw i głośnego śpiewania harcerskich piosenek pośród otaczającego wszystkich dymu ogniska.
Harcerze, zuchy i opiekunowie składają serdeczne podziękowania dla wszystkich rodziców, którzy przyczynili się do organizacji tego dnia tj.: Pani Wiesławie Michalskiej- za prowiant, Panu Piotrowi Szotowi- za przygotowanie miejsca i ogniska oraz opiekę strażacką, Panu Stanisławowi Poradzie- za transport powrotny, który uchronił nas przed deszczem.
Szkoła Promująca Zdrowie.
Szkoła Promująca Zdrowie jest to siedlisko, w którym członkowie społeczności szkolnej – pracownicy i uczniowie: podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają ludzi, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.
Nasza szkoła od wielu już lat promuje zasady zdrowego stylu życia i podejmuje liczne działania z zakresu edukacji zdrowotnej prowadzone w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu nauczania i wychowania szkoły. Uczestniczymy w wielu programach promujących zdrowy styl życia.
Trzy lata temu podjęliśmy starania mające na celu uzyskanie Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. Zadania, które realizowaliśmy poszerzyły wiedzę o znaczeniu prawidłowego odżywiania, aktywności ruchowej oraz relacji międzyludzkich oraz przyniosły wiele pozytywnych zmian.
21 października na uroczystej podsumowującej gali w Busku Zdroju pan dyrektor Marcin Szymbra odebrał z rąk Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Certyfikat ,,Szkoły Promującej Zdrowie”.
My jednak nie spoczniemy na laurach i nasze działania nadal będą kontynuowane.
Zbiórka harcerska
W dniu 30 września 2022r. odbyła się pierwsza wspólna zbiórka harcerzy i zuchów w bieżącym roku szkolnym. Ustalono wspólny plan pracy ten rok szkolny. Uczestnicy dowiedzieli się jakie sprawności mogą zdobywać oraz czym muszą się wykazać. W czasie zbiórki nastąpiło uroczyste wręczenie sprawności zdobytych w ubiegłym roku szkolnym przez drużynową.
Jak zwykle elementem zbiórki były zajęcia z musztry, które prowadził aspirujący do funkcji przybocznego Jan Porada. Harcerze i zuchy poznały i przećwiczyły śpiewnik harcers
PRZERWA NA CZYTANIE
27 października 2022 roku nasza szkoła wzięła udział w III międzynarodowej edycji VII ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W tym dniu wszyscy uczniowie przynieśli ze sobą książki, które czytali podczas przerw. Młodsi uczniowie przebrali się za postacie z różnych książek i wysłuchali czytanego przez starszą koleżankę Marcelinę Michalską opowiadania. W szkole czytali im na przerwie uczniowie oraz dorośli.
Uczennice klasy III i V umiliły czas przedszkolakom z Przedszkola Marzeń, czytając im bajki. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy za rok.
Wycieczka do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach.
24 października klasa 6 i 7 uczestniczyła w wycieczce do Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach. Dużą atrakcją tego miejsca jest m.in. „NIDARIUM”, czyli wielkogabarytowe akwarium o pojemności 25 tys. litrów, pokazujące ekosystem rzeki Nidy. Centrum powstało na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie z dużym zaciekawieniem słuchali prelekcji na temat przyrody Ponidzia. Po terenie Centrum oprowadzał nas przedstawiciel Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych pan Dariusz Wiech.
“Wrzesień 39” czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita.
18 października uczniowie naszej szkoły brali udział w pokazie grupy artystycznej Rekonstrukto – “Wrzesień 39” czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita.
Zaprezentowano i omówiono sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy wz36 (szeregowy i podoficer), ekwipunek i wyposażenie używane podczas kompanii wrześniowej, repliki broni, technikę wojskową, łączność, zaopatrzenie, musztrę i sprzęt wojskowy.
Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczniowie mogli popróbować swoich sił w musztrze wojskowej, mogli zobaczyć i przymierzyć mundury, hełmy, stroje sanitariuszek oraz maski gazowe. Zostali także zapoznani z systemem łączności i bronią, którą używali żołnierze różnych formacji w tym okresie.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ – ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ
UROCZYŚCIE ŚLUBUJEMY! ZA TRUD, WIEDZĘ I SERCE DZIĘKUJEMY!
Zgodnie z tradycją Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach 13 października 2022r. odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy I.
To niezwykle ważny dzień dla pierwszoklasistów, ich wychowawcy- pani Jadwigi Mazur i rodziców. Dzieci swoim zachowaniem i zaprezentowanym programem artystycznym udowodniły, że są gotowe do przyjęcia w poczet uczniów szkoły. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Po złożeniu ślubowania pan dyrektor Marcin Szymbra dokonał symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ogromnym ołówkiem ramion dzieci. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!
Nie zabrakło życzeń od przedszkolaków oraz starszych kolegów i koleżanek z klasy drugiej i trzeciej.
Zaproszeni goście Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce pan Stanisław Porada, ks. Proboszcz Jacek Miernik, pani dyrektor Przedszkola Samorządowego w Działoszycach Agnieszka Sęk, pani dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 2 w Działoszycach Agnieszka Szymbra, przedstawicielka Rady Rodziców pani Dorota Zielińska złożyli pierwszoklasistom serdeczne życzenia i podarowali liczne upominki.
Po przyjęciu pierwszoklasistów do grona uczniów odbyła się część artystyczna z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pana Dyrektora, który przywitał wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz gości. Życzenia złożyli również Pan Burmistrz Stanisław Porada oraz przedstawiciel Rady Rodziców pani Anna Widłak.
Uczniowie przygotowali Koncert Życzeń. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Projekt BAKCYL
W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacji ekonomicznej „Bankowcy dla Edukacji”. W ramach projektu uczniowie klasy VIII uczestniczyli w cyklu lekcji dotyczących zagadnień ekonomicznych i finansów osobistych.
Projekt realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL to strategiczne, długofalowe partnerstwo firm i instytucji sektora bankowego w Polsce na rzecz podnoszenia poziomu wiedzy młodego pokolenia z zakresu praktycznych finansów. Projekt jest częścią jednego z największych niekomercyjnych programów edukacyjnych sektora finansowego w skali Europy „Bankowcy dla Edukacji”.
CELE PROGRAMU:
BAKCYL dla szkół:
• Pomaga w poszerzaniu wiedzy finansowej uczniów, jako niezbędny element funkcjonowania młodych w nowoczesnym społeczeństwie opartym na wiedzy BAKCYL dla uczniów:
• Wprowadza w świat codziennych finansów, aby na starcie w dorosłość potrafili wykorzystać odpowiednie dla siebie usługi finansowe i zabezpieczyć własne potrzeby na przyszłość.
HARMONOGRAM SPOTKAŃ UCZNIÓW Z PRACOWNIKIEM BANKU
Lekcja 1: Twoje pieniądze.
28.09.2022 r. godz. 8.55 – 9.40
Lekcja 2: Od oszczędzania do inwestowania.
28.09.2022 r. godz. 9.50 – 10.35
Lekcja 3: Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.
28.09.2022 r. Godz. 10.45 – 11.30
W piątek, 7 października, w związku z obchodami Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2022, w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem EUROPE DIREKT Kielce panią Moniką Zawierucha. Dni Otwarte nazywamy też świętem Funduszy Europejskich. Jest to ogólnopolska akcja, która w prosty sposób pokazuje, jak bardzo unijne fundusze zmieniły Polskę, nasze otoczenie i nasze życie codzienne.
XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Nasza szkoła wzięła udział w IX Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia, który odbył się 1 października 2022 r. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypominania sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli okazję nadrobić zaległości. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością przykładów mnożenia. Tydzień przed WMTDay uczniowie powtarzali tabliczkę mnożenia, na korytarzu pojawiła się gazetka informacyjna o akcji ze sposobami i wierszykami ułatwiającymi zapamiętanie niektórych przykładów mnożenia.
Akcja polega na przeprowadzaniu krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia przez Komisje Egzaminacyjne. Ich skład tworzyli uczniowie pod opieką osób starszych. Nad przebiegiem akcji czuwali nauczyciele matematyki.
W piątek, 1 października od godziny 8 Komisje Egzaminacyjne przeprowadzały krótkie egzaminy z tabliczki mnożenia dla uczniów klas 2 i 3 oraz IV-VIII. Uczniowie wybierali los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia. Jeżeli uczestnik akcji podał wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywał tytuł: MT EXPERT. W egzaminie brali udział nie tylko uczniowie ale i nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
WSZYSTKIM KTÓRZY ZDOBYLI TYTUŁ MT EXPERT SERDECZNIE GRATULUJEMY !!
DZIEŃ W PIŻAMACH
30 września 2022r. w naszej szkole był ,,Dniem w piżamach”. Włączyliśmy się w akcję charytatywną Fundacji Gdy Liczy się Czas.
Dlaczego piżama? – Ponieważ to standardowe ubranie chorych dzieci. Dla wielu podopiecznych fundacji piżama stała się nieodłączną częścią codzienności. To, co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem, dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie.
Nie myślimy o zdrowiu, kiedy jesteśmy zdrowi. Jednak jak cenne jest zdrowie poznajemy dopiero w chorobie. Dzień w piżamach to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię.
Dlatego w tym dniu, w ramach solidarności z chorymi dziećmi, do szkoły ubieraliśmy się w piżamy, a chętne osoby mogły wpłacić symboliczną kwotę. Pokazaliście, że macie dobre serca!
Dzięki Wam kwota 661,00 zł zasili konto fundacji!!
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!
Wrzesień 1939 – Pamiętamy
Pod takim hasłem 29 września odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia przypominająca wydarzenia sprzed osiemdziesięciu trzech lat: wybuch II wojny światowej, atak ZSRR na Polskę, powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Szarych Szeregów. W scenariuszu zostały zawarte również najistotniejsze informacje z niemieckiej okupacji naszego miasteczka.
Uczniowie przybliżyli początki wojny w mieście Działoszyce i najbliższej okolicy oraz tragiczne wydarzania z 3 września 1942 roku. W czasie wysiedlenia Żydów z getta w Działoszycach ok 1500 osób, starców oraz osoby niedołężne załadowano na wozy konne i zawieziono na cmentarz żydowski. Tam zostali rozstrzelani przez hitlerowców i pochowani w zbiorowych grobach.
Nasi uczniowie, harcerze oraz zuchy jak zawsze stanęli na wysokości zadania. Dla wszystkich była to cenna lekcja historii przypominająca, że nasza dzisiejsza wolność została okupiona krwią milionów ludzi.
Tydzień Profilaktyki
E T S
Za nami kolejna, XIV edycja EUROPEJSKIEGO TYGODNIA SPORTU DLA WSZYSTKICH, organizowanego w ramach XXVIII SPORTOWEGO TURNIEJU MIAST I GMIN, który odbył się w dniach 13 – 19 września.
Europejski Tydzień Sportu ma na celu promocję sportu i aktywności fizycznej oraz pogłębianie wiedzy na temat ich licznych korzyści. Inicjatywa ta powstała z myślą o wszystkich obywatelach, bez względu na wiek, pochodzenie lub poziom sprawności.
Głównym celem imprezy była aktywizacja ruchowa jak największej liczby naszych uczniów, szczególnie tych, którzy nie ćwiczą codziennie, nie prowadzą aktywnego fizycznie trybu życia. Impreza miała na celu zachęcić młodzież do jeszcze większej aktywności fizycznej, zwiększenia ogólnej sprawności fizycznej środowiska uczniowskiego w atmosferze zdrowej rywalizacji oraz integracji młodzieży szkolnej poprzez sport. We wszystkich rozgrywkach było bardzo dużo emocji. Biegi i mecze były bardzo wyrównane, uczniowie reprezentowali bardzo wysoki poziom.
Uczniowie mieli możliwość rywalizacji w różnych dyscyplinach sportowych. Odbyły się następujące zawody:
Wewnątrzszkolny Turniej Tenisa Stołowego – kategoria dziewcząt i chłopców klasy IV – VIII.
Klasowe rozgrywki w piłkę nożną dla chłopców oraz w piłkę ręczną dla dziewcząt klasy IV – VIII.
Biegi lekkoatletyczne na dystansie 400 m dla uczniów klas IV – VI oraz na dystansie 600 m dla uczniów klas VII – VIII.
Turniej w kręgle fińskie zespołów mieszanych z klas IV – VIII.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w Europejskim Tygodniu Sportu. W całym tygodniu zmagań wzięło udział ponad 180 uczniów z naszej szkoły. Gratulujemy sportowej rywalizacji.
Zapraszamy do udziału w przyszłorocznym Tygodniu Sportu dla Wszystkich!
„Żyj zdrowo”
Pod takim hasłem w dniu 16.09.2022 w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach odbył się apel organizowany w ramach Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych.
Uczniowie klasy 8 pod kierunkiem Pani Marty Nowak promowali zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia. Zachęcali swoich kolegów do zdrowych nawyków, takich jak aktywność fizyczna, prawidłowa dieta, kultura spożywania posiłków, higiena. Uczniowie otrzymali od swoich starszych kolegów wiele cennych rad na temat wartości odżywczych różnych produktów, właściwego odżywiania i odpowiedniej higieny. Prowadząc zdrowy styl życia i włączając do swojej diety warzywa, owoce, pieczywo pełnoziarniste i razowe, zachowując higienę możemy ograniczyć występowanie wielu chorób.
Uczniowie ukazali zły wpływ napojów energetyzujących na zdrowie człowieka. Wskazali również, że zamiast faszerować się chemią możemy zastąpić napoje energetyzujące naturalnymi produktami, które dostarczą nam energii.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
odbędzie się 1 września 2022r.
godz. 8:00 – Msza Święta w Kościele.
godz. 9:00 – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w budynku szkoły.
Zapraszamy
Plan dowozów na rok szkolny 2021/2022
Szczegółowy harmonogram dowozów na rok szkolny 2022/2023 znajduje się poniżej
W czerwcu uczniowie klasy 1 i 3 SP w Działoszycach uczestniczyli w spotkaniu z panem Wojciechem Sochą- wszechstronnym twórcą, który rzeźbi, maluje, rysuje. Najbliższa jest mu rzeźba w drewnie i w kamieniu.
Wchodząc na teren posesji uwagę przechodnia przykuwają napisy wyrzeźbione na drewnianych tabliczkach.
Obdarowany talentem malarskim i rzeźbiarskim pan Wojciech opowiadał o swojej pracy, która jest jednocześnie jego pasją. W czasie spotkania gospodarz zaprezentował swoją twórczość. Dzieci z zainteresowaniem słuchały, oglądały i podziwiały rzeźby obrazy, rysunki ( w szczególności portrety przedstawiające zwykłych mieszkańców, których rozpoznawały). Poznały narzędzia jakimi tworzy swoje prace.
Z ciekawością uczniowie oglądali zbiory zgromadzone w skansenie. Była to ciekawa lekcja historii, z której dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat życia codziennego w dawnych czasach. Uczniowie oglądali przedmioty, narzędzia, urządzenia codziennego użytku. Mogli dotknąć, o wszystko zapytać, a pan Wojciech z ogromna pasją opowiadał o historii i przeznaczeniu każdego eksponatu. Nasza przygoda u państwa Sochów zakończyła się wspólnym ogniskiem.
Spotkanie z panem Wojciechem- niezwykłym artystą, na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów. Zachęcamy wszystkich do zwiedzania tego wyjątkowego miejsca.
Dziękujemy gospodarzom za zaproszenie, serdeczność i gościnność.
Podsumowanie akcji “Góra Grosza”
W grudniu, w naszej szkole po raz kolejny przeprowadziliśmy zbiórkę monet w ramach akcji „Góra Grosza”. Organizatorem XVI już edycji akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom” z siedzibą w Warszawie. Celem akcji jest m.in. zebranie funduszy na pomoc dla istniejących Domów Dziecka, tworzenie nowych Rodzinnych Domów Dziecka oraz na programy terapeutyczne dla dzieci osieroconych. Nasi Uczniowie bardzo chętnie włączyli się do akcji.
Na początku akcji przybliżyliśmy jej zadania wszystkim uczniom i rodzicom poprzez oplakatowanie szkoły. Zebrane pieniądze zostały przeliczone i zapakowane. Była to trudna i żmudna praca, ale sprawiła dzieciom wiele zadowolenia i satysfakcji.
W akcji uczestniczyły wszystkie klasy naszej szkoły.
Dzień Unii Europejskiej
9 maja obchodzony jest Dzień Europy zwany też Dniem Unii Europejskiej. Tego dnia świętuje się pokój i jedność w Europie. Od 1985 roku Dzień Europy obchodzony jest na pamiątkę podpisania historycznej Deklaracji Schumana w 1950 roku. Wydarzenie to w konsekwencji doprowadziło do zawiązania się Unii Europejskiej. W związku z tym w naszej szkole dnia 10.06. odbył się uroczysty apel podsumowujący pracę w ramach Klubu Europejskiego oraz święta Unii Europejskiej. W uroczystości wzięli udział uczniowie kl. 4-8, którzy przygotowali a następnie prezentowali swoje projekty. Nad przebiegiem uroczystości czuwali uczniowie kl.5.Podczas spotkania wytłumaczyli nam co to jest Unia Europejska, jak powstała oraz jakie korzyści daje przystąpienie do UE.
Poznaliśmy podstawowe informacje z zakresu historii, geografii wybranych państw ich datę przystąpienia do Unii Europejskiej, język urzędowy, walutę, ciekawostki, słynne postacie, obyczaje.
W tym roku tematem przewodnim Dnia Europy jest solidarność z Ukrainą w czasie gdy do Europy powróciła wojna oraz uznanie wartości Unii Europejskiej jako elementu łączącego ludzi i demokracje.
Karta rowerowa w naszej szkole – moje pierwsze w życiu “prawo jazdy”.
Uczniowie klas czwartej przez cały rok przygotowywali się do uzyskania karty rowerowej. Uczyli się na technice przepisów ruchu drogowego.
W pierwszym etapie uczniowie zmagali się z testem teoretycznym, który obejmował zagadnienia ze znajomości znaków drogowych, określania pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach, przepisów dotyczących rowerzystów, udzielania pierwszej pomocy. Test łatwy nie był, aby zdać należało uzyskać 80% poprawnych odpowiedzi. Drugi etap, jazda praktyczna na rowerze. Aby zdać egzamin praktyczny należało zaliczyć 90% przeszkód na torze jazdy.
Wszystkim, którym udało się przejść pozytywnie oba etapy – gratulujemy otrzymania karty rowerowej.
Bezpiecznej drogi .
„Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym prawu harcerskiemu.”
Takie przyrzecznie złożyło 34 harcerzy Drużyny im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach. Było to jak dotąd największe wydarzenie w życiu naszych druhów. Tym samym zostali oni przyjęci w poczet członków Związku Harcerstwa Polskiego w Hufcu im. Bohaterów Ziemi Pińczowskiej w Pińczowie. Było to też uwieńczenie całorocznej próby, którą zorganizowała i kierowała drużynowa pwd. Magdalena Zając.
Uroczystość przyrzeczenia poprzedziła gra terenowa przygotowana przez Komendantkę Hufca ZHP Pińczów phm. Annę Steckiewicz, która przybyła wraz z pocztem sztandarowym Hufca ZHP Pińczów.
Uroczystość rozpoczęły Mażoretki, które na co dzień pracują pod okiem Pani Jadwigi Mazur, zaprezentowały układ do marsza harcerskiego.
Następnie odczytano Rozkaz drużynowego L. 5/2022, który na wniosek rady drużyny zamknął próbę i dopuścił do złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego 34 druhów naszej drużyny. W Rozkazie podano również do wiadomości, że na wniosek Rady Drużyny funkcję przybocznej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach objęła druhna Nikola Rejdak. Gromada zuchów, pod opieką Barbary Baranowskiej, zapatrzona w swoich starszych kolegów, zaprezentowała dwie piosenki z układem tanecznym.
W dalszej części harcerze zaśpiewali hymn harcerski i przystąpili do uroczystego przyrzeczenia. Harcerze otrzymali Krzyże Harcerskie, indywidualne dyplomy wraz z życzeniami oraz słodkie upominki od phm. Anny Steckiewicz, która słodkościami obdarowała również gromadę zuchów. W swoim przemówieniu Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce Pan Stanisław Porada, ze wzruszeniem wspominał czasy, kiedy sam był harcerzem. Jak sam stwierdził, była to sentymentalna wycieczka do lat młodzieńczych. Następnie Burmistrz oraz Dyrektor Szkoły- Marcin Szymbra wraz z zaproszonymi gośćmi przypięli harcerzom krzyże harcerskie. Harcerze zaprezentowali też występ artystyczny zwieńczony wykonaniem pieśni harcerskiej pt. Lilijka, przy akompaniamencie księdza Damiana Jędrzejczyka.
Podziękowania wszystkim zaproszonym gościom w tym phm. Annie Steckiewicz, Burmistrzowi Stanisławowi Poradzie oraz opiekunowi Pani Agnieszce Szymbra złożyła przyboczna drużyny Nikola Rejdak.
„Bycie harcerzem stawia przed Wami liczne wymogi. Prawo harcerskie, niczym rycerski etos wymaga nieustannej pracy nad sobą’’.
Życzymy WAM wytrwałości w pracy harcerskiej oraz wielu niezapomnianych przygód na harcerskim szlaku!
Ćwierć wieku już minęło, a wszystko jakby wczoraj
W dniu 8 czerwca 2022 roku w Szkole Podstawowej w Działoszycach odbyła się uroczystość 25 – lecia nadania imienia szkole.
29 kwietnia 1997 roku na wniosek rodziców i rady pedagogicznej , ówczesna Rada Miejska w Działoszycach podjęła uchwałę w sprawie nadania szkole imienia – Tadeusza Kościuszki. Od tego czasu minęło właśnie 25 lat.
Wybór patrona szkoły nigdy nie jest przedsięwzięciem przypadkowym. Zawsze podyktowany jest wyraźnymi związkami wybranej postaci z danym miejscem, środowiskiem. Z uwagi na Insurekcję Kościuszkowską, bliskość Racławic i bitewny szlak wodza, lokalna społeczność podjęła decyzję o wyborze takiego właśnie patrona szkoły.
Uroczystości upamiętniające rocznicę nadania imienia szkole rozpoczęły się od mszy świętej, którą odprawił ks. Andrzej Jankowski. Proboszcz sprawował mszę w intencji dyrektorów, nauczycieli, pracowników, uczniów i absolwentów szkoły. Podkreślił, że świętowanie jubileuszu zobowiązuje do wspomnienia wysiłku wszystkich ludzi, którzy tę szkołę tworzyli i tworzą, dbają o jej prawidłowe funkcjonowanie. Zadanie to jest niemal tak trudne, jak walka o wolność i równość wszystkich ludzi. Ksiądz proboszcz zachęcił również wszystkich uczniów, by podążali drogą swego patrona.
Na uroczystości przybyło wielu znamienitych gości: Burmistrz Miasta i Gminy – Stanisław Porada, Katarzyna Bochniak – absolwentka szkoły , obecnie Wiceburmistrz Miasta i Gminy Działoszyce oraz Marian Wędrychowski – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Działoszyce, który w 1997 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Gminy i procedował uchwałę dotyczącą nadania imienia szkole.
Wszystkich zgromadzonych przywitał dyrektor szkoły- Marcin Szymbra, który zaprezentował również dokonania Tadeusza Kościuszki, podkreślając jego zasługi dla ojczyzny, ale też jego zamiłowanie do nauki i krzewienia ideałów równouprawnienia i tolerancji.
Pan Stanisław Porada – Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce podczas wystąpienia zwrócił uwagę, iż jubileusz jest dobrą okazją, by ocalić od zapomnienia cząstkę historii szkoły, by połączyć różne pokolenia tworzące dobre imię placówki a nade wszystko z uznaniem docenić dorobek nauczycieli i uczniów.
Podczas uroczystości nadania imienia szkole w 1997 roku lokalny patriota, sympatyk Działoszyc, pisarz i profesor uniwersytetu wrocławskiego pan Adam Sznajderski specjalnie na tę okoliczność napisał wiersz pt. ,,W działoszyckim grodzie”, który stał się hymnem szkoły. Muzykę do tego tekstu skomponował wieloletni nauczyciel tejże szkoły, uznany instrumentalista – pan Adam Kocerba.
Przez wiele lat utwór ten był hymnem szkoły, młodzież śpiewała go podczas różnych uroczystości, z czasem tekst ten został zapomniany i zastąpiony innymi pieśniami. Jubileusz stał się pretekstem, by ponownie odśpiewać uroczyście tę pieśń. Chcąc oddać klimat uroczystości – polonistka Ania Miszczyk dopisała kolejną zwrotkę pieśni: ,,Ćwierć wieku już z imieniem ta szkoła wita gości, Kościuszko patronuje i patrzy z wysokości”.
Montaż słowno – muzyczny dotyczył postaci patrona i jego dokonań; łączył elementy historii i współczesności, był próbą udowodnienia tezy, że Kościuszko to człowiek, który wyprzedził swoje czasy.
W części artystycznej nie mogło zabraknąć słynnej sceny przysięgi Kościuszki na rynku krakowskim w otoczeniu mieszczan i żołnierzy, jak też historycznych pieśni, które wykonywał chór szkolny pod batutą Sebastiana Gawła.
Brawurowo odtańczony ,,Krakowiak” przez przedszkolaków skradł serca zgromadzonej publiczności, podobnie jak ,,Polonez” odtańczony przez starszaków.
Pięknie zaprezentowały się ,,Mażoretki” w układzie opracowanym przez opiekunkę grupy – Jadwigę Mazur.
Natomiast o klimatyczny i tematycznie związany z epoką wystrój sali zadbała pani Edyta Wojtyłko.
Nauczycielki ( p. A.Miszczyk, A Kuśpiel, B. Baranowska i J. Mazur) z okazji jubileuszu zorganizowały szereg konkursów, by uczcić pamięć patrona. Uroczysty apel był doskonałą okazją do wręczenia nagród i wyróżnień.
Po części oficjalnej zaproszeni goście mieli okazję do rozmów, wspomnień przy ,,iście kościuszkowskich przysmakach”.
Nad całością uroczystości pieczę sprawowała W. Michalska i M. Goły.
Spotkanie z pielęgniarką
W dniu 3 czerwca najmłodszych uczniów naszej szkoły odwiedziła pani pielęgniarka Krystyna Gołpyś. Prelekcja miała na celu propagowanie zdrowego stylu życia i dbania o higienę osobistą. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dzieci z zainteresowaniem słuchały pogadanki i zadawały pytania. Uczestnicy spotkania zdobyli wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym
Dzień Dziecka 2022
W dniu 1 czerwca br. świętowaliśmy Dzień Dziecka w naszej Szkole. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, powróciliśmy to tradycyjnego w tym dniu rajdu pieszego do Racławic. Wszyscy uczestnicy bez większych problemów pokonali 14 kilometrową trasę rajdu.
W tym roku przypada 25 rocznica nadania imienia Tadeusza Kościuszki naszej szkole. W związku tym, rajd był też okazją do przybliżenia wydarzeń z dnia 4 kwietnia 1794 roku na przedpolach Racławic. Historię Insurekcji Kościuszkowskiej przybliżyła wszystkim Pani Anna Kuśpiel- nauczyciel historii w naszej szkole. W rajdzie uczestniczyła również duża grupa zuchów i harcerzy. Wspólne zdjęcie pod pomnikiem Bartosza Głowackiego oraz śpiewanie piosenek harcerskich w nowym umundurowaniu każdego chętnego do założenia munduru harcerskiego i wstąpienia w szeregi ZHP, dostarczyło uczestnikom wiele pozytywnych wrażeń.
Na wygłodniałych uczestników czekał olbrzymi grill z kiełbaskami. Największym jednak przysmakiem w tym roku był opiekany chlebek, którego ledwie nam wystarczyło. Po zregenerowaniu sił udaliśmy się na Kopiec Kościuszki w Janowiczkach. Tu również zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Po zejściu z kopca i krótkim odpoczynku odjechaliśmy w kierunku Działoszyc, oczywiście naszym nowym elektrykiem.
Dziękujemy Urzędowi Gminy w Racławicach za rezerwację parku pod Kopcem Kościuszki, Urzędowi Miasta i Gminy w Działoszycach za udostępnienie autobusu, opiekunom oraz wszystkim uczestnikom za dzielną i właściwą postawę w czasie rajdu.
W dniu 3 czerwca udaliśmy się na stadion, gdzie wspólnie z przedszkolakami z Przedszkola Samorządowego w Działoszycach wspaniale spędziliśmy czas. Swoją obecnością zaszczycił Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce Stanisław Porada. Dużą radość sprawiły dzieciom dmuchańce, pokaz baniek, gry i zawody sportowe oraz zabawy z chustą Klanza. W konkurencjach sportowych wszyscy walczyli dzielnie i wytrwale. Nie chodziło o wygraną, lecz o dobrą zabawę. Dzieci bawiły się wyśmienicie, była to okazja do integracji uczniów. Nie zabrakło również muzyki i słodkiej niespodzianki – waty cukrowej. Czas upłynął bardzo szybko i musieliśmy wracać do szkoły. Oby uśmiechy takie jak tego dnia zawsze gościły na twarzach naszych uczniów.
Teatralne zmagania
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych, który odbył się 25 maja w Kijach. Organizatorami konkursu było Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Powiatowa Komenda Policji.
Celem przedsięwzięcia było propagowanie, za pomocą różnorodnych form artystycznych, tematów dotyczących promowania zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów i używek.
Uczniowie zaprezentowali scenkę rozgrywająca się w sądzie; na ławie oskarżonych zasiadł Dymkiewicz, który utożsamiał się z papierosem, rolę tę odgrywał Maciej Skwark, Stefan Puczymorda ( mający problemy z alkoholem), z tą rolą świetnie poradziła sobie Julia Winiarska, Odlotowskiego Sławomira zagrał natomiast Łukasz Nogacki. Oskarżonych reprezentował mecenas Jan Porada, prokuratorem był natomiast Filip Madeja. Rolę Wysokiego Sądu odegrała Ola Szymbra.
Młodzi aktorzy, a właściwie ich rodzice, włożyli wiele trudu w przygotowanie adwokackich i sędziowskich tóg, przez co przedstawienie było bardzo wiarygodne. Wiele dodatkowych rekwizytów przygotowała pani Edyta Wojtyłko. Scenariusz przedstawienia napisały panie: W.Michalska i A. Miszczyk.
W składzie jury zasiadał Komendant Powiatowy Policji – pan Tomasz Janik, przedstawiciele Gminy Kije – Tomasz Socha wójt i Anita Białek, starostwo Powiatowe natomiast reprezentowała pani Urszula Usnarska oraz pan Grzegorz Karwat – Komendant Powiatowej straży Pożarnej. Oceniający, jak podkreślali wielokrotnie, mieli naprawdę trudne zadanie, z uwagi na wysoki poziom prezentowanych treści, ostatecznie naszej szkole przypadło II miejsce. Jury zwróciło uwagę na zaangażowanie młodych aktorów i nieprzeciętne zdolności dykcyjne.
ZNAMIĘ! ZNAM JE?
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w kampanii edukacyjno-informacyjnej w ramach ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka w edycji 2021/2022, którego organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.
Cele programu:
– Upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy na temat profilaktyki czerniaka,
– Budowanie postaw prozdrowotnych u młodzieży,
– Nabycie przez uczniów umiejętności rozpoznawania czerniaka,
– Nauczenie regularnego samobadania skóry,
– Przekazanie wiedzy o czynnikach podnoszących ryzyko zachorowania na czerniaka oraz zasadach ochrony przed tym nowotworem.
Najbardziej narażone na rozwój czerniaka są osoby:
– o jasnych i rudych włosach
– o jasnych oczach
– o jasnej lub bardzo jasnej cerze
– z piegami i/lub znamionami które słabo tolerują słońce
– opalają się z dużym trudem lub w ogóle
– u których w rodzinie występował czerniak
Grupą szczególnie narażoną są dzieci, których skóra nie jest jeszcze dojrzała i nie jest w stanie bronić się przed silnym promieniowaniem słonecznym. Oparzenia słoneczne wśród dzieci zwiększają dwukrotnie ryzyko wystąpienia czerniaka w przyszłości.
Profilaktyka czerniaka:
– Nie opalaj się w solarium – jest to główny czynnik wywołujący czerniaki u młodych ludzi.
– Unikaj przebywania na słońcu w godzinach 11:00 – 16:00.
– Ochrona skóry – stosuj kremy z filtrem, noś czapkę i okulary przeciwsłoneczne latem nawet w pochmurne dni.
– Raz w miesiącu oglądaj swoja skórę – sprawdź, czy twoje znamiona się nie zmieniają bądź czy nie pojawiły się nowe.
– Jeśli zauważysz coś podejrzanego, udaj się do dermatologa bądź chirurga – onkologa.
– Przynajmniej raz w roku odwiedzaj dermatologa bądź chirurga – onkologa w celu sprawdzenia, czy wszystko w porządku.
17 maja rozpoczął się XI Tydzień Świadomości Czerniaka którego celem jest budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku.
W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.
LINK DO FILMU ZNAMIĘ! ZNAM JE?
Zapraszamy do udziału w konkursie związanym z Tadeuszem Kościuszką
W związku z przypadającą 25 rocznicą nadania naszej szkole imienia Tadeusza Kościuszki, zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym oraz historycznym.
Celem konkursów jest:
– propagowanie wiedzy o patronie,
– rozwijanie kompetencji kluczowych,
– selekcja i systematyzowanie wiadomości,
– rozwijanie postaw patriotycznych,
– zaangażowanie w życie szkoły i środowiska,
– rozwijanie pasji artystycznych.
Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach.
– Konkurs plastyczny polega na narysowaniu portretu, postaci, wydarzenia historycznego związanego z Tadeuszem Kościuszką. Prace mogą być wykonane w dowolnej technice, formie i złożone w sali 34 (u pani Anny Kuśpiel) do dnia 03.06.2022 roku.
– Konkurs historyczny przeprowadzony zostanie w formie testu w dniu 03.06.2022 roku i będzie dotyczył znajomości faktów z życia patrona.
Bezpiecznie, wygodnie i ekologicznie.
Tak jak w tytule, od dnia 16 maja 2022r. uczniowie szkół na ternie Gminy Działoszyce, są dowożeni nowoczesnym, w pełni elektrycznym autobusem. Autobus ma 41 miejsc siedzących oraz 10 miejsc stojących. Posiada wygodne fotele oraz bogate wyposażenie, co zapewni lepszy komfort podróżowania w porównaniu ze starym „gimbusem”. Jest bezpiecznie, wygodnie i ekologicznie.
Środki na zakup autobusu, w wysokości dwóch i pół miliona złotych, Gmina Działoszyce pozyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Kangur- bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły”.
Po dokonaniu wszystkich odbiorów technicznych w dniu 16 maja 2022r. odbyło się jego oficjalne przyjęcie i poświęcenie, którego dokonał Ksiądz Proboszcz Andrzej Jankoski. W uroczystości wziął również udział Pan Poseł na Sejm RP Bartłomiej Dorywalski, który wspierał Gminę Działoszyce w uzyskaniu dofinansowania na zakup autobusu.
Na uroczystości nie mogło też zabraknąć Pana Burmistrza Miasta i Gminy Działoszyce Stanisława Porady, Pani Wiceburmistrz Katarzyny Bochniak oraz dyrektorów szkół i przedszkoli z terenu Gminy Działoszyce. DZIĘKUJEMY ❤️❤️!
Wycieczka do gospodarstwa ekologicznego ,,Pszczółki” w Niezwojowicach.
W dniu 5 maja uczniowie klasy 1 i 2 Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach uczestniczyli w wycieczce do Niezwojowic. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie nie można się nudzić. W stroju kosyniera przywitał nas gospodarz Jan Król. Mieliśmy okazję obejrzeć piękną makietę bitwy pod Racławicami i wysłuchać historię bitwy. W gospodarstwie uczniowie mieli okazję przygotować pyszne kanapki pod okiem Danuty i Agnieszki Król. Skosztowaliśmy również rogaliki oraz inne wypieki, które są specjalnością gospodyni. Atrakcji nie brakowało. Spacerowaliśmy po gospodarstwie, podziwialiśmy kwiaty, krzewy i drzewa. Mieliśmy okazję obserwować żaby w stawie i słyszeć ich rechot. Atrakcją dla dzieci było zwiedzanie Izby Regionalnej. Mieliśmy okazję przenieść się w odległe klimaty polskiej wsi. W wiejskiej klasie uczniowie siedzieli w szkolnych ławkach z początku XIX wieku i pisali gęsim piórem. Kolejnym przystankiem była pasieka i dom pszczelarza. Na zakończenie uczniowie poznali wynalazek tarki do prania, której pierwsze prototypy zaczęto tworzyć w XVIII wieku i prali tkaniny. Radości było co niemiara, zdziwienie też ogromne jak czasochłonne i ciężkie było pranie w dawnych czasach. Pobyt w gospodarstwie upłynął szybko i bardzo przyjemnie. Urzekła nas gościnność i serdeczność gospodarzy. Pełni wrażeń, nowych doświadczeń wróciliśmy do szkoły
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
W dniu 29 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, ale też do pielęgnowania patriotyzmu wśród uczniów. Szkoła to przecież nasza mała ojczyzna, w której rośniemy, dojrzewamy do bycia dobrymi obywatelami. Społeczność szkolna uhonorowała ten dzień pięknymi galowymi strojami. Uczniowie klasy VII pod kierunkiem pani Marty Nowak przygotowali montaż, w którym przybliżyli zebranym atmosferę tych pięknych majowych dni. Chór szkolny pod opieką pana Sebastiana Gawła zaprezentował pieśni, m.in. „Witaj, majowa jutrzenko…”, „Polonez Trzeciego Maja”. W czasie występu zaprezentowali się również nasi uczniowie, którzy zagrali: Natalia Pawlik – wiolonczela, Filip Krawiec – trąbka. Na koniec akademii swój układ choreograficzny zaprezentował szkolny zespół Mażoretki pod kierunkiem pani Jadwigi Mazur.
Tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły włączyli się w gminne obchody Święta Konstytucji. W dniu 3 Maja zuchy, harcerze, Mażoretki, wszyscy zebrani wzięli udział w mszy św. w intencji ojczyzny. Następnie udali się przed pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie delegacja szkoły złożyła wiązankę kwiatów. Na zakończenie wystąpiły Mażoretki, które przygotowały specjalny układ choreograficzny i wykonały go przy akompaniamencie orkiestry dętej z Dzierążni.
Harcerze w barwach narodowych
Barwy narodowe mają swoje symboliczne znaczenie.
„Kolor biały symbolizuje łagodność, przyjaźń, dobrobyt, a kolor czerwony – krew, czyli walkę o suwerenność, walkę o niepodległość”.
2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.
Wybór daty święta nie był przypadkowy, 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Na wybór tej daty miały wpływ również decyzje władz PRL, które usilnie dążyły do zlikwidowania Święta Uchwalenia Konstytucji: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.
Harcerze z drużyny im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach włączyli się aktywnie w Święto Flagi, nadsyłając mnóstwo zdjęć na tle rozwieszonych flag. Nie był to jedyny patriotyczny akcent podczas majowych świąt. Druhny i druhowie pełnili również wartę honorową pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Działoszycach podczas gminnych obchodów Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Swoją postawą i zaangażowaniem po raz kolejny udowodnili, że służba ojczyźnie jest dla nich wartością priorytetową.
- rocznica mordu katyńskiego
Z okazji 82. rocznicy mordu katyńskiego w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach odbył się apel poświęcony tragicznym wydarzeniom kwietnia 1940 roku. Katyń to skrytobójczy mord dokonany na polskich oficerach, urzędnikach administracji państwowych, lekarzach, naukowcach, duchownych, którzy zginęli zakopani bezimiennie w masowych dołach cmentarnych w Katyniu, Charkowie, Miednoje oraz tych, którzy zabijani byli w więzieniach i grzebani w nieustalonych dotąd miejscach. Uczniowie z klasy V i VII przypomnieli zebranym tragiczne losy polskich jeńców, zbrodnię ukrywaną przed światem, dramat wielu polskich rodzin. Przygotowali montaż słowno-muzyczny „Musimy pamiętać”. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie była to piękna lekcja historii. Na koniec wybrzmiała bardzo mocno piosenka „Modlitwa o pokój”.
Dzień bez plecaka
Czy można przyjść do szkoły bez plecaka? Okazuje się, że tak. Właśnie dzisiaj w naszej szkole odbył się taki zwariowany dzień. Wszyscy uczniowie stawili się w niej przygotowani do lekcji, z kompletem książek. Tylko, że zamiast w plecakach przynieśli je… no właśnie. Kreatywność nie miła granic. Pojawiły się kosze, walizki, tobołki, worki na śmieci, sejfy (prawdziwe!), koce, poduszki, koszyki na zakupy, kosze na grzyby, a nawet – opony! Okazuje się, że opakowanie tak naprawdę nie jest najważniejsze. Liczy się zawartość. Gratulujemy pomysłowości wszystkim naszym kolegom i koleżankom. A już niedługo – kolejne ciekawe wyzwania
Wiadomość o wojnie na Ukrainie zelektryzowała wszystkich uczniów naszej szkoły. Oczywiście bardzo szybko zaczęliśmy organizować pomoc. Samorząd przygotował listę potrzebnych rzeczy i … Zbiórka przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Uczniowie wszystkich klas od pierwszej do ósmej stanęli na wysokości zadania. W szkole pojawiło się jedzenie, środki czystości, chemia gospodarcza, zabawki, koce, materace, ubrania i mnóstwo innych, potrzebnych rzeczy. Wszystkie dary zostały przekazane uchodźcom z Ukrainy mieszkającym na terenie Działoszyc. Pozostała część została przekazana do magazynu w Pińczowie celem dalszego rozdysponowania. Dziękujemy wszystkim za włączenie się w akcję.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowym konkursie plastycznym pod hasłem ,,Szanuj wodę, szanuj zieleń – bądź Ponidzia przyjacielem” organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Pińczowie.
Prace naszych uczniów były bardzo ciekawe, pomysłowe i oryginalne. Świadczyły o tym, że na ekologii uczniowie znają się bardzo dobrze. I trud się opłacił, bo…….. mamy zwycięzcę.
Laureatem konkursu został: PAWEŁ NIEDZIELSKI uczeń klasy siódmej, który zajął III MIEJSCE w trzeciej kategorii wiekowej. Gratulujemy.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie promując tym samym szkołę w środowisku lokalnym i innych instytucjach.
Dziękujemy: Mateuszowi Baychev, Lenie Krzywdzińskiej, Mateuszowi Krzywdzińskiemu, Maćkowi Skwark, Frankowi Wszołek, Filipowi Madeja, Wiktorowi Włosowicz, Kubie Winiarskiemu, Mateuszowi Spyrka, Jakubowi Kocel, Pawłowi Niedzielskiemu, Nikoli Rejdak.
Liczymy na współpracę i powiększenie grona chętnych uczniów w takich działaniach.
Zbiórka na hospicjum w Miechowie
Jak co roku nasi uczniowie włączyli się aktywnie w kwestę na rzecz miechowskiego hospicjum. W marcową niedzielę, w ramach akcji „Pola nadziei” wraz z pracownikiem hospicjum zbierali pieniądze na funkcjonowanie tej bardzo ważnej placówki. Łącznie nasi wolontariusze uzbierali ponad 5.000 zł. Bardzo się cieszymy, że choć w ten sposób mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do polepszenia losu chorych przebywających w hospicjum.
Konkurs Pięknego Czytania
W czwartek 11 kwietnia dwie uczennice naszej szkoły Nikola Rejdak i Natalia Pawlik wzięły udział w VI Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania. Konkurs odbył się w gościnnych murach Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie. Z dumą informujemy, że Nikola Rejdak – uczennica klasy 7 – zajęła w konkursie III miejsce. Pięknie odczytała fragment książki Antoine de Saint Exupery’ego „Mały Książę”. Gratulujemy serdecznie.
Drużyna im.Tadeusza Kościuszki w Działoszycach uczciła 17 Rocznicę Śmierci św. Jana Pawła II.
Nasza szkoła przystąpiła do promującej ideę ochrony środowiska akcji Godzina dla Ziemi WWF, która odbędzie się 26 marca o godz. 20:30.
Decydując się na zgaszenie światła podczas Godziny dla Ziemi WWF, mamy szansę pokazać, iż razem z tysiącami rozpoznawalnych budynków i milionami ludzi na całym świecie włączamy się do zmian w trosce o środowisko naturalne.
Słoneczna pogoda zachęciła drużynę harcerską działającą przy szkole podstawowej w Działoszycach do zorganizowania tradycyjnych obchodów powitania wiosny. Druhny i druhowie z niezwykłym zaangażowaniem przygotowali Marzannę, która miała symbolizować odchodzącą zimę. Z uwagi na ochronę środowiska ta urocza panna nie została wrzucona do pobliskiej rzeki, ale ,, zdobi ” obecnie pokój nauczycielski (może ku przestrodze, by pedagodzy nie stawiali zbyt wielu jedynek).
21 marca POWITANIE WIOSNY
Strojna w zieleń poprzez ziemię idzie wiosna.
Cała w kwiatach, w śpiewie ptaków, w blasku słońca .
21 marca uczniowie klas1-3 uroczyście powitali wiosnę. Już od dłuższego czasu trwały przygotowania do nadejścia długo oczekiwanej pory roku. W klasach zakwitły wiosenne kwiaty, zapach hiacyntów unosił się w powietrzu. Prace plastyczne uczniów zdobią tablice na korytarzu szkolnym.
W tym roku wiosna zaserwowała nam pogodny dzień, pełen słonecznych promieni. Uczniowie pięknie przebrani w stroje żabek, bociana, jaskółki, borsuka no i oczywiście pani Zimy i Wiosny witali nową porę roku wierszami, piosenkami i tańcem w szkole, a następnie w kolorowym pochodzie pod opieką wychowawców: pani Barbary Baranowskiej, pani Jadwigi Mazur i Pani Małgorzaty Wierzby przeszli ulicami miasta z gaikami. Idąc radośnie śpiewali i okrzykiem ,,Witaj wiosno, żegnaj zimo” powitały długo oczekiwaną wiosnę.
Spotkanie z muzyką tradycyjną
W dniu 4 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panem Adamem Kocerbą – emerytowanym nauczycielem muzyki w naszej szkole, muzykiem ludowym, dokumentalistą i animatorem folkloru muzycznego pogranicza świętokrzysko-małopolskiego.
Pan Adam zaprezentował zebranym uczniom stare instrumenty, na których grało się i nadal gra w kapelach ludowych: klarnety (niektóre z początku XX wieku), skrzypce, trąbki, kontrabas, bęben, harmonia Heligonka, dwie trzyrzędowe harmonie polskie, ponad stuletni akordeon, a także nietypowy, rzadko obecnie spotykany instrument – dżaz – czyli wiejska perkusja). Uczestnicy mogli nie tylko dowiedzieć się wielu bardzo ciekawych rzeczy związanych z instrumentami, ale przede wszystkim usłyszeć ich brzmienie z oryginalnych nagrań.
Była to piękna, żywa lekcja muzyki, która pozwala na rozpowszechnienie tradycji ludowych tak mocno związanych z naszym regionem.
Siłą naszą jest braterstwo
22 lutego harcerki i harcerze na całym świecie świętują Dzień Myśli Braterskiej. Ta data przypomina im o więzi braterstwa i przyjaźni, która łączy wszystkie skautki i wszystkich niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, czy wyznania. Dzień Myśli Braterskiej (World Thinking Day) przypada w rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta i Olave Baden-Powellów. Aby celebrować ten dzień harcerki i harcerze w swoich drużynach i środowiskach spotykają się na ogniskach, rajdach, czy biwakach. Wspólnie łączą się myślami ze swoimi braćmi i siostrami z innych krajów.
Również drużyna harcerska im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach swoimi działaniami włączyła się w świętowanie tego wyjątkowego dnia. Wszyscy harcerze założyli na ten dzień galowe mundury oraz od samego rana okazywali sobie wiele serdeczności i sympatii. Na ręce dyrektora szkoły złożyli symboliczny list z wyrazami uznania i szacunku wobec wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły.
Jakub Chmielewski chlubą naszej szkoły.
W piątek, 14 stycznia uczniowie klasy drugiej pojechali do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbył się finał konkursu „Pie(rw)szy na przejściu”, który jest kontynuacją kampanii edukacyjnej z zakresu bezpieczeństwa. Z ponad 250 uczestników – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych wyłoniono 12 zwycięzców, którym wręczono dyplomy i nagrody.
Wśród nagrodzony był uczeń naszej szkoły- Jakub Chmielewski z klasy drugiej. Dzieci i młodzież wykonali prace w różnych technikach plastycznych oraz inscenizacje i filmy. Wszystkie prace, które napłynęły na konkurs, zostały zaprezentowane w holu Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.
Konkurs „Pie(rw)szy na przejściu” zorganizowali: Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej Passa, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Wodociągi Kieleckie. Patronat na konkursem objął wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, marszałek województwa Andrzej Bętkowski oraz świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.
Kampania „Pie(rw)szy na przejściu”, związana była z wejściem w życie nowych przepisów, które przede wszystkim mają na celi zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na drogach. Była zainaugurowana w czerwcu 2021 roku Zgodnie z nowymi regulacjami pierwszeństwo przed pojazdem ma zarówno ten pieszy, który znajduje się na przejściu, jak również ten, który na nie wchodzi.
Legalne czytanie
14 stycznia był niezwykle ważnym dniem dla pierwszoklasistów. Podczas uroczystego apelu odbyło się Pasowanie na Czytelnika. Czwartoklasiści przygotowali ciekawy program artystyczny, podczas którego uczniowie dowiedzieli się, jak właściwie traktować wypożyczone książki. Natomiast dziewczęta z trzeciej klasy śpiewająco zachęciły młodszych kolegów do czytania.
Wiele emocji wywołały okolicznościowe zagadki na temat wybranych lektur i bajek. Nowi czytelnicy poradzili sobie z ich odgadnięciem bezbłędnie.
Uroczystego Pasowania na Czytelnika dokonał dyrektor szkoły – pan Marcin Szymbra, nad prawidłowym przebiegiem uroczystości czuwały p. Małgorzata Wierzba i p. Wiesława Michalska.
W okresie przedświątecznym odbył się konkurs plastyczny na “Oryginalną ozdobę świąteczną”. Tematyka prac nawiązywała do tytułu konkursu. Prace wykonane były różnymi technikami. Liczył się indywidualny pomysł i samodzielność wykonania. Komisja konkursowa oceniała prace pod względem zgodności z tematem konkursu, oryginalności i estetyki wykonania. W skład komisji wchodzili organizatorzy oraz samorząd uczniowski. Sześciu uczniów otrzymało wyróżnienia.
Prawa dziecka
Co roku UNICEF przypomina o wykorzystaniu koloru niebieskiego w działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. My również włączyliśmy się w obchody kolejnej rocznicy uchwalenia Konwencji praw dziecka. W dniu 22 listopada uczniowie klas 1-8 pojawili się w szkole ubrani na niebiesko. Wcześniej nauczyciele na zajęciach przeprowadzili bardzo ciekawe lekcje dotyczące praw dziecka, a podczas apelu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat działalności UNICEFU. Samorząd Szkolny przygotował tematyczną gazetkę ścienną. Na zakończenie członkinie szkolnego zespołu Mażoretki w swoich niebieskich strojach z pomponów ułożyły ogromne serce, co uwieczniono na zdjęciach. To serce przesyłamy wszystkim dzieciom na całym świecie, którym dzieje się krzywda.
Pluszaki dla Centrum Onkologii
W tym roku nasi uczniowie z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w akcję zbierania maskotek dla chorych onkologicznie dzieci ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Zebrane pluszaki zostały przekazane do przedszkola, skąd pojechały, aby rozweselać choć przez chwilę dzieciaki spędzające czas w szpitalu. Dziękujemy za otwarte serca..
Święto Niepodległości
Bardzo uroczyście obchodziliśmy w tym roku 103. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji w dniu 10 listopada odbył się koncert pod hasłem „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje żyć”. Wystąpili na nim:
– gościnnie – przedszkolaki z gminnych przedszkoli, którzy pięknie zatańczyli, śpiewali oraz recytowali;
– uczniowie klas I-III – którzy pięknie zaśpiewali piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz „Co to jest niepodległość”. Dodatkową atrakcją była piękna choreografia przygotowana pod czujnym okiem pań Jadwigi Mazur i Barbary Baranowskiej;
– uczennice z klasy siódmej zaprezentowały okolicznościowe wiersze, a klasa V z zaangażowaniem wykonała piosenkę „Maszerują strzelcy”.
11 listopada uczniowie szkoły na czele ze sztandarem, mażoretkami, zuchami i harcerzami wzięli udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości: złożyli wiązankę pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, uczestniczyli we mszy świętej za ojczyznę oraz wysłuchali koncertu orkiestry dętej z Dzierążni.
Drużyna im.Tadeusza Kościuszki w Działoszycach wspólnie z Zuchami wzięła udział w szkolnych i gminnych obchodach Święta Niepodległości.
Harcerz z Drużyny im.Tadeusza Kościuszki w Działoszycach reprezentował Szkołę w rozgrywkach tenisa stołowego. To nietuzinkowe wydarzenie składające się z 12 turniejów tenisa stołowego zostało zorganizowane w celu uczczenia 103. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. ???????????? oraz uczczenia pamięci o poległych sportowcach. Udział w turnieju pokazuje, że pamiętać o bohaterach możemy w różny sposób. Na zdjęciu Jakub Zając.
Akcja “Szkoła pamięta”
28 października Drużyna im Tadeusza Kościuszki w Działoszycach sprzątała groby ludzi poległych za Ojczyznę. Złożono w tym dniu również kwiaty, czynnie włączając się w akcję ” Szkola Pamięta.
W ramach akcji ” Szkola Pamieta ” Harcerze im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach wspólnie z Zuchami zapalili znicze oraz składali kwiaty na grobach ludzi zasłużonych. Pamięć o nich została uczczona minutą ciszy. Groby te zostały wcześniej przez uczniów posprzątane. Znicze zapłonęły na grobach: Żołnierskich, Żydowskich , Ofiar poległych w 1918 roku, Marii Orłowskiej- byłej więźniarce Oświęcimia bloku II, Ofiarom Powstania Styczniowego, spoczywajacym na cmentarzu w Wolicy. Nie zapomniano również o zmarłych Harcerzach z Działoszyc oraz Księżach niosących posługę naszej Parafii. Do akcji włączyli się również nauczyciele i rodzice.
27 października nasza szkoła przystąpiła do II edycji Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Celem akcji jest promocja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu w szkole oraz zachęcenie wszystkich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Jest ona realizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Bardzo się cieszymy, że udało się nam aktywnie włączyć w ten projekt. Stanęliśmy na wysokości zadania. Od samego rana, w szkole pojawiali się uczniowie z najróżniejszymi książkami pod pachą. A potem się zaczęło….
Na każdą przerwę między lekcjami zabieraliśmy ze sobą książkę, którą wcześniej przynieśliśmy ze sobą. Siadaliśmy wygodnie gdzie kto mógł, i przez całą przerwę czytaliśmy. Młodszym uczniom wychowawcy zorganizowali tzw. kąciki czytania, gdzie słuchali książek czytanych przez swoich nauczycieli. Najmłodsi – pierwszoklasiści słuchali opowieści czytanych przez ks. Damiana Jędrzejczyka. Uczniowie klasy II i III z wielkim zaangażowaniem czytali sami. Podobnie starsi koledzy z klas IV-VIII. Przyjemnie było popatrzeć. Zajęty był każdy skrawek korytarza szkolnego. Co ciekawe, wielu wymieniało się książkami, opowiadało o swoich ulubionych lekturach. Udział w akcji wzięli wszyscy uczniowie obecni w tym dniu w szkole (143 osoby) oraz nauczyciele i pracownicy szkoły (20 osób). Dziękujemy wszystkim za udział w tej akcji.
20 października uczniowie klasy drugiej byli na wycieczce w lesie, gdzie podziwiali piękno jesiennego krajobrazu. Uczniowie obserwowali leśne zwierzęta i drzewa, opowiadali, jak zmienia się przyroda wraz z nadejściem zimniejszych dni. Dzieci zbierały kolorowe liście, które zachwycały mnogością barw, a także leśne dary jesieni: żołędzie, nasiona akacji, klonu itp. Drugoklasiści obserwowali jesienne prace rolników na pobliskich polach.
W związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych uczniowie odwiedzili w drodze powrotnej do szkoły cmentarz żydowski, gdzie zobaczyli pomnik upamiętniający zagładę mieszkańców Działoszyc narodowości Żydowskiej.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ – ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ
Dnia 13.10.2021 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji ślubowania uczniów klasy pierwszej oraz Dnia Edukacji Narodowej. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pan dyrektor Marcin Szymbra dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej musiały przedstawić to, czego już się w szkole nauczyły. Przejęci, ale zadowoleni zaprezentowali swoje umiejętności pod czujnym okiem swojej wychowawczyni pani Barbary Baranowskiej.
Nie zabrakło życzeń od starszych kolegów i koleżanek z klasy drugiej i trzeciej. Zaproszeni goście Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce pan Stanisław Porada, Dyrektorka Przedszkola Samorządowego w Działoszycach pani Agnieszka Sęk złożyli pierwszoklasistom serdeczne życzenia i podarowali liczne niespodzianki.
Po przyjęciu pierwszoklasistów do grona uczniów odbyła się część artystyczna z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pana Dyrektora, który przywitał wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz gości. Życzenia złożyli również Pan Burmistrz Stanisław Porada, ks. proboszcz Andrzej Jankoski oraz przedstawiciele rady Rodziców. Wręczono nagrody Dyrektora i Burmistrza.
Przedstawienie przygotowali uczniowie klas V-VIII. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Każdy z nauczycieli otrzymał słodki upominek.
XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Nasza szkoła wzięła udział w XI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia, który odbył się 1 października 2021r. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypominania sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli okazję nadrobić zaległości. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością przykładów mnożenia. Tydzień przed WMTDay uczniowie powtarzali tabliczkę mnożenia, na korytarzu pojawiła się gazetka informacyjna o akcji ze sposobami i wierszykami ułatwiającymi zapamiętanie niektórych przykładów mnożenia.
Akcja polega na przeprowadzaniu krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia przez Komisje Egzaminacyjne. Nad przebiegiem akcji czuwali nauczyciele matematyki.
W piątek, 1 października od godziny 8 Komisje Egzaminacyjne przeprowadzały krótkie egzaminy z tabliczki mnożenia dla uczniów klas 2 i 3 oraz IV-VIII. Uczniowie wybierali los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia. Jeżeli uczestnik akcji podał wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywał tytuł: MT EXPERT. W egzaminie brali udział nie tylko uczniowie ale i nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
WSZYSTKIM KTÓRZY ZDOBYLI TYTUŁ MT EXPERT SERDECZNIE GRATULUJEMY !!
W dniu 6 października 2021r. uczniowie klasy 5 i 6 Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach wzięli udział w warsztatach przeprowadzanych w ramach realizacji projektu Life 17 NAT/PL/000018 pn. „Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”.
Głównymi celami warsztatów były:
– poznanie form ochrony przyrody w Polsce,
– przedstawienie istoty różnorodności biologicznej,
– ukazanie wpływu człowieka na różnorodność biologiczną,
– konieczność ochrony różnorodności biologicznej obserwacja i rozpoznawanie zwierząt, roślin typowych dla danego regionu oraz zjawiska zachodzące w określonym ekosystemie,
– poznanie żywych i nieożywionych elementów ekosystemu oraz wykazanie, że są one powiązane różnorodnymi zależnościami,
-ukazanie konieczności ochrony przyrody.
Warsztaty prowadzone były w terenie przez 2 pracowników projektu LIFE. Omówione zostały poszczególne gromady zwierząt m.in.: ssaki, płazy oraz gady, w szczególności podkreślając charakterystykę gatunków objętych ochroną w ramach realizacji projektu tj. kumak nizinny, traszka grzebieniasta oraz żółw błotny. Przedstawiono rolę wody w życiu człowieka oraz omówiono jej znaczenie i wpływ na organizmy żywe. Zapoznano uczestników z gatunkami ptaków objętymi ochroną czynną w ramach projektu m.in. bociana białego, bielika i błotniaka stawowego. Uwagę zwrócono również na florę związaną ze środowiskiem wodno-błotnym, a także poruszono temat związany z wypasem zwierząt i historią konika polskiego. Poznanie regionu przez lokalne szkoły z terenu województwa świętokrzyskiego wpływa na kształtowanie więzi z krajem i podnoszenie świadomości o jego wyjątkowych walorach i wartościach zarówno przyrodniczych jak i kulturowych, historycznych.
Kolejna część warsztatów zrealizowana została na sali edukacyjnej w siedzibie ZŚiNPK obejmując prezentację multimedialną dotyczącą projektu Life pn .„Renaturyzacja środkowej delty rzeki Nidy” oraz pogadankę nawiązującą do historii Pińczowa oraz okolicznych gmin w czasach I i II wojny światowej, rozwoju tego regionu oraz jego wartościach kulturowo-religijnych. Ważne jest kształtowanie postaw patriotycznych, które służą identyfikacji narodowej i kulturowej, przygotowują do życia w społeczeństwie oraz wzmacniają szacunek do lokalnej przyrody. Zorganizowano też pogadankę o żółwiu błotnym, quest przyrodniczy, grę edukacyjną oraz szereg innych zajęć, które dostarczyły wielu pozytywnych emocji, integrujących uczestników, które pozwoliły utrwalić wiedzę zdobytą podczas warsztatów.
Uczestnicy warsztatów serdecznie dziękują za rzetelną wiedzę przekazaną w niekonwencjonalny sposób oraz smaczne śniadanko i obiad, a w szczególności Pani Beacie Angielskiej Specjaliście ds. edukacji Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych – LIFE4DELTA.
We wtorek 28 września wyruszyliśmy na wycieczkę szkolną do Bochni. Po tak długim okresie zdalnej nauki, a przede wszystkim stęsknieni za wspólnym przebywaniem w gronie rówieśników udaliśmy się pełni werwy do najstarszej kopalni soli. Bochnia przywitała nas trochę chłodno – ale my byliśmy na to przygotowani. Podzieleni na grupy zjechaliśmy ponad 200 metrów pod ziemię (nawet nie piszczeliśmy zbyt głośno). Trasa po kopalni obfitowała w niespodzianki. Mogliśmy podziwiać starą sztolnię z pokładu łódki (szef sternik twierdził, że wywraca się od czasu do czasu). Poznaliśmy tzw. końską trasę (swoją drogą czujemy ją do dzisiaj w nogach). Zwiedziliśmy największą kaplicę w kopalni, wysłuchaliśmy ciekawych informacji o pracy w kopalni soli, a nawet przenieśliśmy się w czasy królów – Kazimierza Wielkiego i Augusta Sasa.
Resztki sił zachowaliśmy na smaczny obiadek – też pod ziemią (smakował jakoś bardziej – pewnie dlatego, że po trasie tak wypełnionej wrażeniami nasze brzuchy domagały się kalorii). Przed wyjazdem zwiedziliśmy również Muzeum Motyli w Bochni, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o różnych przepięknych okazach z całego świata. Pożywieni na duszy i ciele wyruszyliśmy w drogę do Krakowa. Tam podziwialiśmy wszystkie najważniejsze zabytki na rynku – Sukiennice (zostawiliśmy tam sporo „dutków” – w końcu pamiątki to podstawa), bazylikę Mariacką, przeszliśmy ulicą Floriańską, zobaczyliśmy Barbakan. Szkoda było odjeżdżać z tak pięknego miejsca. Mamy tylko nadzieję, że to była dopiero pierwsza wycieczka w tym roku. My już mamy ochotę na kolejne…
Drużyna im . Tadeusza Kościuszki w Działoszycach wzięła udział w ognisku “Harcerski Start ” Ognisko odbyło się 23 września w Pińczowie. Harcerze uczestniczyli w grze terenowej, konkursach oraz konkurencjach sportowych zdobywając III miejsce.
Więcej na temat inauguracji roku 2021/2022 przez harcerzy można przeczytać klikając w ponoższe linki
- rocznica wybuchu II wojny światowej
1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. O godzinie 4.35 przeprowadzono zbombardowanie Wielunia. Atak ten nastąpił kilka minut przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte. II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.
AKCJA – SPRZĄTANIE ŚWIATA
W dniu 17.09.2021r. nasza szkoła włącza się w akcję Sprzątanie świata – Polska, która w tym roku szkolnym jest opatrzona hasłem „Myślę więc nie śmiecę”. Uczniowie z dużym zaangażowaniem sprzątali nasze lokalne środowisko przyrodnicze. Wierzymy, że w przyszłości żaden z nich nie wyrzuci śmieci do lasu, do parku, na plażę czy do rzeki.
Nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Ten bezpłatny projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych klas 6-8 z pięciu województw Polski Wschodniej. Jego cel to przybliżanie wiedzy o Funduszach Europejskich.
Tegoroczna „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” jest poświęcona rozwojowi lokalnemu. Uczniowie biorący udział w zajęciach dowiedzieli się, dlaczego ich miejscowości powinny rozwijać się w sposób zrównoważony oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Poznali możliwości zaangażowania mieszkańców w rozwój lokalny oraz źródła finansowania zmian w swoich miejscowościach. Omówiona została także rola Funduszy Europejskich w procesie rozwoju lokalnego.
Nasza szkoła otrzymała bezpłatny pakiet materiałów dydaktycznych: gotowy scenariusz lekcji, edukacyjne gry planszowe „PROJEKT: MIASTO!”, film animowany oraz broszury i gadżety dla wszystkich uczniów uczestniczących w zajęciach.
Dodatkowo nauczyciele wraz z uczniami po przeprowadzeniu zajęć będą mogli wziąć udział w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w najbliższym otoczeniu. Autorzy najlepszych prac otrzymają wartościowe nagrody wspierające nauczanie w szkołach.
Do udziału w akcji zostało zakwalifikowanych 500 klas z pięciu województw Polski Wschodniej. Więcej informacji o projekcie na: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja.
W dniu 07.09.2021r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Policji. Uczniowie klas 1-3 przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym jako pieszy, a także pasażer w samochodzie. Policjanci rozmawiali z uczniami o bezpiecznym poruszaniu się po drogach, a w szczególności podczas drogi do szkoły i ze szkoły. Zwrócono uwagę na korzyści noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu lub tornistrze, omówiono znaczenie znaków drogowych. Funkcjonariusze skupili się również na zasadach korzystania z numeru alarmowego. Uczniowie pod bacznym okiem policjantów ćwiczyli prawidłowe przechodzenie przez przejście dla pieszych.
Spotkanie z przedstawicielami służb mundurowych wzbogaciło wiedzę uczniów na temat bezpieczeństwa na drodze, w szkole i w domu.
Bieg Fair Play PKOl z okazji
Światowego Dnia Fair Play
Fair Play to termin o którym każdy słyszał, ale interpretacja obszaru jego zasięgu jest różna, podobnie jak mnogość definicji. Zasada niezwykle potrzebna w życiu każdego człowieka, często przyporządkowywana wyłącznie do zagadnień związanych ze sportem.
Fair Play to czysta, uczciwa gra, prowadzona nie tylko w sposób zgodny z przepisami, ale także piękny i szlachetny. Nie należy jednak traktować jej jak przymusu, którego należy przestrzegać, lecz jako coś więcej – postawę moralną, wynikającą z naszych wewnętrznych przekonań.
W piątek 10.09.2021 roku uczniowie naszej szkoły w ramach Światowego Dnia Fair Play uczestniczyli w biegu Fair Play PKOL. Było nam bardzo miło zorganizować a zarazem uczestniczyć w tym wydarzeniu sportowym. Zawody biegowe zostały przeprowadzone na stadionie sportowym. Przed biegami nauczyciele wychowania fizycznego omówili zasadę fair play w sporcie, przekazując najważniejsze wartości jakie niesie ze sobą ta postawa. Pojęcie Fair Play powinno funkcjonować i być respektowane we wszystkich dziedzinach życia. Istota Fair Play uczy uczciwości, poszanowania przeciwnika, sędziego, przepisów, a także reguł walki sportowej, nienagannego zachowania podczas zawodów, widowisk sportowych i zajęć sportowych, także lekcji wychowania fizycznego. Po krótkiej rozmowie uczniowie z klas IV -VIII zgodnie z duchem fair play rozpoczęli rywalizację. Pogoda dopisała, a wynik nie był najważniejszy, liczył się sam udział, pokonanie własnych słabości, zadowolenie, uśmiech. Wszyscy startujący zdali egzamin biegowy celująco, dla wszystkich uczestników przewidziano pamiątkowe dyplomy. Biegi odbywały się w dwóch kategoriach dziewcząt i chłopców z podziałem na klasy: IV – V i VI – VIII. Wszystkim startującym i kibicom serdecznie dziękujemy.
Pamiętajcie: Jeśli dziś pomożecie słabszemu lub niepełnosprawnemu koledze w opanowaniu czynności ruchowej, podacie rękę pomagając mu wstać, okażecie mu uznanie, obronicie przed agresywnym przeciwnikiem – będzie to tak samo cenne jak zwycięstwo w zawodach czy uzyskanie najlepszego wyniku w klasie.
Materiały informacyjne dotyczące szczepień zostały do Państwa przesłane dziennikiem elektronicznym.
Narodowe Czytanie 2021
W pierwszą sobotę września tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję Narodowe Czytanie – edycja 2021. Tym razem swoje aktorskie umiejętności prezentowali podczas czytania dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.
Wśród czytających znaleźli się: Milena Kuśpiel – Mela, Zuzanna Kołton – Hesia, Natalia Pawlik – Hanka, Emilia Wałek – Juliasiewiczowa i nasz rodzynek Antoni Michalski – który wcielił się w rolę Zbyszka.
Nie zabrakło pięknych strojów i dobrego humoru. Wspólnie z Klubami Seniora z terenu gminy oraz zgromadzoną publicznością poznaliśmy tekst całej sztuki. Podsumowaniem akcji był konkurs o dramacie. Nagrodę w nim zdobyła Natalia Pawlik. Gratulujemy.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
odbędzie się 1 września 2021r.
godz. 8:00 – Msza Święta w Kościele.
godz. 9:00 – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w budynku szkoły.
Zapraszamy
Plan dowozów na rok szkolny 2021/2022
Szczegółowy harmonogram dowozów na rok szkolny 2021/2022 znajduje się poniżej
Paweł Niedzielski, uczeń klasy VI, to kolejny laureat konkursu plastycznego. Nasz kolega zajął III miejsce na szczeblu powiatowym w XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”. Gratulujemy i jesteśmy dumni, że mamy tak zdolnych uczniów.
W tym miejscu należy także podziękować grupie uczniów, która w bieżącym roku szkolnym brała udział w każdym organizowanym w szkole konkursie plastycznym. Dziękujemy Wam za trud oraz za to, że chcieliście dzielić się swoimi talentami, a tym samym wspomagać działania szkoły oraz promować i szerzyć jej dobre imię nie tylko środowisku lokalnym, ale i w powiecie.
Do grupy wyżej wymienionych uczniów należą: Jakub Kocel, Mateusz Spyrka, Kacper Dudziak, Paweł Niedzielski, Zuzanna Kołton, Milena Kuśpiel, Nikola Rejdak, Maja Wójcik, Tatiana Godzik, Skóra Jan.
Konkurs rozstrzygnięty !!! „Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi.“
Tadeusz Kościuszko
Komisja konkursowa miała niezwykle trudne zadanie podczas wyłonienia zwycięzców w tegorocznych zmaganiach na najlepszą prezentację o patronie szkoły. Uczniowie po raz kolejny potwierdzili wysoki poziom swoich umiejętności informatycznych. Wykazali się dobrą znajomością historii, biografii oraz działalności społecznej i politycznej Tadeusza Kościuszki.
Uwzględniając powyższe czynniki, komisja konkursowa ustaliła następujące wyniki:
I miejsce – Jan Porada
II miejsce – Szymon Jackiewicz
III miejsce – ex aeguo Milena Kuśpiel, Paweł Niedzielski.
Wyróżnienia uzyskały : Nikola Rejdak oraz Oliwia Szostak.
Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, wszystkim dziękujemy za udział w konkursie, zaangażowanie i krzewienie wartości patriotycznych. Wszak, ,,aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło”.
Zwycięską pracę konkursową można obejrzeć klikając w poniższy link.
TADEUSZ KOŚCIUSZKO – PATRON NASZEJ SZKOŁY
Konkurs na prezentację multimedialną o Tadeuszu Kościuszce – Patronie Naszej Szkoły Jako szkoła, zawsze wspominaliśmy dokonania naszego patrona, poprzez uroczyste akademie i uroczystości.
W tym roku musimy podporządkować się zasadom bezpieczeństwa, stąd inna forma uczczenia pamięci naszego patrona.
Cel Konkursu:
– propagowanie wiedzy o Tadeuszu Kościuszce,
– krzewienie wartości patriotycznych,
– wychowanie do wartości,
– twórcze wykorzystanie umiejętności informatycznych.
Regulamin konkursu:
Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych;
– I grupa – uczniowie klas 1- 3,
– II grupa – uczniowie klas 4- 8.
Każdy uczestnik konkursu przygotowuje multimedialną prezentację w PowerPoint (obejmującą od 10 – 20 slajdów).
Przygotowany materiał przesyła na adres mailowy szkoły w terminie do 10.05.2021 roku.
Przy ocenie prac uwzględniane będą:
– merytoryczne wiadomości na temat faktów z życia, dokonań, walk i bitew w których brał udział Tadeusz Kościuszko.
– twórczy i ciekawy przekaz.
– oprawność stylistyczna, gramatyczna, ortograficzna i interpunkcyjna.
– ogólny wyraz artystyczny.
Prezentacje kopiowane z internetu, nie będą podlegały ocenie!!!
W pracy powinno pojawić się uzasadnienie, dlaczego Tadeusz Kościuszko jest patronem naszej szkoły / czy słusznie Tadeusz Kościuszko został wybrany na patrona naszej szkoły.
Uczeń klasy IV Aleksander Szot zdobył wyróżnienie w konkursie powiatowym- ,,Zabytki powiatu pińczowskiego”
Prace zostały udostępnione w galerii Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Pińczowie
Przy okazji przypominamy, że laureatem zeszłorocznego konkursu plastycznego, także na szczeblu powiatowym pn.,, Czyste środowisko- najlepsze uzdrowisko” została Justyna Frączek uczennica kl. VIII.
Czytanie ciągle modne
Amelka Zając wywalczyła III miejsce w V Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania, organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie.
Uczniowie biorący udział w konkursie przesyłali nagrane filmy drogą elektroniczną. Nowa formuła nie zniechęciła Amelki, która z artystycznym zacięciem czytała fragmenty epopei narodowej – ,,Pana Tadeusza”.
Trafnie dobrany utwór, swoboda prezentacji oraz ogólny wyraz artystyczny, zapewniły uczennicy klasy ósmej podium.
,,Rozalka wyglądała przez szybę szkolnego autobusu i patrzyła, jak za oknem śmigają budynki. Gdy nieustanny ruch zaczynał ją męczyć, patrzyła w przód i przyglądała się konkretnej budowli, wiodła za nią wzrokiem, gdy powoli się zbliżała, mijała pojazd i stopniowo znikała w tyle. Po paru minutach nieprzerwanego obserwowania dostrzegła obiekt, na którego pojawienie się czekała; oczy jej rozbłysły i przykleiła nos do szyby ‘’- tak rozpoczyna się opowiadanie Wiktorii Bugaj, za które uczennica naszej szkoły uzyskała 3 miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Literackim ,,O Złote Pióro”.
W poniedziałek – 15.03. 2021 roku Wiktoria wraz z rodzicami odebrała pamiątkową statuetkę oraz nagrodę książkową.
Serdecznie gratulujemy!
“WALENTYNKI 2021”
W Dniu Świętego Walentego,
nic nie może dziać się złego,
nikt nie może się dziś złościć,
bo dziś nadszedł dzień miłości!
Piątek, 12 lutego upłynął w miłej i radosnej atmosferze. W tym roku zrezygnowaliśmy z tradycyjnej poczty walentynkowej. Uczniowie klasy trzeciej, członkowie Koła Europejskiego przeprowadzili w zamian walentynkowy koncert życzeń. Ze szkolnego radiowęzła rozbrzmiewały utwory muzyczne dedykowane koleżankom i kolegom klas I-III. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli i wychowawców. Koncert dostarczył dzieciom dużo śmiechu i radości.
“SZKOŁA PAMIĘTA”
Zuchy oraz uczniowie klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach włączyli się w akcję zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej “Szkoła Pamięta”.
Celem akcji było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia, uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Nasza szkolna akcja rozpoczęła się od przeprowadzenia zajęć na temat święta przypadającego 1 listopada, sposobu obchodzenia, uczuć i emocji, które towarzyszą nam podczas Dnia Wszystkich Święty, oglądaniu pamiątek, kronik, zdjęć, wspominaniu bliskich, którzy już odeszli. Uczniowie podczas zajęć obejrzeli prezentację mapy miejsc pamięci w naszej miejscowości. Zuchy wraz z opiekunem odwiedzili miejscowy cmentarz. Odwiedzili oni groby osób, które zapisały się na kartach historii naszej małej Ojczyzny: żołnierzy, księży, więźniarki obozu w Oświęcimiu oraz kolegów i koleżanek niegdyś uczęszczających do naszej szkoły. Uczniowie zapalili znicze i chwilą ciszy uczcili pamięć wszystkich spoczywających na cmentarzu. Stawiając zapalone znicze choć na chwilę przywrócili pamięć o tych, których nie ma wśród nas.
W ten sposób nasza szkoła dołączyła do społeczności szkół pielęgnujących pamięć o naszej historii
Szanowni Państwo
Od poniedziałku 26 października 2020r. obowiązują nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek. Uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej przechodzą na naukę zdalną. Zawieszenie zajęć stacjonarnych dla tych uczniów potrwa do 6 listopada br.
Klasy I-III szkoły podstawowej będą funkcjonowały bez zmian/ stacjonarnie. Szczegóły dotyczące nauczania zdalnego oraz organizacji zajęć dla klas I-III prześlemy w wiadomościach przez dziennik elektroniczny.
Od soboty 17.X. w województwie świętokrzyskim w strefie czerwonej ???? będzie 6 powiatów: buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski oraz miasto na prawach powiatu Kielce. W strefie żółtej ???? pozostałe powiaty. Wchodzą w życie również nowe obostrzenia ????????
Europejski Dzień Sportu Szkolnego
W dniu 25.09.2020 r w naszej szkole obchodzony był Europejski Dzień Sportu Szkolnego. W ramach promocji aktywności fizycznej wśród uczniów zorganizowano w klasach IV – VIII turniej w badmintona grając w zespołach mieszanych. Wszystko po to, by ruch i sport stały się nieodłącznymi elementami każdego dnia. Rywalizacja wśród uczniów przebiegała na wysokim poziomie o czym świadczą wyniki poszczególnych meczów. Wszystko odbywało się w duchu „ fair – play”. Mecze rozgrywano systemem pucharowym. Zwycięzcami okazała się para z klasy 7 Amelia Stec i Miłosz Cichoń, drugie miejsce zajęli również uczniowie klasy 7 Alicja Grzyb i Paweł Kocel, na najniższym stopniu podium uplasowała się para z klasy 8 Kinga Zając i Kuba Kowalski. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom jak również wszystkim uczestnikom za miłą zabawę.
W ramach akcji Europejski Dzień Sportu, za organizację i przeprowadzenie aktywności fizycznej wśród naszej społeczności uczniowskiej w dniu 25.09.2020 roku szkoła otrzymała certyfikat.
W miesiącu wrześniu 2020r. w naszej szkole odbywały się zajęcia tenisa stołowego. Zajęcia te są efektem działania grupy nieformalnej w osobach Pań: Izabeli Nowak, Małgorzaty Kłębek i Anny Kuśpiel. Grupa pod patronatem Miejsko- Gminnego Towarzystwa Sportowego w Działoszycach skorzystała ze wsparcia finansowego Świętokrzyskiego Funduszu Lokalnego, którego lokalnym operatorem jest Fundacja im. Stefana Artwińskiego. Wsparcie pozwoliło na zakup stołu do gry wraz z niezbędnym osprzętem oraz zatrudnienie instruktora. Choć w mniejszym zakresie zajęcia tenisa stołowego będą kontynuowane w naszej szkole. Dziękujemy Fundacji w imieniu grupy nieformalnej.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
odbędzie się 1 września 2020r.
godz. 8:00 – Msza Święta w Kościele.
godz. 9:00 – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na placu szkolnym.
Zapraszamy
Plan dowozów na rok szkolny 2020/2021
Szczegółowy harmonogram dowozów na rok szkolny 2020/2021 znajduje się poniżej
Zasady funkcjonowania szkoły w czasie pandemii COVID- 19 (w skrócie)
- Jeżeli masz objawy infekcji, pozostań w domu lub udaj się do przychodni.
- Przed wejściem do autobusu szkolnego zasłoń usta i nos maseczką.
- Zdezynfekuj ręce po wejściu do autobusu.
- W miarę możliwości zachowaj dystans w autobusie.
- Do szkoły udaj się pod opieką nauczyciela lub opiekuna.
- Zdezynfekuj ręce po wejściu do szkoły.
- Sprawnie pozostaw nakrycie i obuwie w szatni.
- Niezwłocznie przejdź na korytarz, na którym masz lekcje. Tam oczekuj na lekcje. Na informatykę udasz się z nauczycielem uczącym, na wychowanie fizyczne udaj się w czasie przerwy.
- Zachowaj odstęp od uczniów innych klas.
- Dezynfekuj ręce po wyjściu z łazienki, sali gimnastycznej, przed wejściem na stołówkę, do biblioteki, świetlicy- pojemniki z płynem do dezynfekcji są w każdym pomieszczeniu szkoły.
- W czasie przerw przebywaj w pobliżu sali, w której masz lekcje (wyjątki: posiłki w stołówce, biblioteka, wychowanie fizyczne).
- O warunkach korzystania z placu zabaw, boiska szkolnego poinformuje cię wychowawca (na kolejnych przerwach wybrane klasy).
- Natychmiast poinformuj o swoim złym samopoczuciu nauczyciela.
- Jeśli masz telefon, sprawdź czy numer do rodziców jest aktualny. Korzystaj z niego jednak zgodnie z zasadami określonymi w Statucie.
- W każdym miejscu stosuj zasady higieny.
- Do szkoły przynoś tylko niezbędne przedmioty. Nie pożyczaj przedmiotów od innych. Przyniesiony posiłek jest tylko twój.
- Harmonogram korzystania ze stołówki przedstawi ci wychowawca. W stołówce zajmij miejsce oznaczone symbolem twojej klasy. Posiłek zostanie ci podany do stolika.
COVID -19 WYTYCZNE SP W DZIAŁOSZYCACH zgodne z wytycznymi MEN i GIS
Sprawdzaj na bieżąco informacje od dyrektora szkoły lub nauczycieli
- związku z trwającym stanem epidemii i zapewnieniem bezpieczeństwa i komfortu Twojemu dziecku podczas odbywania edukacji w roku szkolnym 2020/2021, sprawdzaj na bieżąco i regularnie elektroniczny dziennik swojego dziecka.
- Szkoła (dyrekcja, nauczyciele) poprzez elektroniczny dziennik będą przekazywać ważne informacje dotyczące sytuacji w szkole, jak i odnoszące się do Twojego dziecka w kontekście epidemii SARS-CoV-2.
- Stosuj informacje zawarte w elektronicznym dzienniku swojego dziecka. Bądź w stałym kontakcie ze szkołą.
- Pamiętaj, zawsze od razu odbieraj telefon ze szkoły, a jeśli nie możesz, odzwoń jak najszybciej. Wszystkie zalecenia i wytyczne są powodowane dobrem Twojego dziecka.
Sprawdzaj, czy dziecko nie ma zbędnych rzeczy w plecaku
- Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się przede wszystkim bezpośrednio drogą kropelkową. Zawierające wirusa drobne kropelki powstają w trakcie kaszlu, kichania, mówienia i mogą być bezpośrednią przyczyną zakażenia. Możliwa jest także droga pośrednia poprzez skażone wydzieliną oddechową (podczas kichania czy kaszlu) przedmioty i powierzchnie.
- Mimo, że wirus nie ma zdolności przetrwania poza organizmem człowieka, zanim ulegnie dezaktywacji może upłynąć nawet kilkanaście godzin, w czasie których może być zakaźny.
- Dlatego im mniej rzeczy zbędnych przynoszonych jest z domu do szkoły tym mniejsze ryzyko zakażenia. Mogą być one bowiem pośrednim „transporterem” wirusa. Dlatego też ważne jest aby dzieci nie przynosiły do szkoły zabawek i innych niepotrzebnych w nauce przedmiotów oraz posiadały w miarę możliwości własne przybory szkolne.
Przypomnij dziecku, że zasady bezpieczeństwa obowiązują przed lekcjami i po nich
- Do zakażenia wirusem SARS-CoV-2 możne dojść wszędzie, nie tylko w szkole. W trakcie podróży do szkoły, w środkach komunikacji miejskiej czy robiąc zakupy w sklepie. Istotne jest zatem aby przestrzegać zasad higienicznych takich jak częste mycie rąk, zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie dystansu społecznego cały czas aby ograniczać rozprzestrzenianioe się wirusa.
Przestrzegaj regulaminu funkcjonowania szkoły w czasie epidemii
- Każda szkoła posiada opracowany regulamin funkcjonowania szkoły podczas epidemii. Zawarte w nim procedury są dostosowane do konkretnej szkoły, uwzględniając jej specyfikę, warunki lokalowe, liczebność uczniów oraz inne ważne elementy właściwe dla tej placówki.
- Procedury danej szkoły mają ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2 i zapewnienie możliwie największego bezpieczeństwa uczniom i pracownikom szkoły. Uczniowie, ich opiekunowie prawni oraz pracownicy szkoły są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania zaakceptowanego przez Dyrektora danej placówki regulaminu.
Przypomnij dziecku zasady bezpieczeństwa podczas posiłków
- Oprócz podstawowych zasad higieny takich jak mycie rąk przed posiłkiem czy mycie surowych warzyw i owoców należy zwrócić szczególną uwagę na aspekty takie jak: nie spożywanie wspólnie jednego posiłku bądź picie z tej samej butelki czy nie wymienianie się sztućcami. Ważne jest także zachowanie dystansu społecznego na stołówce lub jadalni szkolnej.
- Posiłek i napój przyniesiony z domu jest posiłkiem tego konkretnego dziecka.
Poinformuj szkołę, jeśli domownicy są objęci kwarantanną
-
- Jeżeli Twoje dziecko lub inne osoby razem z nim mieszkające we wspólnym gospodarstwie domowym są objęte kwarantanną, bezzwłocznie poinformuj o tym fakcie dyrektora szkoły, do której uczęszcza Twoje dziecko.
Kwarantanna dotyczy osób, które:
• przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE,
• miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem;
• mieszkają z osobą, która zostaje skierowana na kwarantannę.
- Jeżeli Twoje dziecko lub inne osoby razem z nim mieszkające we wspólnym gospodarstwie domowym są objęte kwarantanną, bezzwłocznie poinformuj o tym fakcie dyrektora szkoły, do której uczęszcza Twoje dziecko.
Kwarantanna trwa dwa tygodnie. W tym czasie:
-
- • w żadnym wypadku nie wolno wychodź z domu,
-
- • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
-
- • jeżeli pojawią się objawy choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem telefonicznie lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.
Organizuj dziecku jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu
-
- Z uwagi na zminimalizowane ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w otwartej przestrzeni pod warunkiem ciągłego zachowania dystansu społecznego1 niezwykle ważne jest aby możliwie jak najczęściej spędzać czas na świeżym powietrzu niż w zamkniętych pomieszczeniach.
- Aktywność fizyczna jest nie tylko istotna dla utrzymania prawidłowej masy ciała, ale ma ogromne znaczenie przy budowaniu prawidłowej odporności organizmu.
Zalety przebywania na świeżym powietrzu:
-
- • dawka energii – zajęcia lub sport w plenerze z przyjemnym powiewem świeżego powietrza to czysta przyjemność!
-
- • hartowanie organizmu – przebywanie na świeżym powietrzu nie musi się odnosić wyłącznie do ciepłych słonecznych dni!
-
- • poprawa samopoczucia – umożliwiasz uczniom dotlenić organizm!
-
- • dawka witaminy D3 – przebywanie na słońcu pomoże wzmocnić układ odpornościowy!
-
- • poczucie swobody – unikasz zatłoczonych pomieszczeń!
- • brak ograniczeń co do formy aktywności fizycznej – umożliwiasz przeprowadzenie wielu zabaw, gier czy też ćwiczeń, których nie jesteś w stanie zrealizować w pomieszczeniu!
Kolejne serduszko w Działoszycach
Przy Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Działoszycach znajduje się kolejne serduszko, do którego można wrzucać zakrętki. Jest to inicjatywa burmistrza Działoszyc Stanisława Porady oraz naszej szkoły.
Wraz z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej napełniamy serce dla Wiktora. Zapraszamy wszystkich do przynoszenia zakrętek. Mamy nadzieję, że będziemy musieli je często opróżniać. Uczniowie i rodzice, liczymy na WAS.
Nowe szaty klas.
Jeszcze w trakcie roku szkolnego 2019/2020 gruntownemu remontowi poddano 5 sal lekcyjnych na górnym korytarzu. Na ścianach zamontowano płyty gipsowo- kartonowe, dzięki czemu zyskały one nowy, estetyczny wygląd. Okna zdobią rolety zapobiegające nagrzewaniu się pomieszczeń. Zrezygnowaliśmy też z tablic kredowych na rzecz suchościeralnych. Na najmłodszych uczniów czeka też kilka innych niespodzianek w klasach. Przed stołówką funkcjonuje nowy gabinet intendenta.
Remont był możliwy dzięki wsparciu firmy Saint Gobain Rigips, która ufundowała płyty gipsowo- kartonowe, firmie Atlas, która zapewniła system montażu płyt- mSystem oraz wsparciu finansowym Organu Prowadzącego szkołę – Gminie Działoszyce. Cała społeczność szkolna składa serdeczne podziękowania.
Niespodzianki na placu szkolnym
W nowym roku szkolnym na uczniów czekają sprawnościowy plac zabaw oraz siłownia plenerowa. Siłownia składa się z kilkunastu zestawów do ćwiczeń, które uatrakcyjnią zajęcia wychowania fizycznego. Plac zabaw natomiast pozwoli aktywnie wykorzystać czas przerw oraz innych zajęć. Mamy też nadzieję, że będzie służył długo uczniom i okolicznym mieszkańcom.
Szanowni Państwo
Harmonogram konsultacji z nauczycielami został do Państwa przesłany w wiadomości na dzienniku elektronicznym. Jest tam też link do zgłoszenia ewentualnych dodatkowych terminów. Jednocześnie informujemy, że biblioteka jest czynna dla uczniów codziennie w godzinach od 12:00 do 16:00.
Szanowni Państwo
W związku ze zmianą rozporządzenia MEN z dnia 15 maja 2020r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 możliwe jest prowadzenie zajęć opiekuńczo- wychowawczych i dydaktycznych na terenie szkoły od dnia 25 maja 2020r.
Link do strony MEN i pełnego tekstu rozporządzenia: Co ze szkolami do wakacji
W czasie realizacji zajęć na terenie szkoły będziemy też zobowiązani do realizacji szeregu wytycznych związanych z bezpieczeństwem.
Link do wytcznych Wytyczne gis mz i men
Aby dobrze się przygotować na powrót uczniów do szkoły, potrzebujemy kilku informacji od Państwa. Dlatego też w wiadomości od wychowawcy znajdziecie Państwo formularz z prośbą o wypełnienie. Jego wyniki pozwolą nam przygotować sposób realizacji zajęć od 25 maja do 7 czerwca 2020r.
Szanowni Państwo
Od dnia 25 maja 2020r. istnieje możliwość zorganizowania konsultacji dla uczniów klasy 8, a od 1 czerwca 2020r. dla pozostałych uczniów. Konsultacje będą odbywały się w następujących salach:
- Klasa 1 sala 37
- Klasa 2 sala 38
- Klasa 3 sala 37
- Klasa 4 sala 41
- Klasa 5 sala 43
- Klasa 6 sala 12
- Klasa 7 sala 47
- Klasa 8 sala 46
Uczniowie klas 1-4 wchodzą wejściem głównym do szkoły. Uczniowie klas 5- 8 przez boczne wejście na halę. Ich szczegółowy harmonogram ustalimy z nauczycielami i uczniami.
Poniżej przedstawiamy wytyczne GIS, MZ i MEN dotyczące konsultacji:
Uczniu,
- Otrzymujesz możliwość konsultacji indywidualnych lub grupowych. Zapoznaj się z ich harmonogramem.
- Nie umawiaj się na konsultacje, jeżeli jesteś chory lub w Twoim domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
- Jeżeli umówiłeś się na konsultacje, a nie możesz przyjść, zgłoś ten fakt odpowiednio wcześniej – nauczyciel będzie mógł zaprosić w zastępstwie innego ucznia.
- Zabieraj do szkoły własny zestaw podręczników i przyborów. W szkole nie będziesz mógł ich pożyczać od innych uczniów.
- W drodze do i ze szkoły korzystaj z osłony na usta i nos oraz zachowuj dystans społeczny.
- Przed wejściem do szkoły obowiązkowo zdezynfekuj ręce, a jeżeli masz przeciwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji natychmiast umyj ręce.
- Z szatni korzystaj według zasad ustalonych przez dyrektora szkoły.
- Bezwzględnie stosuj zasady higieny: często myj ręce wodą z mydłem i nie podawaj ręki na powitanie, zachowuj dystans, a także unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
- Zwracaj uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania. Stosownie zwracaj uwagę innym w tym zakresie.
- Unikaj większych skupisk uczniów, zachowuj dystans przebywając na korytarzu, w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych oraz na terenie szkoły.
- Jeżeli korzystasz z biblioteki szkolnej, wcześniej zapoznaj się ze szczegółowymi zasadami wypożyczania książek – szkoła na pewno je zmieniła.
Szanowni Państwo
Na 26 maja 2020r. planowane są Dni Otwarte Szkoły. Mając na uwadze ciągle istniejące zagrożenie epidemiczne proponuje, aby zapoznać się z przewidywanymi ocenami poprzez dziennik elektroniczny oraz potwierdzenie poprzez formularz od wychowawcy. Jeśli istnieje potrzeba bezpośredniego kontaktu zapraszamy Państwa do na tren szkoły według następującego harmonogramu:
- Klasa 1 godzina 15:00 sala 37
- Klasa 2 godzina 15:15 sala 38
- Klasa 3 godzina 15:30 sala 37
- Klasa 4 godzina 15:45 sala 41
- Klasa 5 godzina 15:00 sala 43
- Klasa 6 godzina 15:15 sala 12
- Klasa 7 godzina 15:30 sala 47
- Klasa 8 godzina 15:45 sala 46
Rodzice uczniów klas 1-4 wchodzą wejściem głównym do szkoły. Rodzice uczniów klas 5- 8 przez boczne wejście na halę. Według identycznych zasad będą odbywały się konsultacje (godziny konsultacji do późniejszego ustalenia).
Dyrektor szkoły
REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH NA ROK SZKOLNY 2020/2021
Ustalony przez Ministra Edukacji Narodowej harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany został do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać w dwóch etapach:
od 15 czerwca do 10 lipca br. – termin na złożenie wniosku i uzupełnienie go o świadectwo ukończenia szkoły.
od 31 lipca – do 4 sierpnia br. – termin na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz na zmianę przez kandydatów wniosków o przyjęcie, w tym zamianę szkół, do których będą kandydować.
Pełny tekst w prezentacji i dokumencie tekstowym poniżej.
Terminy postępowania rekrutacyjnego 2020-2021
Prezentacja – zasady przeprowadzania i harmonogram egzaminów w 2020r.
W związku wytycznymi Rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. (ze zmianami z dnia 9 kwietnia 2020r.) w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zajęcia zdalne będą prowadzone w naszej szkole do dnia 24 kwietnia 2020r.
Z racji tego, iż moduł Wiadomości w dzienniku elektronicznym jest bardzo skuteczną i w chwili obecnej bardzo wygodną formą komunikowania, zwracamy się z serdeczną prośbą o codzienne sprawdzanie na nim wiadomości.
Szanowni Rodzice, Drodzy uczniowie
Nasza szkoła od bieżącego tygodnia przechodzi do zdalnego nauczania w aplikacji Microsoft Teams w ramach konta Office 365. Dla każdego ucznia zostało utworzone indywidualne konto w ramach którego może korzystać z wszystkich aplikacji Office 365. Loginy do kont otrzymali Państwo za pośrednictwem dziennika elektronicznego od wychowawców poszczególnych klas. Jak zalogować się do wirtualnej klasy (Teams), jak z niej korzystać i jakie daje możliwości można przeczytać w załączonym do wiadomości poradniku.
Uruchamianie_platformy_MS_Teams_dla_ucznia.pdf
Praca ucznia w domu.
Szanowny rodzicu, drogi uczniu. Z uwagi na wykorzystanie pracy zdalnej, nie zawsze będzie odbierany telefon stacjonarny szkoły. prosimy o kontakt poprzez dziennik elektroniczny lub pod numerem 505109237.
Nauczyciele w miarę możliwości będą poprzez e – dziennik i usługę Office365 kontynuować pracę dydaktyczną – prosimy o częste odwiedzanie w/w witryn.
Rodzicu, zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie, gdy nie będzie lekcji w szkole.
Przydatne linki z materiałami edukacyjnymi:
- http://epodreczniki.pl
- http://pistacja.tv
- http://matzoo.pl
- http://szaloneliczby.pl
Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet materiałów dla 8-klasistów. Codziennie o 9:00 nowe zadania z polskiego, matematyki i angielskiego, o 15:00 – rozwiązania! Zapraszamy od 16 marca na stronę www.cke.gov.pl #egzaminósmoklasisty #CKE #egzamin
ZOSTAŃCIE W DOMU !!!
Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
• zajęcia w szkole, będą zawieszone na 2 tygodnie;
• 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
• od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;
• od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy;
• nauczyciele przygotują materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele;
• śledź na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Sprawdzaj również komunikaty wysyłane przez System Informacji Oświatowej.
Rodzicu,
• ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
• zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
• jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
• przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
• rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
• śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
Uczniu,
• pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
• przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
• odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
• przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
• Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
• Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!
Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.
„NA ZAWSZE W PAMIĘCI ŻOŁNIERZE WYKLĘCI”
Pod takim hasłem odbyła się w szkole Akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Akademię przygotowali uczniowie klasy 7 w dniu 2 marca . Żołnierze Wyklęci często zwani Żołnierzami Niezłomnymi w ramach ruchu partyzanckiego, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
Scenariusz apelu dotyczył przedstawienia czasu, zasięgu, zakresu walk zbrojnych i politycznych Polaków o suwerenność w czasie i po zakończeniu II wojny światowej. Zagadnienia związane były z ruchem niepodległościowym. Uczniowie dowiedzieli się m.in. dlaczego żołnierze rozwiązanych oddziałów Armii Krajowej i innych organizacji zbrojnych kontynuowali walkę. Przedstawiono zakres represji stosowanej na ludności cywilnej, żołnierzach podziemia przez sowieckie oddziały NKWD. Społeczność szkolna uzyskała odpowiedź na pytanie dlaczego tych żołnierzy nazywamy Żołnierzami Wyklętymi albo Żołnierzami Niezłomnymi .
Nowe życie kuchni i stołówki
Nasza kuchnia i jadalnia przeszła gruntowny remont. Wyizolowano wylewki, wymieniono instalacje wodno- kanalizacyjną i elektryczną, położono wykładzinę obiektową. Wymienione zostały wszystkie drzwi. Ściany i podłogi wyłożono płytkami. Nowe jest też wyposażenie kuchni tj. stoły do pracy, naczynia, zlewozmywaki, umywalki. Kuchnia wyposażona jest w nowoczesne sprzęty do przygotowywania posiłków, różnego rodzaju maszynki do warzyw i mięs, taboret grzewczy, kuchenkę elektryczną, piec konwekcyjno- parowy, bemar grzewczy, obieraczkę do ziemniaków, urządzenia chłodnicze. Jadalnia wyposażona jest w nowe krzesła i stoliki, a uczniowie spożywają posiłki na nowej zastawie stołowej
Remont trwał blisko 4 miesiące. Oficjalne otwarcie miało miejsce 20 lutego 2020r. Swoją obecnością zaszczycili nas Pani Renata Janik – marszałek województwa świętokrzyskiego, Pan Stanisław Porada – Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce, Pani Katarzyna Bochniak – Wiceburmistrz Miasta i Gminy Działoszyce, Pan Dawid Bączek Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Działoszyce. W czasie uroczystości otwarcia swoje przemówienia wygłosili Pani marszałek, Pan Burmistrz i dyrektor szkoły. Ksiądz proboszcz Andrzej Jankoski pomodlił się wraz zebranymi i poświecił obiekt. W uroczystości otwarcia uczestniczyli również uczniowie: Przewodnicząca SU Karolina Kołpak oraz Piotr Nowak, Małgorzata Szewczyk i Karolina Nowak.
W imieniu społeczności szkolnej słowa podziękowania wygłosił dyrektor szkoły:
„Szanowni Państwo,
Jest mi niezmiernie miło gościć Państwa w naszej szkole, szczególnie w warunkach jakie tutaj dziś panują. Za to jak wygląda nasza kuchnia i jadalnia pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego projektu, poczynając od pomysłodawców programu Posiłek w szkole i w domu, poprzez Pana Burmistrza oraz Radę Miasta i Gminy Działoszyce. Oprócz uzyskania dofinansowania z programu niezbędna okazała się duża pomoc organu prowadzącego. Wiem jak duży był to wkład, dlatego też dziękuję za zrozumienie i przeznaczenie odpowiedniej ilości środków finansowych. Dziękuję w imieniu swoim, rodziców ale przede wszystkim uczniów. Dziękuję, że doskonale rozumiecie, ze szkoła to miejsce, w którym wasze dzieci, wnuki spędzają większość dnia, a dzięki tej inwestycji będą go spędzać w nieporównywalnie lepszych warunkach. Mamy możliwości przygotowania świeżych, zdrowych i tanich posiłków. To chyba najlepsza edukacja w zakresie profilaktyki zdrowotnej, nie teoretyczna, ale wdrażana w praktyce”.
Góra grosza
Uczniowie naszej szkoły brali udział w XX edycji akcji Góra Grosza organizowanej w dniach od 25 listopada 2019 do 2 stycznia 2020 roku.
Celem akcji Góra Grosza było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.
Udało się zebrać kwotę 192 złotych i 5 groszy.
Za każdy grosz bardzo Dziękujemy.
Szkole spotkanie jasełkowe
„Są takie święta, na nie się czeka, Bóg wtedy rodzi się w sercu człowieka”. Pod takim hasłem w tym roku szkolnym odbyło się w naszej szkole spotkanie jasełkowe. Pojawili się na niej zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce Pan Stanisław Porada, z-ca Pani Katarzyna Bochnia, Przewodniczący Rady Pan Dawid Bączek, emerytowani nauczyciele, mieszkańcy gminy oraz uczniowie i nauczyciele. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym śpiewem kolędy „Wśród nocnej ciszy”. Później zgromadzona publiczność obejrzała niecodzienne jasełka. Uczniowie klasy 5 przygotowali bowiem przedstawienie w formie teatru cieni. Występ bardzo się podobał. W programie nie zabrakło oczywiście innych atrakcji. Można było podziwiać uczniów klas 1-3, którzy pięknie wykonali pastorałki i z dużym zaangażowaniem recytowali wiersze. Nasi koledzy śpiewali również po angielsku znane świąteczne przeboje. Przygotowała ich pani Agnieszka Szymbra. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi śpiewaliśmy kolędy. Część artystyczną uświetnił układ choreograficzny zespołu tanecznego Replay pod kierunkiem pani Jadwigi Mazur. To było wzruszające spotkanie.
W dniu 20 grudnia wspólnie z uczniami klasy 6 – członkami Koła Wolontariackiego udaliśmy się do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kazimierzy Wielkiej. Celem naszej wyprawy było przekazanie prezentów dla wychowanków, które przez cały miesiąc skrzętnie zbierali uczniowie naszej szkoły. W ten sposób włączyliśmy się w akcję „Razem na Święta”, ale przede wszystkim choć trochę poprawiliśmy humory wychowankom placówki. Mamy nadzieję, że te święta będą dla nich szczęśliwe i udane.
Apel profilaktyczny “Nie bądź upiorem swojego życia”
W dniu 12 grudnia uczniowie klas 7 i 8 zorganizowali apel profilaktyczny poświęcony uzależnieniom od narkotyków i dopalaczy .
Narkotyki to środki odurzające, które mogą zniszczyć życie człowieka praktycznie w każdym obszarze życia. Uzależniając, odbijają się na funkcjonowaniu różnego rodzaju narządów i organów oraz na psychice.
Dopalacze to produkty, które w swoim składzie zawierają nowe, nieznane substancje psychoaktywne. Bez względu na ilość przyjętych dawek i rodzaj dopalaczy, stanowią one wielkie niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.
Podczas apelu wyraźnie zaznaczono, że narkotyki i dopalacze niszczą. Każdy człowiek ma swoją misję, której celem jest wypełnienie konkretnego zadania. Nikt nas w tym nie wyręczy ani nie zastąpi, tak jak nie dostaniemy szansy, aby drugi raz przeżyć swoje życie.
A zatem szanuj swoje życie bo masz je tylko jedno! Nie bądź upiorem swojego życia!
Sukces działoszyckich szczypiornistów!
W środę 4 grudnia 2019r. reprezentanci uczniów klas 4-6 Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach wygrali Małą Ligę Piłki Ręcznej. Pomimo iż startowali w niej po raz pierwszy, sprawili sobie i całej społeczności szkolnej wspaniały prezent mikołajkowy. W półfinale rozgrywanym w Hali Politechniki Świętokrzyskiej najpierw pokonali drużynę Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach, co zostało potraktowane przez obserwatorów jako niespodzianka. W finale wyższość zespołu z Działoszyc musieli uznać reprezentanci Szkoły Podstawowej w Czajkowie Południowym. Zespół z Działoszyc dotarł do półfinału po wygranych eliminacjach, które rozgrywane były w Działoszycach, a następnie ćwierćfinałach, które odbyły się w Busku- Zdroju. Drużyna z Działoszyc występuje w następującym składzie: Paweł Kocel, Miłosz Cichoń, Alicja Grzyb, Krystian Kłębek, Jan Skóra, Kacper Dubiel, Victoria Rząsa, Amelia Stec, Wiktor Trociński, Filip Pudo. Na co dzień z zawodnikami trenuje nauczyciel wychowania fizycznego Pan Łukasz Jędraski. Oprócz zwycięstwa drużynowego Paweł Kocel otrzymał nagrodę indywidualną oraz tytuł króla strzelców turnieju. Jego wynik to 70 zdobytych bramek.
Mała Liga Piłki Ręcznej to kilkuetapowy turniej organizowany w tym roku po raz 16 przez Fundację Vive- Serce Dzieciom. Sercem i płucami fundacji i turnieju jest natomiast Pani Prezes Grażyna Jarosz. Głównym ambasadorem turnieju jest były zawodnik Vive i reprezentacji Polski Sławomir Szmal, sponsorem natomiast Vive Profit. Swoim patronatem turniej objęły następujące instutytucje: PGE Vive Kielce, Związek Piłki Ręcznej w Polsce, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz mInisterstw Sportu i Turystyki. W tym roku w lidze grało 55 drużyn i ponad 700 zawodników z trzech województw. Oprócz sportowej rywalizacji liga ma na celu popularyzację piłki ręcznej wśród dzieci i młodzieży, popularyzację Kielc, jako „kolebki” piłki ręcznej w Polsce. Dla uczestników to przede wszystkim wielka sportowa przygoda, możliwość spotkania z gwiazdami Vive Kielce i być może początek wspaniałej kariery sportowej.
FOTORELACJA I FOTORELACJA II FOTORELACJA III
Andrzejki 2019
Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju… W tym roku Samorząd Uczniowski w ramach andrzejek zaprosił uczniów do wspólnych wróżb. Śmiechu było co niemiara. Potem cała społeczność szkolna bawiła się przy dźwiękach skocznej muzyki.
PROGRAM PROFILAKTYCZNY „NOE CZ. I”.
W dniu 26 listopada 2019r. uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Działoszycach brali udział w programie profilaktycznym. Program ma otwierać pewien dłuższy proces pozytywnych zmian w związku z problemem alkoholowym i narkotykowym. Jego celem jest przede wszystkim przekształcenie nieprawidłowych przekonań normatywnych panujących wśród młodzieży, ma on również motywować do podejmowania osobistych postanowień o zaniechaniu danego działania oraz ukazywać sprzeczności między cenionymi wartościami, a zachowaniami alkoholowymi. Zależy nam na pogłębieniu wiedzy młodych ludzi na temat realnych konsekwencji picia i używania innych środków zmieniających świadomość.
Program składał się z trzech części:
Część I – PRAWDA – ma na celu uświadomić młodzieży konsekwencje picia alkoholu i korzystania z innych substancji psychoaktywnych, informuje o szczegółach i skutkach uzależnienia
Część II – MIŁOŚĆ – akcentuje wpływ środków zmieniających świadomość na relacje z innymi ludźmi.
Część III – WOLNOŚĆ – rozwija umiejętność odmawiania, asertywności, zachęca do postawy abstynenckiej i podejmowania osobistych postanowień.
Program prowadzony był metodami aktywizującymi takimi jak: burza mózgów, drama, dialogowanie, wizualizacja. Każda z metod wpływa na aktywny udział młodzieży w programie i możliwość wysnuwania samodzielnych wniosków.
Program jest wielostronnie sprawdzony, a jego dotychczasowe realizacje na terenie całego kraju były bardzo wysoko oceniane. Jest on zaakceptowany przez specjalistów Ministerstwa Zdrowia i Edukacji Narodowej jako dobra propozycja wychowawcza. Owocem realizacji programu „Noe” jest specjalnie przygotowane sprawozdanie, w którym znajdują się analizy zachowań młodzieży i zestawienia poszczególnych odpowiedzi z ankiety przeprowadzonej podczas spotkania.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
Dzień 20 listopada – bardzo ważny dzień dla każdego dziecka. Jest to data uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka. Z tej okazji członkowie Koła Europejskiego z klasy 4 przygotowali inscenizacje w ramach akcji: Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF.
30 lat temu Organizacja Narodów Zjednoczonych spisała prawa dzieci w Konwencji o Prawach Dziecka. Państwo, które do konwencji przystąpi, to znaczy podpisze ją, zobowiązuje się do przestrzegania zawartych w niej praw. W Polsce Konwencja obowiązuje od 1991 roku.Zapisy zawarte w Konwencji o prawach dziecka są podstawą działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.
Pamiętajcie, że korzystając z praw nie można ograniczać praw innych – waszych kolegów, koleżanek i dorosłych. Każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły ma prawo do godnego życia w pokoju, miłości i w poczuciu bezpieczeństwa.
„NIE ZGINĘŁA – ZMARTWYCHWSTAŁA” – 11 LISTOPADA 2019 R.
8 listopada 2019r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji święta 11 Listopada zwanego Świętem Niepodległości. W tym roku przypada 101 rocznica odzyskania wolności przez Polskę w 1918 roku. Program artystyczny przygotowany został przez uczniów pod kierunkiem pani Anny Kuśpiel. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Scenariusz montażu słowno-muzycznego obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918.
W dniu 11 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Uroczysty pochód otwierały mażoretki. Obecny był również poczet sztandarowy oraz uczniowie z wychowawcami. Wartę przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki pełnili przedstawiciele zuchów oraz harcerze. Uczniowie złożyli wiązankę pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.
Dzień Wszystkich Świętych
Dzień Wszystkich Świętych to chwila zadumy i refleksji, przywołanie wspomnień o tych, co już odeszli, których nie ma wśród nas.
W tym dniu zuchy i harcerze ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach o godzinie ósmej rano licznie wstawili się na zbiórkę. Nikomu nie przeszkadzał dotkliwy chłód, nie zawiedli nawet najmłodsi, najważniejsza była pamięć o tych, którzy odeszli. Zuchy i harcerze palili znicze na grobach żołnierzy, miejscach pamięci, koleżanek i kolegów.
30 października 2019r. w Pińczowie uczniowie klasy pierwszej brali udział w akcji „Pierwszaki – zdrowo i bezpiecznie do szkoły”, której organizatorem jest Echo Dnia.
Głównym celem spotkania było przekazanie dzieciom najważniejszych wiadomości na temat bezpieczeństwa oraz propagowanie zdrowego i higienicznego stylu życia.
Wspólnie z Jeżem Edkiem, strażakami, pracownikami KRUS, którzy zaprezentowali dla nich widowisko „Krusikowo”, bawili się i słuchali ekspertów. Oprócz śpiewu, muzyki, śmiechu i zabawy pierwszoklasiści otrzymali też solidną dawkę wiedzy o bezpieczeństwie.
Liczymy na głosy w plebiscycie na najsympatyczniejszą klasę pierwszą po ukazaniu się zdjęć pierwszaków.
Światowy Dzień Walki z Otyłością
Spotkanie z dietetykiem
W październiku przypada światowy dzień walki z otyłością. W związku z tym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach wzięli udział w warsztatach z dietetykiem. Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Grygiel.
Podczas tego spotkania dzieci dowiedziały się, na czym polega praca dietetyka oraz poznały podstawowe zasady prawidłowego odżywiania a także zapoznały się z piramidą żywieniową. Pani dietetyk tłumaczyła, dlaczego należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje a zwiększyć spożywanie owoców i warzyw.
Starsi uczniowie mieli możliwość obliczenia swojego BMI oraz dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Natomiast uczniowie klas 1-3 sporządzili wspólnie z panią dietetyk zdrowe koktajle.
Uczniowie w czasie trwania warsztatów byli aktywni i chętnie zadawali pytania dotyczące zasad zdrowego odżywienia. Serdecznie dziękujemy pani dietetyk Agnieszce Grygiel za poświęcony czas i ciekawe przeprowadzenie prelekcji.
Mała Liga Piłki Ręczne
W dniu 24 października w hali sportowej w Działoszycach odbył się turniej piłki ręcznej w ramach 16 edycji Małej Ligii Piłki Ręcznej. Nasza reprezentacja pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego pana Łukasza Jędraskiego zajęła I miejsce i zakwalifikowała się do dalszego etapu turnieju tj. ćwierćfinału.
1 – Szkoła Podstawowa Działoszyce – 4 pkt.
2 – Szkoła Podstawowa Chęciny – 2 pkt.
3 – Szkoła Podstawowa Nr 2 Busko Zdrój – 0 pkt.
4 – Szkoła Podstawowa Bilcza
5 – Szkoła Podstawowa Lelów
6 – Szkoła Podstawowa Raczyce
7 – Szkoła Podstawowa Jędrzejów Nr 4
8 – Szkoła Podstawowa Mstów
Najlepsi strzelcy:
37 – Paweł Kocel Szkoła Podstawowa Działoszyce
12 – Miłosz Czesak Szkoła Podstawowa Chęciny
11 – Ernest Mazurek Szkoła Podstawowa Bilcza
10 – Paweł Fitowski Szkoła Podstawowa Raczyce
9 – Jakub Fiuk Szkoła Podstawowa Nr 2 Busko Zdrój
Najlepszy zawodnik:
Bartosz Szymański Szkoła Podstawowa Chęciny
Najlepszy bramkarz:
Mikołaj Chodór – Szkoła Podstawowa Nr 2 Busko Zdrój
Wyniki spotkań:
Szkoła Podstawowa Działoszyce – Szkoła Podstawowa Chęciny 9:0 (4:0)
Szkoła Podstawowa Działoszyce – Szkoła Podstawowa Nr 2 Busko Zdrój 15:1 (7:1)
Szkoła Podstawowa Działoszyce – Szkoła Podstawowa Bilcza 6:4 (3:3)
Szkoła Podstawowa Działoszyce – Szkoła Podstawowa Lelów 11:2 (5:1)
Szkoła Podstawowa Działoszyce – Szkoła Podstawowa nr 4 Jędrzejów 12:3 (9:1)
Szkoła Podstawowa Chęciny – Szkoła Podstawowa Lelów 5:5 (3:0)
Szkoła Podstawowa Chęciny – Szkoła Podstawowa nr 4 Jędrzejów 10:3 (4:3)
Szkoła Podstawowa Chęciny – Szkoła Podstawowa Nr 2 Busko Zdrój 7:5 (3:2)
Szkoła Podstawowa Chęciny – Szkoła Podstawowa Bilcza 12:8 (6:4)
Szkoła Podstawowa Nr 2 Busko Zdrój – Szkoła Podstawowa Bilcza 8:4 (4:3)
Szkoła Podstawowa Nr 2 Busko Zdrój – Szkoła Podstawowa Raczyce 8:6 (5:1)
Szkoła Podstawowa Nr 2 Busko Zdrój – Szkoła Podstawowa Mstów 13:1 (7:1)
Szkoła Podstawowa Bilcza – Szkoła Podstawowa Raczyce 4:2 (3:0)
Szkoła Podstawowa Bilcza – Szkoła Podstawowa Mstów 7:1 (3:0)
Szkoła Podstawowa Lelów – Szkoła Podstawowa nr 4 Jędrzejów 11:7 (6:4)
Szkoła Podstawowa Raczyce – Szkoła Podstawowa Mstów 9:1 (4:0)
MECZ PIŁKI RĘCZNEJ PGNiG SUPERLIGI MĘŻCZYZN
W dniu 15.10.2019 roku byliśmy na meczu piłki ręcznej PGNiG Superligi Mężczyzn pomiędzy Vive Kielce a Wybrzeżem Gdańsk. Mecz który wzbudził mnóstwo emocji, oglądaliśmy z ogromnym zainteresowaniem. Kibicowaliśmy oczywiście zawodnikom Vive Kielce, którzy pokonali drużynę z Gdańska 38:24.
MECZ SPARINGOWY W PIŁKĘ RĘCZNĄ
Szkoła Podstawowa Działoszyce – Szkoła Podstawowa nr 1 Pińczów
W dniu 11.10.2019 r. nasza szkolna drużyna piłki ręcznej pod kierunkiem pana Łukasz Jędraskiego składająca się uczniów klas 5 i 6 rozegrała mecz sparingowy z kolegami ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Pińczowa. Mecz miał na celu zaprezentowanie nabytych przez drużynę umiejętności w konfrontacji z innym zespołem. Mecz wygraliśmy 17:6.
XIII Edycja Wojewódzkiego Konkursu
„Bezpieczeństwo na piątkę”
Dnia 28,10.2019r. w Pińczowie odbył się etap powiatowy konkursu „Bezpieczeństwo na piątkę”, w którym wzięło udział 6 szkół podstawowych z powiatu pińczowskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy piątej: Daria Nowak, Natalia Pawlik i Krystian Kłębek.
Trzyosobowe drużyny rywalizowały w czterech konkurencjach. Pierwsza to test wiedzy ogólnej z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, gospodarstwie domowym oraz wiedza z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W kolejnej konkurencji kapitan drużyny musiał się wykazać sprawnością praktyczną – jazda na rowerze po torze przeszkód. Krystian przejechał tor bezbłędnie. Dziewczynki wykazały się perfekcją podczas udzielania pierwszej pomocy. Na koniec komisja oceniła prace plastyczne na temat „100-lecie Polskiej Policji – zawsze na straży bezpieczeństwa”.
„Szkoła pamięta” akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej
W dniach 24 i 25 października 2019 r. zuchy i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach włączyli się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Uczniowie pod opieką pani Anny Kuśpiel- nauczyciela historii oraz pani Barbary Baranowskiej- opiekuna drużyny zuchów sprzątali groby żołnierskie, palili znicze oraz odwiedzili lokalne miejsca pamięci i zgłębili ich historię. Tradycja troski o miejsca pamięci na trwałe zagnieździła się w świadomości uczniów naszej szkoły. Tegoroczna akcja ,,Szkoła pamięta” jest kontynuacją tych działań.
Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
Zuchy i harcerze w dniu 1 listopada, jak co roku zapalą znicze na grobach żołnierzy, osób zasłużonych, nauczycieli, kolegów i koleżanek. Zawsze pamiętamy..
Wycieczka do Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego
24 października klasa 8 Szkoły Podstawowej uczestniczyła w wycieczce do Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie zwiedzali późnoklasycystyczny pałac Wielopolskich w Chrobrzu .
W Pałacu Wielopolskich mieści się Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia. Obiekt prezentuje kilka wystaw o przeróżnej tematyce:
Historia Ordynacji Wielopolskich
Izba Pamięci Republiki Pińczowskiej
Starożytne Skarby Ponidzia (wystawa celtycka z Pełczysk)
Galeria Regionalna
Pałac otacza zabytkowy park dworski w stylu angielskim, a w nim rośnie wiele pomnikowych drzew. Stoi tu również zabytkowa kaplica. W Pińczowie uczniowie podziwiali Garb pińczowski, krajobraz Doliny Nidy, starorzecze Nidy. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się pomnik przyrody z Wełecza– krocząca sosna. W Gackach klasa podziwiała jaskinię krasową, dawne wyrobisko gipsowe. Wycieczka zakończyła się ogniskiem w Krzyżanowicach Średnich gdzie ma swoją siedzibę Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
II forum samorządów
17 października Samorząd Szkoły Podstawowej w składzie: Karolina Kołpak, Miłosz Cichoń, Natalia Pawlik, Paweł Kocel uczestniczył w II Forum Samorządów Uczniowskich Powiatu Kazimierskiego.
Spotkanie otworzył Dyrektor Szkół Rolniczych Jacek Nowak. Następnie Starosta Powiatu Kazimierskiego Jan Nowak przybliżył zebranym historię Samorządu. Uczniowie ZSR Cudzynowice zaprezentowali działania Samorządu Szkolnego. Spotkanie zakończyło się występami szkół przy ognisku gdzie i nasi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne.
Międzynarodowy Dzień Krajobrazu
20 października 2019 roku przypadał trzeci Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. Promował on wartość wody w krajobrazie. Biorąc pod uwagę, że woda jest integralnym składnikiem wielu krajobrazów, a jej znaczenie nigdy wcześniej nie było tak istotne, jak w obliczu coraz bardziej uszczuplających się zasobów wody, w ramach tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu klasa 5 uczestniczyła w spacerze w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym po terenie zrekultywowanego wyrobiska gipsów w Gackach i jego okolicach. Trasa spaceru prowadziła fragmentem przyrodniczo – geologicznej ścieżki dydaktycznej Bogucice – Grabowiec – Gacki. Uczniowie zwiedzili m.in. zbiorniki wodne w Gackach, które znajdują się w zrekultywowanych wyrobiskach oraz zobaczyli rzekę Nidę z punktu widokowego. Prowadzący spacer przedstawili wartości krajobrazowe oglądanych miejsc.
“Szkoła pamięta”
Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, której celem jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Kulminację tych aktywności zaplanowano na 25 października 2019 r. W ramach akcji „Szkoła pamięta” można np. uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności, zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, odwiedzić groby zmarłych nauczycieli z danej placówki lub zorganizować wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie.
Walczymy z próchnicą
Problem próchnicy według statystyk występuje u 90% najmłodszych Pacjentów w Polsce! Stomatolodzy podkreślają, że próchnica u dzieci, stanowi duży problem.
Próchnica to problem nie tylko estetyczny – wpływa na stan całego organizmu. Obecność szkodliwych bakterii w jamie ustnej sprawia, że dzieci mogą być bardziej podatne na inne choroby.
Dlatego też naszą szkołę odwiedza mobilny i w pełni wyposażony w specjalistyczny sprzęt Dentobus. Służy Pacjentom nieodpłatnie, dzięki czemu rodzice nie ponoszą dodatkowych kosztów związanych z leczeniem, czy dojazdem do dentysty. Koszty świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego udzielane w Dentobusie są pokrywane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
W bieżącym roku szkolnym bierzemy udział w „Programie dla szkół”, którego głównym celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym. Program obejmuje uczniów klas 1-5.
Niech nauka będzie dla Was radością.
Bądźcie dobrymi uczniami!
Dnia 7 października 2019 roku dzieci odświętnie ubrane, przyszły do szkoły wraz z rodzicami. Do uroczystości Ślubowania przygotowywały się ponad miesiąc pod kierunkiem swojej wychowawczyni- pani Jadwigi Mazur.
Uroczystość rozpoczął pan Marcin Szymbra Dyrektor Szkoły Podstawowej im Tadeusza Kościuszki w Działoszycach, który przybliżył dzieciom istotę tego wyjątkowego ceremoniału.
Zanim pierwszaki zostały przyjęte do grona uczniów musiały wykazać się umiejętnościami śpiewu i deklamacji. Występ dzieci spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widowni. Mali artyści po każdym występie nagradzani byli gromkimi brawami.
Następnie pierwszoklasistów czekało uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i tradycyjne pasowanie na ucznia symbolicznym wielkim ołówkiem przez p. dyr. Marcina Szymbrę. Do grona braci uczniowskiej przyłączyło tego dnia 23 nowych uczniów.
Piosenkami i wierszami powitali pierwszaków ich starsi koledzy z kl. II i III.
Na uroczystości nie zabrakło pana Stanisława Porady Burmistrza MiG Działoszyce, pani Katarzyny Bochniak Z-cy Burmistrza, pana Dawida Bączka Przewodniczącego Rady Miejskiej w Działoszycach oraz pani Izabeli Nowak Przewodniczącej Szkolnej Rady Rodziców.
Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali od gości pamiątkowe dyplomy i wspaniałe prezenty.
Po części oficjalnej, która miała miejsce w sali gimnastycznej, wszyscy udali się do sali lekcyjnej, gdzie odbył się wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców.
SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY SUKCESÓW W NAUCE
IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Nasza szkoła wzięła udział w IX Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia, który odbył się 4 października 2019 r. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypominania sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli okazję nadrobić zaległości. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością przykładów mnożenia. Tydzień przed WMTDay uczniowie powtarzali tabliczkę mnożenia, na korytarzu pojawiła się gazetka informacyjna o akcji ze sposobami i wierszykami ułatwiającymi zapamiętanie niektórych przykładów mnożenia.
Akcja polega na przeprowadzaniu krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia przez Komisje Egzaminacyjne. Ich skład tworzyli uczniowie pod opieką osób starszych. Nad przebiegiem akcji czuwali nauczyciele matematyki.
W piątek, 4 października od godziny 8 Komisje Egzaminacyjne przeprowadzały krótkie egzaminy z tabliczki mnożenia dla uczniów klas 2 i 3 oraz IV-VIII. Uczniowie wybierali los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia. Jeżeli uczestnik akcji podał wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywał tytuł: MT EXPERT. W egzaminie brali udział nie tylko uczniowie ale i nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
WSZYSTKIM KTÓRZY ZDOBYLI TYTUŁ MT EXPERT SERDECZNIE GRATULUJEMY !!
Nasza szkoła została wyróżniona jako “Szkoła w Chmurze Microsoft”. “Szkoły w Chmurze Microsoft” to placówki dostosowujące się do dynamicznych przemian. Nauczyciele tych szkół stale podnoszą swoje kompetencje informatyczne, wykorzystując najnowsze rozwiązania w procesie zdobywania wiedzy i rozwoju umiejętności. W tym roku wdrożymy go w pracy z uczniami
Nowość w naszej szkole – mLegitymacja!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu mLegitymacja – wspólnej inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji. mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie będąca częścią aplikacji mObywatel. Jest bezpiecznym, nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem, które – identycznie jak papierowa legitymacja – poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych.
Możesz ją założyć już dziś w sekretariacie. Zapraszamy.
,,Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy”
W piątek 27 września, uczniowie naszej szkoły biorąc udział w ogólnopolskiej akcji “Sprzątanie świata” usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy. Hasło tegorocznej edycji, ogłoszone przez Fundację Nasza Ziemia, brzmiało: ,, Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy”. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom, że wyrzucone szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok.
Dziękujemy uczniom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!
Bierzemy udział w programie Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze.
Główne cele programu to:
• Upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z zasobów Internetu.
• Promocja hasła Dnia Bezpiecznego Internetu 2020 – „Razem dla lepszego Internetu”.
• Nabycie wiedzy na temat praw autorskich, ochrony wizerunku i danych osobowych.
• Kształtowanie właściwych postaw wobec mowy nienawiści, dyskryminacji i łamania praw człowieka.
• Profilaktyka uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych.
• Rozwijanie umiejętności odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.
• Rozwijanie umiejętności korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych, w szczególności z uwzględnieniem narzędzi informatycznych dostępnych w chmurze internetowej.
W projekcie zaplanowane zostały następujące działania:
• konferencja inauguracyjna,
• spotkania uczniów z funkcjonariuszami policji,
• lekcje poświęcone tematyce projektu,
• konkurs dla uczniów,
• konferencja podsumowująca.
Europejski Tydzień Sportu (ETS)
Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą na celu promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok.
W ramach ETS, w dniu 30 września nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali dla uczniów rozgrywki klasowe. Uczniowie rywalizowali między sobą w piłkę nożną (chłopcy) oraz siatkówkę (dziewczęta). Walczących o zwycięstwo zawodników z trybun głośno wspierali koledzy i koleżanki z klasy. Po zakończeniu rozgrywek uczniowie zagrali mecz w piłkę siatkową z nauczycielami. Po bardzo wyrównanym i zaciętym meczu 2:0 (25:21, 27:25) wygrali nauczyciele ????.
Impreza sprawiła wszystkim uczniom mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń. Na pewno w przyszłym roku to powtórzymy.
X edycja programu profilaktyki palenia tytoniu pt. „Znajdź właściwe rozwiązanie”.
Bierzemy udział w X edycji programu profilaktyki palenia tytoniu pt. „Znajdź właściwe rozwiązanie”.
Celem głównym programu jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej, kształtowanie postaw asertywnych związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie oraz uświadomienie mechanizmów nacisku grupowego ze strony rówieśniczej.
Program ten adresowany jest do uczniów starszych klas szkoły podstawowej (IV – VIII).
Nasz szkoła bierze również udział w X edycji programu profilaktyki antytytoniowej pt. „Nie pal przy mnie, proszę”.
Program ten adresowany jestdo uczniów klas I – III szkoły podstawowej i jego celem jest uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem oraz wykształcenie u nich postaw odpowiedzialności za własne zdrowie
W wyniku realizacji zadań z zakresu edukacji zdrowotnej w roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach otrzymała Certyfikat Szkoły Promującej Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem
Mała Liga Piłki Ręcznej
W dniu 2 października byliśmy na inauguracji XVI edycji Małej Ligi Piłki Ręcznej, która odbyła się w hali sportowej Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckich w Kielcach. Mała Liga Piłki Ręcznej to największy w Polsce turniej dla młodych miłośników tej dyscypliny. Organizatorem Turnieju jest Fundacja “Vive serce dzieciom”. W 16-ym sezonie zagra blisko 800 uczniów z 40 szkół. Przedsięwzięciu patronuje Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty i Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Ambasadorem turnieju jest Pan Sławomir Szmal. Nasza reprezentacja składająca się uczniów klas V-VI rywalizację, w Małej Lidze rozpocznie 24 października, w hali sportowej w Działoszycach.
List Ministra Edukacji Narodowej w rocznicę powstania Szarych Szeregów
Zapraszamy do zapoznania się z listem Ministra Edukacji Narodowej w rocznicę powstania Szarych Szeregów. Była to najliczniejsza młodzieżowa organizacja konspiracyjna, odwołująca się do tradycji harcerskich II Rzeczpospolitej. Przypominając o wartościach i ideałach, jakie wiążą się ze służbą w harcerstwie, minister Dariusz Piontkowski pragnie zwrócić uwagę na działalność tych organizacji, zachęcając do wspierania ich bieżącej aktywności.
List można znaleść w Załączniku
“Był taki wrzesień…..”
W dniu 19.09.2019 w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki odbyła się uroczysta Akademia z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, ataku ZSRR na Polskę, Dnia Sybiraka, powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie klas IV – VIII pod kierunkiem Anny Kuśpiel, Agnieszki Szymbra i Edyty Wojtyłko przygotowali montaż słowno – muzyczny upamiętniający te wydarzenia. Przybliżyli także początki wojny w mieście Działoszyce i najbliższej okolicy.
5 września 2019r. uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniu z policjantem. Nasz dzielnicowy przedstawił uczniom najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, a także w czasie pobytu w szkole.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
odbędzie się 2 września 2019r.
godz. 8:00 – Msza Święta w Kościele.
godz. 9:00 – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na placu szkolnym.
Zapraszamy
Plan dowozów na rok szkolny 2019/2020
Szczegółowy harmonogram dowozów na rok szkolny 2019/2020 znajduje się poniżej
OFERTA EDUKACYJNA SZKÓŁ ZAWODOWYCH WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
> INFORMATOR ROK SZKOLNY 2019/2020 <
PROFILE W LICEACH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH DLA ABSOLWENTÓW GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
> INFORMATOR ROK SZKOLNY 2019/2020 <
PROFILE W LICEACH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH DLA ABSOLWENTÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
> INFORMATOR ROK SZKOLNY 2019/2020 <
„Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie, a nasza szkoła bierze w nim udział od wielu lat.
Program propaguje wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. Oprócz promowania zdrowej diety program ma również pokazać dzieciom skąd pochodzą owoce i warzywa oraz produkty mleczne, jak są uprawiane i produkowane.
A tak spożywamy posiłki w naszej szkole
DZIEŃ SPORTU 2019 – RAJD PIESZY DO RACŁAWIC
W dniu 31 maja 2019r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Sportu. Uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej oraz III gimnazjum wybrali się na pieszy rajd do pobliskich Racławic. Całość poprzedziły prelekcja policjanta, który przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Następnie wyruszyliśmy na 14 kilometrową trasę. Piękna pogoda oraz widoki okolicy sprawiły, że szybko dotarliśmy pod Kopiec Kościuszki w Janowiczkach. Tam historię tego miejsca przedstawiła Pani Anna Kuśpiel – nauczyciel historii naszego Zespołu Szkół. Po posiłku uczniowie brali udział w rekreacyjnych grach i rozgrywkach sportowych.
Jak zwykle w organizację imprezy szkolnej włączyło się duże grono rodziców, na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Działoszyce Panem Stanisławem Poradą.
Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej w tym dniu brali udział w grach i zabawach sportowych i rekreacyjnych na terenie szkoły. Tu też było mnóstwo radości, zabawy i uśmiechu.
Dzień Patrona -Tadeusza Kościuszki
Apel w hołdzie Patronowi
30.05.2019 r.
Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch narodów, wielki patriota, wybitny wódz i strateg, Kawaler Orderu Orła Białego, Virtuti Militari i Orderu Cyncynata, jedna z najwybitniejszych postaci w dziejach narodu polskiego.
Dziś odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły. Uczniowie klas V i VI w programie artystycznym przybliżyli zgromadzonym postać tego wielkiego Polaka. Przedstawiono inscenizację przysięgi Tadeusza Kościuszki na Rynku w Krakowie, nie zabrakło wzruszających wierszy, faktów z historii, których uczestnikiem był nasz Patron. Jesteśmy bardzo dumni, że nasza szkoła nosi jego imię.
SKSonTour w Złotej
10.05.2019 r.
SKSonTour to cykl wydarzeń sportowych organizowanych w ramach programu Szkolny Klub Sportowy. W imprezie, która odbyła się w hali sportowej w Złotej naszą szkołę reprezentowała grupa uczniów uczęszczająca na zajęcia SKS.
Głównym założeniem SKSonTour jest realizacja obwodów stacyjnych, podczas których uczestnicy poznają nowe formy aktywności oraz są poddawani testom sprawności fizycznej. Wszystkim zadaniom towarzyszy doskonała zabawa i mnóstwo uśmiechu SKSonTour to aktywności grup SKS na 10 różnorodnych stacjach sportowych:
1. WARSZTATY Z PIERWSZEJ POMOCY
2. DESKOROLKA
3. WIOŚLARSTWO
4. STACJA MISTRZÓW
5. FOTOBUDKA
6. SKOK W DAL
7. TEST GIBKOŚCI + WYTRZYMAŁOŚĆ + POMIARY
8. REFLEKSOMIERZ
9. BIEG WAHADŁOWY
10. STACJA NIESPODZIANKA
W każdym wydarzeniu z cyklu SKSonTour bierze udział 20 grup SKS (po 20 osób każda).
Warto dodać, że czwórka naszych uczniów ustanowiła “Rekordy SKS” – Alicja Grzyb: skok w dal miejsca – 2.25 m, Refleksomierz – Miłosz Cichoń, Justyna Frączek, Gibkość – Amelia Zając.
https://www.facebook.com/szkolnyklubsportowy/
“Podaj dalej. . . drugie życie odpadów” – apel o tematyce ekologicznej
10 maja w naszej szkole odbył sie apel pod hasłem “Nie ma śmieci, są surowce”. Uczniowie w formie Ekologicznego Teleekspresu uczyli poszanowania środowiska, a przede wszystkim tego jak o nie dbać, by było czyste i aby wszystkim nam się lepiej żyło.
OGÓLNOPOLSKA AKCJA “SADZIMY”
Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji “SADZIMY” zainicjowanej przez PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ PANA ANDRZEJA DUDĘ.
AKADEMIA Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
26 kwietnia 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Utrzymana w podniosłym tonie uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Scenariusz apelu, obok treści historycznych, oparty był na utworach poetyckich, pieśniach patriotycznych. Występujący mieli okazję popisać się swoim kunsztem recytatorskim, wokalnym oraz aktorskim.
79 rocznica Zbrodni Katyńskiej
Katyń to symbol zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego. Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości. Naszym zadaniem jest pamięć o tych którzy zginęli, o ich bólu, o dramacie całego narodu. W 79 rocznicę zbrodni katyńskiej odbył się w naszej szkole apel przygotowany przez uczniów klas 5,6,7i 8 pod opieką p. Anny Kuśpiel. Uczniowie przybliżyli okoliczności popełnienia tej strasznej zbrodni.
Kibicowaliśmy Koronie Kielce
W dniu 05 kwietnia 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach oraz klas gimnazjum mieli przyjemność obejrzeć mecz naszej ekstraklasowej drużyny Korony Kielce. Na mecz przybyło 54 uczniów.
Zaraz po wejściu uczniowie osobiście poznali procedury związane z bezpieczeństwem na stadionie, między innymi dotyczące tego, co można wnosić na mecz, a co należy pozostawić w depozycie. Po wejściu na trybuny wszyscy zajęli miejsca w sektorze B8G i żywiołowo dopingowali drużynę z Kielc. Na naszych uczniach duże wrażenie zrobił sam stadion, jego rozmiar oraz łatwość poruszania po nim. Pomimo nieustającego dopingu kibiców gospodarzom nie udało się wygrać. Korona Kielce przegrała 2:0 Z Zagłębiem Lubin. Nie mogliśmy cieszyć się po zwycięstwie, wspieramy zatem drużynę po porażce.
Wszyscy przekonali się, że kibicowanie na meczu piłki nożnej może być przyjemne i wbrew obiegowym opiniom bezpieczne, że można spędzić miło i aktywnie czas wolny z dala od komputera, internetu, gier.
Wyjazd został zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji ,,WIĘCEJ SPORTU W REALU” na zaproszenie Fundacji Sportowcy Dzieciom.
Celem akcji “WIĘCEJ SPORTU W REALU” było zwrócenie uwagi na malejącą aktywność fizyczną dzieci i młodzieży oraz istotny problem społeczny, jakim jest rosnąca liczba godzin spędzonych przez dzieci przed monitorami (uzależnienie od gier i internetu) oraz inne rozrywki najmłodszych niemające nic wspólnego z ruchem, aktywnością fizyczną i prawdziwym sportem.
Celem wycieczki było również podniesienie poziomu kultury kibicowania i bezpieczeństwa na sportowych imprezach masowych, wzbudzenie aktywności sportowej wśród dzieci i młodzieży, propagowanie „zdrowej” rywalizacji, właściwego zachowania się na obiektach sportowych i kulturalnego dopingowania, propagowanie zdrowego stylu życia, a także wdrażanie młodzieży do czynnego spędzania wolnego czasu oraz przede wszystkim integracja grupy.
Wielkie podziękowania Ekipie Fundacji Sportowcy Dzieciom i Koronie Kielce za inicjatywę, z której mogła skorzystać nasza szkoła i spędzić przyjemnie czas.
5 kwietnia 2019 roku uczeń naszej szkoły Miłosz Cichoń reprezentował szkołę i Gminę Działoszyce w etapie powiatowym Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej odbył się w dwóch etapach: część pisemna i część ustna. Miłosz wykazał się dużą wiedzą i w swojej kategorii wiekowej nie miał sobie równych. Zwyciężył już drugi raz zdobywając pierwsze miejsce. Otrzymał dyplom i cenne nagrody. Będzie reprezentować powiat w etapie wojewódzkim. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Turniej Piłki Ręcznej
W dniu 02.04.2019 r. w hali sportowej w Działoszycach odbył się Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach. Był to turniej dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VI. Do rywalizacji w turnieju przystąpili uczniowie z sześciu szkół: SP nr 1 z Pińczowa, SP nr 2 z Buska – Zdroju, SP nr 1 z Proszowic, SSP z Bejsc, SP z Wawrzeńczyc oraz SP z Działoszyc.
Reprezentacja naszej szkoły pod kierunkiem pana Łukasza Jędraskiego zajęła w turnieju drugie miejsce przegrywając dopiero w finale z drużyną z Buska – Zdroju 3:8. Trzecie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Pińczowa. Po zakończeniu imprezy wszystkim zespołom wręczono pamiątkowe puchary i dyplomy. Wybrano także najlepszych zawodników turnieju, którzy otrzymali pamiątkowe statuetki.
Nasza reprezentacja wystąpiła w składzie: Paweł Kocel, Miłosz Cichoń, Jan Skóra, Alicja Grzyb, Oliwier Frąckiewicz, Szymon Łakota, Kamil Kłębek, Kuba Kowalski, Krystian Kłębek, Kacper Dubiel.
29 marca 2019 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników biblioteki szkolnej. Po przedstawieniu „Mole książkowe” w wykonaniu uczniów klasy szóstej, pierwszaki odpowiadały na pytania i zagadki zadawane przez wróżkę. Uczniowie udowodnili, że umieją czyać i znają już część bajek dla dzieci. Następnie dyrektor szkoły Pan Marcin Szymbra pasował uczniów Wielką Księgą Bajek na czytelników biblioteki. Uczniowie otrzymali dyplomy.
Zachęcamy uczniów do czytania i korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.
„Alkohol Twój wróg”
Dnia 25 marca 2019 r. odbył się w naszej szkole apel profilaktyczny pod hasłem „Alkohol Twój wróg”. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów klasy 7 wspólnie z wychowawcą. W przedstawieniu: „Sąd nad alkoholem” uczniowie zwrócili uwagę na nałóg odbierający zdrowie milionom Polaków.
Żywa lekcja historii i prelekcja militarna.
22 marca uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej oraz klasy III gimnazjalnej uczestniczyli w „żywej lekcji historii”. Zajęcia zostały zorganizowane przez „Pasjonatów Ożywionej Historii” POH Rzeszów. Tematyka prelekcji dotyczyła I i II wojny światowej oraz walk Żołnierzy Wyklętych. Bardzo cennym elementem spotkania był sposób, w jaki zajęcia były prowadzone. Wybrani uczniowie stali się czynnymi uczestnikami przedstawianych wydarzeń. Oprócz wielu ciekawych informacji na temat działań wojennych zapoznali się z umundurowaniem i uzbrojeniem żołnierzy walczących w czasie wojny. W czasie prezentacji uczestnicy obejrzeli fragmenty filmów oraz mogli dotykać i przymierzać wszystkie eksponaty. Prelekcja szczególnym zainteresowaniem cieszyła się u chłopców, którzy mogli wykazać się swoją znajomością faktów z czasów wojny oraz rodzajów broni używanej przez żołnierzy podczas II wojny światowej. Ta niecodzienna lekcja historii z pewnością podobała się uczniom i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.
21 MARCA WITALIŚMY WIOSNĘ
Dużo się działo PIERWSZEGO DNIA WIOSNY w naszej szkole. Uczniowie klas I- III witali wiosnę. Z tej okazji przyszli do szkoły ubrani w kolorowe, wiosenne przebrania. Wszyscy prezentowali się super, a w szkole było bardzo radośnie i kolorowo! Uroczystość rozpoczęli przedstawieniem pt. „ Witaj Wiosno”. W radosnych nastrojach śpiewem, wierszami świętowali nadejście tej pięknej pory roku.
Następnie kolorowy korowód przeszedł uliczkami Działoszyc ze śpiewem, graniem na instrumentach i okrzykami „Witaj wiosno!”, „Żegnaj zimo!” szukając zwiastunów wiosny. Obchody święta wiosny były bardzo udane. Wszyscy dobrze się bawili.
Uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach chętnie biorą udział w konkursach. 21 marca zwycięzcy konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
W klasach 1-3 realizowany jest program profilaktyki antytytoniowej “Nie pal przy mnie, proszę”. Celem programu jest: uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia, kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie, uświadomienie, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia, uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem oraz wykształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą. W ramach realizacji programu w szkole odbył się konkurs plastyczny pod hasłem ,,Szkodliwość palenia papierosów”. Wyniki konkursu plastycznego ,,Szkodliwość palenia papierosów”
Klasa I
I miejsce – Mateusz Baychev
II miejsce – Miłosz Kuśpiel
III miejsce – Wiktoria Czapla, Maciej Skwark, Adam Kołton
Klasa II
I miejsce – Szymon Jackiewicz
II miejsce – Jan Porada
III miejsce – Łukasz Świerk, Aleksander Szot
Klasa III
I miejsce – Igor Pawula
II miejsce – Kacper Dudziak
III miejsce – Wiktoria Migas, Jakub Kocel, Szymon Kuśpiel
Wyniki konkursu ortograficznego ,,MISTRZ ORTOGRAFII”
I miejsce – Wiktoria Migas ( uczennica klasy 3)
Wyróżnienie zdobyła uczennica klasy 2 – Zuzanna Ostrowska.
Wyniki konkursu recytatorskiego
I miejsce – Jakub Wójcik (uczeń klasy 3)
II miejsce – Filip Madeja (uczeń klasy1)
III miejsce – Patrycja Robak ( uczennica klasy 2)
Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursów gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Dnia 21 lutego 2019 r. odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania pod hasłem ,,Kocham czytać” dla uczniów I etapu edukacyjnego. Celem konkursu było doskonalenie techniki czytania, rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa oraz popularyzacja książek i czytelnictwa. Uczestnicy losowali numery fragmentów tekstu z książek dla dzieci zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów oceniając wyrazistość czytania, zgodność z tekstem, tempo czytania oraz interpretację tekstu.
W kategorii klas I – III
I miejsce zajął Aleksander Szot z klasy 2
II miejsce zajęła Zuzanna Ostrowska z klasy 2
III miejsce zajął Kacper Dudziak z klasy 3
Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
WOJEWÓDZKI SUKCES SZKOLNEGO ZESPOŁU ŚPIEWACZEGO „DZIAŁOSZANKI”
W sobotę 16 marca br. działający przy naszej szkole Zespół Śpiewaczy „Działoszanki” pod kierunkiem nauczyciela muzyki pana Adama Kocerby zapisał w swojej historii kolejny duży sukces na szczeblu wojewódzkim. Podczas przeglądu „Dziecięca Estrada Folkloru” organizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zdobył po raz dziesiąty w swojej kategorii I – miejsce. Duży sukces odniosła także solistka zespołu Martyna Miszczyk, która w kategorii solistów wyśpiewała II – miejsce. Mając na względzie wysoki poziom konkurencyjnych występów konkursowych oraz ich ilość jest to dla zespołu wysokie osiągnięcie. W tegorocznej edycji powyższego przeglądu „Działoszanki” wystąpiły w składzie: Bugaj Wiktoria, Godzik Tatiana, Kołpak Karolina, Miszczyk Martyna, Olesińska Kinga, Pawlik Natalia, Sęk Maja, Szostak Natalia, Zając Amelia.
Szkolny Zespół Śpiewaczy „Działoszanki” działa od 2006 r. i ma na swoim koncie bardzo dużo sukcesów, które osiągnął podczas przeglądów, konkursów i festiwali folklorystycznych na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim. W listopadzie 2015 r. zespół występował na terenie Niemiec w mieście Ludwigsburg, gdzie prezentował polskie kolędy oraz pieśni ludowe naszego regionu. Występy „Działoszanek” zostały bardzo gorąco przyjęte przez Polonię oraz zgromadzoną publiczność niemiecką.
Dziewczętom z zespołu oraz jego kierownikowi artystycznemu panu Adamowi Kocerbie gratulujemy i życzymy dalszych wysokich osiągnięć.
Sprawozdanie z halowego turnieju piłki nożnej
W piątek 15 marca 2019 roku na hali sportowej Szkoły Podstawowej w Działoszycach odbył się halowy turniej piłki nożnej dla zawodników i zawodniczek z rocznika 2003 – 2005. Uczniowie walczyli o puchar Burmistrza Miasta i Gminy.
W turnieju wzięło udział 5 drużyn: Szkoła Podstawowa nr 2 Pińczów, Samorządowa Szkoła Podstawowa w Węchadłowie, Zespół Placówek Oświatowych w Złotej, Zespół Szkół nr 1 w Pińczowie oraz gospodarz Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Działoszycach. Drużyny rywalizowały między sobą grając systemem każdy z każdym. Mecze były zacięte, niejednokrotnie dochodziło do ostrych starć, co świadczy o tym, że każdemu zależało na jak najlepszym wyniku. Nie zabrakło również uśmiechu, widoczne były także łzy i sportowa złość. Po rozegraniu wszystkich spotkań bezkonkurencyjna okazała się Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Działoszycach , która zdobyła 10 punktów( remis w jednym meczu i 3 wygrane). Kolejne miejsca wywalczyły: drugie – Szkoła Podstawowa nr 2 Pińczów, trzecie – Zespół Placówek Oświatowych Złota, czwarte – Zespół Szkół nr 1 Pińczów i piąte – Samorządowa Szkoła Podstawowa w Węchadłowie. Oprócz klasyfikacji drużyn przeprowadzona została również klasyfikacja na najlepszego zawodnika turnieju, najlepszego bramkarza i króla strzelców, w której zwyciężył Krystian Kądzielski z ZPO w Złotej. Najlepszym bramkarzem turnieju został uznany Aleksander Duda ze SP nr 2 w Pińczowie, a najlepszym zawodnikiem, zawodniczką turnieju uznano Zofię Porada ze SP w Działoszycach. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy, drużyny z miejsc 1 – 3 otrzymały puchary, a wyróżnieni zawodnicy statuetki. Nagrody zawodnicy odbierali z rąk Pana Burmistrza Miasta i Gminy Działoszyce Stanisława Porady obecnego i żywo dopingującego uczestników turnieju.
Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Działoszycach wystąpiła w składzie: Zosia Porada, Piotr Czerw, Wiktor Biały, Bartosz Dobrzański, Norbert Karbowniak, Dawid Wnęk, Sebastian Grzybczak, Sebastian Skóra.
W dniu 14 marca 2019 roku w naszej szkole odbyły się eliminacje gminne Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W eliminacjach wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Dzierążni, Stępocic i Działoszyc. Naszą szkołę reprezentowali : Miłosz Cichoń – klasa 5, Kuba Kowalski – klasa 6, Norbert Karbowniak i Kacper Kowalski – klasa 8 oraz uczeń klasy 3 gimnazjum Jakub Calik. Turniej składał się z części pisemnej i ustnej. Uczniowie po napisaniu testu odpowiadali na wylosowane przez siebie pytania przed jury w składzie: przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie – Artur Karasek i Weronika Zgoda, przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy – burmistrza Stanisława Porady i pani Urszuli Nowak. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą. I miejsce w kategorii klasy 1-6 zajął uczeń naszej szkoły Miłosz Cichoń, Jakub Calik zajął III miejsce w drugiej grupie. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, które wręczył przewodniczący jury Stanisław Porada. Naszą gminę w eliminacjach powiatowych w grupie uczniów klas 1-6 będzie reprezentować Miłosz Cichoń.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!!!
Szkolny Turniej o Tytuł Mistrza Szkoły w Tenisie Stołowym
W dniu 11.03.2019 r. nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali Szkolny Turniej o Tytuł Mistrza Szkoły w Tenisie Stołowym w grze pojedynczej, w kategorii dziewcząt i chłopców. Do turnieju przystąpili uczniowie wyłonieni po rozegraniu eliminacji klasowych. Rywalizacja o miano najlepszego tenisisty była bardzo ciekawa i emocjonująca, a sam turniej niewątpliwie przyczynił się do popularyzacji tenisa stołowego w naszej szkole. Zwycięzcom pamiątkowe puchary i dyplomy wręczył burmistrz MiG Działoszyce Stanisław Porada.
Klasy 4-6
Dziewczęta: I miejsce – Amelia Stec (klasa 5)
Chłopcy: I miejsce – Olivier Frąckiewicz (klasa 6)
Klasy 7-8 i III Gimnazjum
Dziewczęta: I miejsce Nikola Chrzan (klasa 8)
Chłopcy: I miejsce: Wiktor Biały (klasa 8)
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Dnia 1 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej w Działoszycach wszyscy uczniowie i obecni w tym dniu nauczyciele uczestniczyli w pięknej lekcji historii naszego kraju, od czasu rozpoczęcia II wojny światowej, do czasów powojennych. Uczniowie klasy 7 pod opieką Pani Anny Kuśpiel i Pana Tomasza Stawiarskiego przygotował apel z okazji „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Wiersze i informacje historyczne przeplatano pieśniami żołnierskimi, z czasów walki „żołnierzy niezłomnych” o niepodległość Polski. Wszyscy zgromadzeni w ciszy i z uwagą słuchali przygotowanej prezentacji. Apel ten był piękną formą uczczenia walki i ofiar, a także bólu i cierpienia jakich doznawali „żołnierze niezłomni” przez wszystkie lata PRL.
Centralna Komisja Egzaminacyjna, na swoim kanale w serwisie Youtube, zamieściła filmy dotyczące egzaminu ósmoklasisty. Zachęcamy do obejrzenia.
Link:
https://www.youtube.com/watch?v=vNB6rQ3WF4k&list
SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM
27 listopada uczniowie klasy 7 Szkoły Podstawowej uczestniczyli w wycieczce historycznej do Muzeum Archeologicznego w Wiślicy. Uczniowie zwiedzili Pawilon Archeologiczny, gdzie znajdują się relikty wczesnoromańskiego kościoła pw. Św. Mikołaja, a także hipotetyczna Misa Chrzcielna, zobaczyli gotycką Bazylikę Mniejszą pw Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku, będącą zarazem Sanktuarium Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej oraz podziemia, gdzie znajdują się pozostałości dwóch świątyń romańskich.
Ostatnim punktem zwiedzania były sala oraz podziemia Domu Długosza. Tutaj uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Król Kazimierz Wielki i jego czasy”. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali pani przewodnik, która bardzo interesująco opowiadała o królu Kazimierzu i jego związkach z Wiślicą. Na koniec uczestnicy wykonali koronę królewską. To była bardzo ciekawa lekcja historii.
22 listopada uczniowie klasy IV szkoły podstawowej wzięli udział w wycieczce do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Wraz z przewodnikiem zwiedzili bardzo ciekawą wystawę „Drogi do Niepodległej”. Poznali historię powstań narodowych, sylwetkę Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego, bohaterstwo legionistów, żołnierzy II wojny światowej. Cała klasa uczestniczyła również w zajęciach edukacyjnych na temat „Kto ty jesteś? Symbole narodowe Polaków”. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny na temat początków państwa polskiego, a także drogi do niepodległości. Samodzielnie wykonali godło, flagę Polski, a następnie wspólnie odśpiewali hymn Polski. To była naprawdę bardzo ciekawa lekcja historii.
16 listopada uczniowie klas III gimnazjum uczestniczyli w spektaklu multimedialnym przygotowanym przez Kielecki Teatr Lektur „Kamienie na szaniec”. Wcześniej na lekcjach języka polskiego poznali historie głównych bohaterów lektury oraz obejrzeli film „Akcja pod Arsenałem”. Po skończonym przedstawieniu gimnazjaliści obejrzeli bardzo ciekawą wystawę w bibliotece publicznej w Pińczowie. Pierwsza to wystawa prac plastycznych autorstwa osadzonych w Zakładzie Karnym w Pińczowie zatytułowana “Etapy życia Józefa Piłsudskiego”. Było to kilka portretów Marszałka Piłsudskiego ukazujących go od młodości po starość. Kolejna wystawka to “100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości na łamach prasy” oraz wystawka książek “100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Następnie w oddziale Biblioteki Pedagogicznej w Pińczowie uczniowie wysłuchali bardzo ciekawej prelekcji na temat historii orła POW oraz osób związanych z regionem, a walczących w obronie niepodległości. To był naprawdę udany wyjazd.
Pociąg do wolności
Są takie dni w roku szkolnym, które można nazwać wyjątkowymi. Najczęściej związane są ze świętami szkolnymi, rocznicami, świętami państwowymi. Ale są też dni, które są jedyne i niepowtarzalne. I takim na pewno będzie 9 listopada 2018 roku.
Przygotowania rozpoczęły się już we wrześniu. Uczniowie brali udział w konkursach szkolnych: plastycznym pod hasłem „100 lat Niepodległa”, recytatorskim i literackim „A to Polska właśnie” oraz historycznym „Historia Niepodległej”. Na korytarzach szkolnych pojawiły się gazetki tematycznie związane z rocznicą odzyskania niepodległości. Na olbrzymim drzewie wyeksponowanym na ścianie korytarza uczniowie zapisali życzenia dla Niepodległej. W klasach uczono się aktywnie słów najbardziej znanych pieśni patriotycznych oraz wierszy poświęconych bohaterom narodowym.
Ale najważniejsza była uroczysta akademia, która odbyła się właśnie 9 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach.
Wcześniej uczniowie przygotowali dla gości bilety, z którymi przyszli na akademię. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Marta Nowak, która wprowadziła poczet sztandarowy i powitała zebranych gości: Burmistrza elekta Miasta i Gminy Działoszyce Stanisława Poradę, księdza proboszcza Andrzeja Jankoskiego, rodziców, mieszkańców miasta, nauczycieli i uczniów. Punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewany został hymn narodowy. W ten sposób szkoła włączyła się w akcję bicia rekordu w śpiewaniu hymnu dla Niepodległej. Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna. W tym roku uczniowie zaprosili władze miasta i wszystkich mieszkańców na przejażdżkę „Pociągiem do wolności”.
Hala sportowa zamieniła się w cztery stacje. Oprowadzała po nich para konduktorska, w którą rewelacyjnie wcielili się przewodnicząca szkoły Wiktoria Banasik oraz jej zastępca – Miłosz Cichoń. Na poszczególnych przystankach zebrani goście i społeczność szkolna obserwowali sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas VI-VIII oraz III gimnazjalnych recytowali wiersze, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników w walkę o wolność. Widzowie wysłuchali też najpiękniejszych pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu śpiewaczego Działoszanki pod kierunkiem pana Adama Kocerby. Najmłodsi koledzy z klas I-III szkoły podstawowej również aktywnie włączyli się w część artystyczną. W ich wykonaniu usłyszeliśmy dwie piękne piosenki „Co to jest niepodległość” oraz „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Wszyscy występujący spotkali się na ostatniej stacji „Wolność”. Wiersze i piosenki na niej wykonane miały przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w zebranych refleksje. Wśród publiczności widać było ogromne wzruszenie. Na zakończenie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Uczniowie i goście z ogromnym zaangażowaniem śpiewali „Pierwszą Brygadę”, „Przybyli ułani pod okienko” czy „O mój rozmarynie”.
Podsumowaniem szkolnych obchodów 100. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę były nagrody za udział uczniów w konkursach. Najlepszych wyróżniła pani dyrektor, wręczając im dyplomy i nagrody książkowe.
Uczniowie wzięli również udział w uroczystościach gminnych. W dniu 11 listopada delegacja złożyła kwiaty pod Tadeusza Kościuszki, a liczna grupa uczniów i nauczycieli brała udział w uroczystym pochodzie oraz mszy świętej w intencji ojczyzny. Dzień ten dla wielu był lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
,,Pierwszaki 2018 – zdrowo i bezpiecznie do szkoły”
W czwartek 25 października 2018r. uczniowie klasy 1 Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach uczestniczyli w akcji ,,Pierwszaki 2018 – zdrowo i bezpiecznie do szkoły” organizowanej przez “Echo Dnia”. Spotkanie miało miejsce w Zespole Szkół nr 1 w Pińczowie.
Jeż Edek, pszczółki, strażacy i policjanci uczyli dzieci przez zabawę jak należy dbać o bezpieczeństwo na drodze i w gospodarstwach domowych oraz zdrowo się odżywiać. Towarzyszył im Koziołek Matołek.
Przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie w niezwykle ciekawy sposób opowiedzieli o tym, co należy zrobić, gdy wybuchnie pożar, gdy się go zauważy i kiedy należy wezwać straż. Dzieci najbardziej zainteresowała kamera termowizyjna, którą mogły dotknąć i zobaczyć z bliska.
O bezpieczeństwie na drodze opowiedzieli uczniom klas pierwszych młodszy aspirant Jolanta Witkowska i aspirant sztabowy Zbigniew Modrzewiecki. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania i zgłaszały się żeby zaprezentować jak poprawnie przechodzić przez przejście dla pieszych.
Później uczniów klas pierwszych odwiedziła Pszczółka Kruszynka i Trzmiel Okruszek, czyli pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, oddział w Pińczowie. Przez opowieść pierwszaki dowiedzieli się, jak należy bezpiecznie zachowywać się przebywając na wsi, w domu i na terenie gospodarstwa rolnego, a także czym jest KRUS.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Dzieci tańczyły z jeżem Edkiem , pszczółką i trzmielem. Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki – opaskę odblaskową.
Akcję organizowaną przez “Echo Dnia” i partnerów, wspierał Burmistrz Miasta i Gminy Pińczowa, pan Włodzimierz Badurak, który uczestniczył w akcji i przyniósł pierwszakom całą torbę cukierków.
W dniu 24.10.2018 roku zorganizowano dla naszych uczniów wyjazd na mecz PGNiG Superligi Kobiet w piłce ręcznej pomiędzy Koroną Handball Kielce a Startem Elbląg. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem oglądali rywalizacje zawodniczek na boisku. Kibicowali oczywiście miejscowej drużynie, a więc zawodniczkom Korony Handball Kielce, które pokonały przeciwniczki z Elbląga 28:24.
ŚLUBOWEANIE KLASY PIERWSZEJ
8 października w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach, w pięknej uroczystej oprawie odbyło się ślubowanie uczniów, którzy w tym roku szkolnym rozpoczęli naukę w naszej szkole. Ta piękna tradycja naszej szkoły odbywa się corocznie. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Marta Nowak, która serdecznie powitała zebranych gości. Swoją obecnością zaszczycili: pan Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce Zdzisław Leks, proboszcz naszej parafii ksiądz Andrzej Jankoski, nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców: pani Damiana Banasik, pani Izabela Nowak oraz rodzice, babcie i dziadkowie pierwszoklasistów. W murach szkoły powitała również uczniów przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Wiktoria Banasik
Najmłodsi uczniowie odświętnie ubrani zaprezentowali część artystyczną, z przejęciem recytowali wiersze, śpiewali piosenki i najlepiej jak potrafili zaliczali zadania stawiane przez wróżkę, w której postać wcieliła się uczennica kl.4 Natalia Pawlik. Publiczność nagradzała naszych bohaterów gromkimi brawami.
Następnie w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszoklasiści ślubowali: – wypełniać sumiennie obowiązki ucznia, – uczyć się pilnie, – być dobrym kolegą, – dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, – dawać powody do dumy swoim nauczycielom i rodzicom, – swoim zachowaniem i nauką sprawiać im radość, – ślubuję być dobrym Polakiem i godnie służyć Ojczyźnie.
Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Marta Nowak dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem ramion pierwszoklasistów oraz wręczyła uczniom dyplomy i upominki. Ciepłe słowa skierował do uczniów pan Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce Zdzisław Leks i wręczył upominki oraz proboszcz parafii ksiądz Andrzej Jankoski obdarowując bohaterów uroczystości słodyczami. O swoich pociechach pamiętali również rodzice wręczając tuby z napisem WITAJ SZKOŁO! pełne prezentów.
Niespodziankę swoim młodszym kolegom sprawili uczniowie klasy 2 i 3, którzy powitali ich wierszem i piosenką oraz wręczyli upominki.
Ślubowanie to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców i bliskich. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.
Życzymy uczniom klasy pierwszej wielu sukcesów w nauce i uśmiechu na co dzień!
Spotkanie z leśnikiem
W dniu 11 października 2018r. w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach odbyło się spotkanie z leśnikiem.
Celem zajęć było uświadomienie dzieciom ogromnego znaczenia lasów – gospodarczego, społecznego i przyrodniczego. Pokazanie jak poszczególne elementy przyrody oddziałują wzajemnie na siebie. Przekazanie uczniom, iż leśnicy są świadomi, jak wielkie znaczenie ma zachowanie możliwie dużej różnorodności biologicznej polskich lasów.
W trakcie spotkania z dziećmi Pan Tomasz Zagrobelny z Nadleśnictwa Pińczów zaprezentował dzieciom mundur leśnika, zapoznał dzieci z pracą leśnika i środowiskiem lasu. Z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przedstawił również informacje o przyrodzie polskiej i zakresie działalności Lasów Państwowych. Opowiedział dzieciom o bezpiecznym wypoczynku w lesie i zasadach przeciwpożarowych, jakie w lesie obowiązują.
Dzieci bardzo angażowały się w zajęcia, chętnie odpowiadały na stawiane im pytania oraz same zadawały wiele pytań dotyczących przyrody i pracy w lesie, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci.
Nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do programu, tym razem trzeciej już edycji “Szkolny Klub Sportowy 2019” (SKS). Program ten realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Program Szkolny Klub Sportowy to działanie systemowe skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. SKS ma na celu stworzenie przestrzeni do dodatkowej aktywności fizycznej, realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. Stanowi także motywacje do podejmowania aktywności fizycznej, skupiając się w szczególności na dzieciach i młodzieży o mniejszej sprawności fizycznej, rzadziej podejmujących aktywność fizyczną w czasie wolnym oraz nieobjętych regularnymi formami aktywności fizycznej, np. treningami w klubie sportowym. Systematyczne, pozalekcyjne zajęcia sportowe w ramach Programu SKS są prowadzone w różnorodnych, nowoczesnych i atrakcyjnych formach.
Zajęcia prowadzone w ramach Programu odbywają się w 60-minutowych jednostkach treningowych, dwa razy w tygodniu, w grupach minimum 15 osobowych
Europejski Tydzień Sportu
W dniu 26.09.2018r. w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach obchodzono Europejski Tydzień Sportu, koordynowany w Polsce przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Europejski Tydzień Sportu to nie tylko zajęcia sportowe, ale przede wszystkim edukacja młodego pokolenia w celu kształtowania zdrowego, aktywnego trybu życia oraz właściwych zachowań od najwcześniejszych lat życia. Uczniowie klas 1-3 pod opieką pani Barbary Baranowskiej, pani Jadwigi Mazur i pani Teresy Banaszek brali udział w grach i zabawach sportowych. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami sprawnościowymi. Była to wspaniała okazja do aktywności fizycznej, zdrowej rywalizacji i integracji. Sport potrzebny jest każdemu z nas!
Samorząd Uczniowski wybrany !
28 września komisja wyborcza rozpoczęła pracę. Lokal wyborczy otwarto punktualnie o godzinie ósmej. Frekwencja – po prostu wyśmienita. Głosowało 89% uprawnionych do głosowania. Uczniowie wybrali swojego nowego przewodniczącego. Została nim Wiktoria Banasik – uczennica klasy IIIa gimnazjum.
Życzymy powodzenia i spełnienia wszystkich obietnic wyborczych.
VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Nasza szkoła wzięła udział w VIII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia, który odbył się 28 września 2018 r. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypominania sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli okazję nadrobić zaległości. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością przykładów mnożenia. Tydzień przed WMTDay uczniowie powtarzali tabliczkę mnożenia, na korytarzu pojawiła się gazetka informacyjna o akcji ze sposobami i wierszykami ułatwiającymi zapamiętanie niektórych przykładów mnożenia.
Akcja polega na przeprowadzaniu krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia przez Komisje Egzaminacyjne. Ich skład tworzyli uczniowie pod opieką osoby starszych. Nad przebiegiem akcji czuwali nauczyciele matematyki.
W piątek, 28 września od godziny 8 Komisje Egzaminacyjne przeprowadzały krótkie egzaminy z tabliczki mnożenia dla uczniów klas 2 i 3 oraz IV-VI i gimnazjum. Uczniowie wybierali los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia. Jeżeli uczestnik akcji podał wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywał tytuł: MT EXPERT. W egzaminie brali udział nie tylko uczniowie ale i nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
WSZYSTKIM KTÓRZY ZDOBYLI TYTUŁ MT EXPERT SERDECZNIE GRATULUJEMY !!
Europejski Dzień Języków Obcych
W dniu 26 września 2018r. zorganizowany został Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji uczniowie pod kierunkiem nauczycieli języków obcych przygotowali scenki, które miały na celu zachęcenie do nauki języków obcych. Uczniowie mieli tez możliwość wzięcia udziału w konkursach, w których mogli wykazać się znajomością języków. Szkolne korytarze udekorowano plakatami promującymi naukę języków.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego – prezentacja kandydatów
W dniu 25 września odbyła debata szkolna kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie zaprezentowali siebie i swoje programy społeczności szkolnej.
Debacie przysłuchiwali się wszyscy uczniowie, czyli wyborcy, którzy 28 września zadecydują na kogo oddać swój głos.
Po dzisiejszym wystąpieniu na pewno będzie łatwiej uczniom dokonać właściwego wyboru. Debata miała na celu nie tylko poznanie programu kandydatów na stanowisko przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, ale także zapoznanie uczniów z mechanizmami wyborów samorządowych.
W słoneczne popołudnie 21 września klasy VII, VIII Szkoły Podstawowej oraz klasy III gimnazjalne wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Celem był film Denisa Delicia „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Uczniowie z olbrzymim zainteresowaniem oglądali losy bohaterów służących w Królewskich Siłach Powietrznych Wielkiej Brytanii, czyli m.in. Jana Zumbacha (Maciej Zakościelny) czy Witolda Urbanowicza (Piotr Adamczyk). Mogli obserwować ich walkę – zarówno z Niemcami w powietrzu, jak i z nieufnymi Brytyjczykami na ziemi. Po opuszczeniu Sali kinowej jeszcze długo nie milkły dyskusje na temat produkcji. Uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami, wspominali najciekawsze fragmenty filmu. To był naprawdę udany wyjazd.
Spotkanie uczniów kl.1-3 z policjantem
13 września 2018 r. uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem policji Komisariatu w Działoszycach.
Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusz przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Wykazali się też dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się również jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, m.in. kiedy zauważą pożar czy wypadek. Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówił sposoby unikania ich. Przypomniał numery alarmowe.
Rocznica wybuchu II wojny światowej
1 września 1939 r. rozpętała się najstraszniejsza w dziejach historii Europy i świata – II wojna światowa – wojna, w której zginęło ponad 40 milionów ludzi.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Działoszycach wraz ze swoim opiekunem – panią Anną Kuśpiel jak co roku pamiętali o tak ważnym wydarzeniu.
Gimnazjaliści oprócz faktów i wierszy upamiętniających tamte wydarzenia przedstawili także wątek związany z ludnością żydowską, która zamieszkiwała tereny Działoszyc.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
odbędzie się 3 września 2018r.
godz. 8:00 – Msza Święta w Kościele.
godz. 9:00 – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na placu szkolnym.
Zapraszamy
Plan dowozów na rok szkolny 2018/2019
Szczegółowy harmonogram dowozów na rok szkolny 2018/2019 znajduje się poniżej
Szkolny Zespół Śpiewaczy „Działoszanki” zdobywcą „Jawora”
w konkursie Radia Kielce !!!
17 czerwca br. działający przy naszej szkole Zespół Śpiewaczy „Działoszanki”, którego założycielem oraz kierownikiem artystycznym jest nauczyciel muzyki Pan Adam Kocerba zapisał w swojej historii kolejny bardzo duży sukces. Podczas odbywającej się w Parku Etnograficznym w Tokarni Gali Finałowej prestiżowego konkursu Radia Kielce „Jawor – u źródeł kultury” „Działoszanki” uhonorowane zostały PIERWSZYM MIEJSCEM w kategorii „zespół śpiewaczy”. Okazały dyplom oraz nagrodę główną wręczył dziewczętom Prezes Zarządu Polskiego Radia Kielce Pan Janusz Knap, który pogratulował sukcesu i życzył dalszych wysokich osiągnięć. Gratulacje dla zespołu złożyli także przedstawiciele władz województwa świętokrzyskiego.
Po zakończeniu ceremonii wręczania „Jaworów” odbył się Koncert Laureatów, w którym „Działoszanki” zaprezentowały trzy pieśni ludowe z okolic Działoszyc. Występ zespołu został gorąco przyjęty przez bardzo licznie zgromadzoną publiczność, a potwierdzeniem tego były gromkie brawa i niezliczona ilość gratulacji. Szkolny Zespół Śpiewaczy „Działoszanki” powyższą nagrodę otrzymał za bardzo wysokie lokaty na szczeblu ogólnopolskim oraz wojewódzkim podczas festiwali, przeglądów i konkursów folklorystycznych oraz za promowanie i utrwalanie dziedzictwa kulturowego regionu świętokrzyskiego.
Gratulujemy !!!
Finał wojewódzki Dziecięcej Piłki Ręcznej dla Działoszyc !!!
W dniu 14.06.2018 w gminnej Hali Sportowej w Radoszycach odbył się wojewódzki Turniej Piłki Ręcznej dla uczniów klas IV, który rozgrywany jest w ramach Świętokrzyskiego Programu Wspierania Rozwoju Aktywności Fizycznej „Dziecięca piłka ręczna”. Program realizowany jest wspólnie przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Partnerami w realizacji programu są również: PGE Vive Kielce, Związek Piłki Ręcznej w Polsce oraz Świętokrzyski Związek Piłki Ręcznej.
W turnieju udział wzięło 12 najlepszych drużyn z całego województwa świętokrzyskiego wyłonionych po zwycięstwach w turniejach powiatowych. W pierwszej fazie turnieju drużyny rywalizowały w grupach systemem „każdy z każdym”. W grupie nasza drużyna wygrała dwa mecze i jeden zremisowała(SP Działoszyce – SP Dwikozy 13:6, SP Działoszyce – Królewiec 9:9, SP Działoszyce – SP Leszczyny 8:4) i tym samym bez problemu awansowała do półfinału.
W półfinale zmierzyli się z gospodarzami turnieju, a więc uczniami ze Szkoły Podstawowej z Radoszyc, z którymi wygrali 9:7. W finale natomiast pokonali zawodników ze SP nr 11 z Kielc 6:5, oraz zremisowali 7:7 z drużyną ze SP z Łopuszna triumfatorami zeszłorocznej edycji. W ten sposób zwycięstwo, w tej prestiżowej imprezie stało się faktem. Warto dodać, że najlepszą zawodniczką Turnieju została nasza uczennica Alicja Grzyb.
Reprezentacja klasy IV wystąpiła w składzie: Paweł Kocel, Alicja Grzyb, Miłosz Cichoń, Nikola Jędruch, Jan Skóra, Amelia Stec, Krystian Kłębek, Julia Grelewicz, Oskar Kowal, Martyna Bochniak.
Opiekun: Łukasz Jędraski
PAN ADAM KOCERBA LAUREATEM HONOROWEJ ODZNAKI WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
Pan Adam Kocerba – wieloletni i zasłużony nauczyciel naszej szkoły, kierownik artystyczny Szkolnego Zespołu Śpiewaczego „Działoszanki” oraz Kapeli Ludowej „Działoszacy”, muzyk, folklorysta, instrumentalista, działacz społeczny, dokumentalista, animator kultury, w dniu 5 czerwca bieżącego roku na wniosek Burmistrza Miasta i Gminy Działoszyce Pana Zdzisława Leksa otrzymał z rąk Przewodniczącego Sejmiku Województwa Pana Arkadiusza Bąka oraz Marszałka Województwa Pana Adama Jarubasa prestiżową, elitarną Honorową Odznakę Województwa Świętokrzyskiego, którą otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla naszego regionu. Odznaka została wręczona podczas Uroczystej Gali zorganizowanej w Filharmonii Świętokrzyskiej w związku z obchodami 20 – Lecia Województwa Świętokrzyskiego.
Pan Adam, zarówno z ww. zespołami jak i indywidualnie, jako solista-instrumentalista, zajmuje od wielu lat najwyższe lokaty podczas przeglądów i festiwali folklorystycznych na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim oraz prowadzi działalność na rzecz utrwalania i promowania dziedzictwa kulturowego ziemi świętokrzyskiej na terenie kraju ora z poza jego granicami.
Życząc dalszych sukcesów przypominamy również, że Pan Adam w uznaniu zasług na rzecz rozwoju kultury muzycznej województwa otrzymał w 2014 r. prestiżowe odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej “Zasłużony dla Kultury Polskiej”, w 2012 r. “Świętokrzyską Nagrodę Kultury” przyznaną przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego i jest także dwukrotnym laureatem I miejsca w konkursie organizowanym przez Polskie Radio Kielce pn. “Jawor – u źródeł kultury”, w kategorii solista instrumentalista oraz animator kultury. Za pracę zawodową otrzymał w 2015 r. Nagrodę Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.
Gratulujemy !!!
Zdięcia dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Kielcech i Radia Kielce.
Półfinały Wojewódzkie w Piłkę Ręczną
W dniu 18.05.2018 w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Działoszycach odbyły się półfinały wojewódzkie w piłkę ręczną uczniów klas IV. Były to rozgrywki dzieci z klas IV zorganizowane w ramach Świętokrzyskiego Programu Wspierania Rozwoju Aktywności Fizycznej „Dziecięca piłka ręczna”. Do rywalizacji przystąpiły reprezentacje 5 szkół: SP nr 1 Pińczów, SP nr 2 Pińczów, SP Działoszyce, SP Bejsce i SP Opatowiec. Grano systemem „każdy z każdym”. W turnieju tym nasi uczniowie pod kierunkiem pana Łukasza Jędraskiego zajęli pierwsze miejsce wygrywając wszystkie swoje mecze. Drugie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Pińczowa, trzecie uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Bejsc. Impreza zakończyła się wręczeniem przez panią dyrektor Martę Nowak oraz panią Jolantę Sabat i pana Wiesława Stanisławiaka – koordynatorów programu pamiątkowych pucharów i dyplomów wszystkim uczestnikom zmagań sportowych.
Reprezentacja klasy IV wystąpiła w składzie: Paweł Kocel, Alicja Grzyb, Miłosz Cichoń, Nikola Jędruch, Jan Skóra, Amelia Stec, Krystian Kłębek, Julia Grelewicz, Oskar Kowal, Martyna Bochniak.
AKADEMIA Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
W dniu 28 kwietnia 2018 roku w szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach odbyła się uroczysta akademia poświęcona Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Odświętnie ubrani uczniowie zebrali się na Sali gimnastycznej. Akademię rozpoczęła Pani Dyrektor Marta Nowak, która wprowadziła sztandar szkoły. Następnie wszyscy odśpiewali hymn państwowy.
Montaż słowno-muzyczny „Majowa rocznica” przygotowali uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej. Zabrali wszystkich zebranych w piękną podróż po polskiej ziemi. Przypomnieli znaczenie najważniejszych majowych dat: Święto Pracy, Dzień Flagi, Święto Konstytucji. Z ogromnym zaangażowaniem zaśpiewali wiązankę znanych pieśni i piosenek patriotycznych.
Z kolei uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych przenieśli uczestników akademii w odległe czasy do XVIII wieku – na Zamek Królewski i do Sali sejmowej. W przedstawieniu „Vivat 3 Maj” przybliżyli moment podpisania traktatu rozbiorowego, ale także uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uświetnieniem spektaklu był występ zespołu śpiewaczego Działoszanki
Uczniowie naszej szkoły licznie zgromadzili się również w dniu 3 maja. Wszyscy wzięli udział w gminnych obchodach święta. Cała brać szkolna przemaszerowała pod Urząd Miasta i Gminy Działoszyce, skąd razem z orkiestrą dętą, pocztami sztandarowymi i władzami miasta udali się pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Przedstawiciele szkoły złożyli wiązankę kwiatów. Zuchy i Harcerze pełnili wartę honorową przed pomnikiem. Po mszy świętej w intencji ojczyzny wszyscy udali się na stadion sportowy. Przy przepięknej pogodzie zebrani goście mogli podziwiać występy naszych uroczych mażoretek i uczniów szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych. Swój układ zaprezentował także zespół Replay. Dziewczęta z zespołu śpiewaczego Działoszanki pod kierunkiem pana Adama Kocerby zaprezentowały pieśni patriotyczne.
Uczniowie wzięli również udział w rozgrywkach sportowych zorganizowanych w ramach obchodów Święta Konstytucji.
ZESPÓŁ „DZIAŁOSZANKI” NA „WYTOPKACH OŁOWIU”
W niedzielę 6 maja br. Zespół Śpiewaczy „Działoszanki” , który działa przy naszej szkole uświetniał „Wytopki Ołowiu” odbywające się w Parku Etnograficznym w Tokarni. W części artystycznej imprezy zespół zaprezentował wiązankę melodii ludowych pochodzącychz naszego regionu. Występ „Działoszanek” został ciepło przyjęty przez publiczność, a świadczyły o tym donośne brawa oraz gratulacje od oglądających.
Zespół wystąpił w składzie: Kołpak Karolina, Łach Patrycja, Miszczyk Martyna, Olesińska Kinga, Olesińska Weronika, Puchała Anna, Sęk Maja, Szostak Natalia, Zając Amelia. Akompaniował na akordeonie Adam Kocerba – nauczyciel muzyki i kierownik artystyczny zespołu.
W dniu 10 maja uczniowie reprezentujący Gimnazjum w Działoszycach pod kierunkiem pana Łukasza Jędraskiego zajęli II miejsce w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej chłopców, który odbył się w Pińczowie. Zajmując II miejsce drużyna awansowała do dalszego etapu rozgrywek tj. półfinału wojewódzkiego.
Nasza szkoła na „ EuroWeek” 2018 – Szkoła Liderów
W dniach 11 – 15.04.2018r. grupa młodzieży gimnazjalnej klas drugich i klasy siódmej szkoły podstawowej wraz z opiekunami przebywała w Różance na Ziemi Kłodzkiej . Celem pięciodniowego wyjazdu 30 uczniów naszej szkoły był udział w obozie szkoleniowym w ramach projektu edukacyjnego ”EuroWeek – Szkoła Liderów”, pod egidą Fundacji EuroWeek.
W ramach projektu, właśnie w dniach od 11 do 15 kwietnia, uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w formie interaktywnych warsztatów , gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców – wolontariuszy z różnych stron świata. Część zajęć miała na celu zaznajomienie uczestników z kulturą narodów, z których pochodzą wolontariusze. Były to rozmowy, różnego rodzaju prezentacje multimedialne opatrzone słownym komentarzem samych prowadzących. Przybliżali oni swój kraj z perspektywy własnej rodziny, jej tradycji i zwyczajów oraz stylu życia, co pozwalało nam wyobrazić sobie autentyczne życie ludzi w ich ojczyźnie. Warsztaty, w których uczestniczyli nasi podopieczni, wymagały pracy w kilkuosobowych zespołach, w których uczniowie tworzyli różnego rodzaju wypowiedzi, plakaty, piosenki, reklamy, krótkie scenki, a następnie prezentowali je pozostałym „na żywo”, bądź w postaci krótkich filmów. Warsztaty przeplatane były ciekawymi formami aktywności, grami, tańcami, dającymi możliwość poruszania się, czasem rywalizacji, a przede wszystkim świetnej zabawy. Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim
Razem z naszymi uczniami w obozie uczestniczyli również uczniowie klas gimnazjalnych i szkół podstawowych z innych regionów Polski. Wspólne działania, twórcza praca i zabawy pozwoliły na integrację międzyklasową w obrębie naszej grupy, a także międzyszkolną – co czyniło zajęcia i cały pobyt jeszcze ciekawszym. Czas spędzony w Różance był dla młodzieży bardzo intensywny, wypełniony pracą i zabawą.
Nasze udział w programie nie byłoby możliwy, gdyby nie przychylność i wsparcie Burmistrza Miasta i Gminy Działoszyce Pana Zdzisława Leksa, który dofinansował to przedsięwzięcie oraz rodziców. Opiekunami przedsięwzięcia była pani Dyrektor Marta Nowak oraz nauczyciele: Mirosława Goły, Ilona Soja. Wszystkim wymienionym osobom jeszcze raz bardzo dziękujemy za wsparcie i współpracę przy organizacji obozu. Mamy nadzieję, że dobre owoce tej formy uczenia się, poprzez warsztatowe działania, ćwiczenia, gry i zabawy, będą trwałe.
ETAP GMINNY TURNIRJU B R D
27 kwietnia 2018 w naszej szkole odbył się etap gminny Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. Do turnieju przystąpili uczniowie ze Szkół Podstawowych z Działoszyc, Dzierążni i Stępocic. Uczniowie wykazali się dużą znajomością przepisów o ruchu drogowym rozwiązując testy oraz umiejętnością jazdy na rowerze pokonując tor przeszkód. Drużyna naszej szkoły w składzie :Zuzanna Adamczyk i Natalia Ostrowska z klasy 5 oraz Bartosz Dobrzański i Mikołaj Mazur z klasy 7 zajęła II miejsce. Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Burmistrza Zdzisława Leksa i Komendanta Policji w Działoszycach.
24 kwietnia 2018roku uczeń klasy 4 – Miłosz Cichoń wziął udział w eliminacjach wojewódzkich XXXXI edycji OTWP „Młodzież Zapobiega Pożarom”, który odbył się w Woli Morawickiej. Miłosz, jako najmłodszy uczestnik turnieju wykazał się dużą wiedzą. Otrzymał wyróżnienie i upominki.
” Tam na nieludzkiej ziemi zabito wiarę, nadzieję, miłość.
Jednym strzałem w tył głowy “.
13 kwietnia 2018r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony pamięci zbrodni katyńskiej.
78 lata temu, podczas II wojny światowej, radzieckie NKWD zamordowało ok. 23 tys. polskich oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, osób cywilnych. Zginęła wtedy na „nieludzkiej ziemi” elita polskiego narodu. Przez 50 lat słowo „Katyń” było słowem zakazanym, stanowiło białą plamę w historii Polski.
Dziś, gdy nie obowiązuje nas milczenie, możemy oddać hołd ofiarom tamtych wydarzeń.
Apel przygotowany przez uczniów naszej szkoły, był formą uczczenia tych, którym nie pozwolono walczyć za Ojczyznę. Równocześnie była to krótka lekcja historii i patriotyzmu, przypominająca poprzez wiersze, pieśni i słowo narracji o tamtych latach. Poważnego nastroju dodała całej uroczystości dekoracja białych, brzozowych krzyży.
SZCZĘŚLIWA DATA !!!
13 kwietnia 2018 roku odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Szkołę podstawową reprezentował uczeń klasy 4 – Miłosz Cichoń, a klasy gimnazjalne uczniowie: Kamil Skóra – klasa IIA i Damian Gołąb – klasa IIIA. Miłosz Cichoń wykazał się największą wiedzą w swojej grupie wiekowej zdobywając I miejsce i będzie reprezentować powiat pińczowski w etapie wojewódzkim turnieju. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody rzeczowe, uczeń naszej szkoły – rower. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki.
Gratulujemy Miłoszowi i życzymy wygranej w etapie wojewódzkim.
O konkursie możesz przeczytać również na stronie ECHA DNIA:
Konkurs – “Mlodzież Zapobiega Pożarom”
W dniu 10.04.2018 na hali sportowej w Działoszycach odbył się międzyszkolny turniej piłki ręcznej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Działoszycach. W turnieju udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bejscach, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej oraz dwa zespoły uczniów reprezentujących Szkołę Podstawową w Działoszycach (zespół nr 1 i zespół nr 2).
W turnieju grano systemem „każdy z każdym”. Po emocjonującej rywalizacji pierwsze miejsce wywalczyli gospodarze, a więc zespół nr 1 ze Szkoły Podstawowej w Działoszycach. Drugie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Kazimierzy Wielkiej, trzecie miejsce zajął zespół nr 2 z Działoszyc.
Impreza zakończyła się ceremonią wręczenia z rąk Pani dyrektor Marty Nowak pamiątkowych pucharów i dyplomów wszystkim drużynom.
Skład zespołu nr 1 ze Szkoły Podstawowej w Działoszycach:
Paweł Kocel, Miłosz Cichoń, Alicja Grzyb, Amelia Stec, Nikola Jędruch, Jan Skóra, Julia Grelewicz, Martyna Bochniak, Wiktor Trociński
SUKCES PLASTYCZNY NASZYCH UCZENNIC
- kwietnia 2018 r. w Hali Widowiskowo – Sportowej w Pińczowie miało miejsce uroczyste wręczenie nagród konkursu plastycznego organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Pińczowie pn. „Ekologiczny Powiat Pińczowski”. Na kilkudziesięciu uczestników trzy uczennice naszej szkoły odniosły bardzo duży sukces zdobywając następujące wysokie lokaty:
I miejsce w II kategorii wiekowej Natalia Ostrowska – uczennica klasy piątej – opiekun Pan Adam Kocerba
I miejsce w III kategorii wiekowej Natalia Kocel – uczennica klasy siódmej – opiekun Pan Adam Kocerba
II miejsce w I kategorii wiekowej Wiktoria Migas – uczennica klasy drugiej – opiekun Pani Jadwiga Mazur
Nasze laureatki otrzymały z rąk starosty pińczowskiego Pana Zbigniewa Kierkowskiego gratulacje, atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie uroczystości dla wszystkich uczestników przygotowano słodki poczęstunek. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Więcej informacji na stronie ECHA DNIA:
Konkurs Ekologiczny
Nasza szkoła zgłosiła się do Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 – „Aktywna tablica”. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony i w związku z tym nasza placówka otrzymała maksymalne przewidziane programem wsparcie na zakup pomocy dydaktycznych – w przypadku naszej szkoły: dwóch tablic interaktywnych, projektorów i głośników. Sprzęt ten pozwoli nauczycielom naszej szkoły na stosowanie nowoczesnych technik ITI w nauczaniu aktywizujących uczniów do uczestnictwa w zajęciach. Program finansowany jest w 80% ze środków budżetu państwa i w 20% z wkładu własnego samorządu.
Jak korzystamy z “aktywnej tablicy” w naszej szkole
Szkoła Podstawowa w Działoszycach przystąpiła w bieżącym roku szkolnym do projektu „Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków”. Projekt objęty został patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.
Projekt adresowany jest przede wszystkim do uczniów świętokrzyskich szkół, w szczególności szkół podstawowych. Kolejnymi adresatami Projektu są szkoły, które włączając się w jego realizację, mogą aktywnie uczestniczyć w procesie popularyzacji informatyki i programowania poprzez prezentację własnej aktywności w tym obszarze. W ramach Projektu planowane są różnorodne działania w zależności od odbiorców. Jednym z celów tych działań jest przygotowanie uczniów do udziału w konkursie „Z Panem Scratchem za pan brat” oraz w innych konkursach informatycznych prowadzonych na terenie kraju i poza jego granicami. Uczniów zapraszani będą na warsztaty programowania robotów Lego Mindstorms.
Organizatorem projektu „Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków” jest Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w partnerstwie z Biurem Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Cele Projektu
• Podniesienie świadomości znaczenia i rangi informatyki w życiu zawodowym i społecznym.
• Upowszechnienie nauki programowania w szkołach województwa świętokrzyskiego.
• Zwiększenie zainteresowania uczniów programowaniem poprzez udział w konkursach.
• Poszerzenie kompetencji nauczycieli związanych z nauczaniem programowania.
• Popularyzacja różnych działań związanych z programowaniem, prowadzonych przez organizacje i instytucje krajowe oraz zagraniczne.
Na potrzeby projektu udostępniona została witryna internetowa – http://sami.scdn.pl/
Zawartość witryny
• Bieżące informacje związane z realizacją projektu „Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków”.
• Bieżące informacje na temat działań związanych z wdrażaniem nowej podstawy informatyki.
• Strony szkół uczestniczących w projekcie zawierające informacje na temat ich działań związanych z programowaniem.
• Bieżące informacje na temat przebiegu konkursu „Z Panem Scratchem za pan brat” oraz prace finalistów.
Link do naszej szkoły: – http://sami.scdn.pl/project/szkola-podstawowa-w-dzialoszycach/
Szkolny koordynator projektu: Tomasz Stawiarski
Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika
We wtorek najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pasowanie rozpoczęła część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy 4. Po obejrzeniu inscenizacji uczniowie klasy pierwszej mogli pochwalić się swoją wiedzą dotyczącą biblioteki oraz wziąć udział w quizie na temat znajomości bajek dla dzieci. Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą chętnie czytać książki, szanować je. Po pasowaniu przez Panią dyrektor Martę Nowak uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki. Ze swoją wychowawczynią odwiedzili bibliotekę szkolną i wypożyczyli pierwsza książkę.
W naszej szkole gościł też dzielnicowy Mateusz Doroz, który przypomniał uczniom, jak zadbać podczas przerwy świątecznej o bezpieczeństwo w gospodarstwie domowym ,podczas poruszania się po drogach.
„A TO POLSKA WŁAŚNIE”
Pod takim hasłem odbywał się konkurs plastyczny z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs organizowany był przez BIBLIOTEKĘ IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W KIELCACH. Konkurs miał na celu kształtowanie postaw patriotycznych, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz budowanie świadomości obywatelskiej, zainteresowanie historią Polski, upamiętnienie wydarzeń oraz bohaterów okresu walki o niepodległość, motywowanie uczniów do rozwijania pasji historycznych i artystycznych, rozwijanie kreatywności młodzieży w zakresie technik sztuki plastycznej.
W konkursie brały udział uczennice klas Gimnazjum: Aleksandra Cap (IIIa), Wiktoria Grębosz (IIIa), Weronika Olesińska (IIIb). Za oryginalną pracę konkursową wyróżniona została praca Aleksandry Cap.
Uczennice pracowały pod kierunkiem p. Mirosławy Goły.
WYCIECZKA KLAS II Oświęcim – Pszczyna
W dniu 20 marca 2018r. uczniowie klas II gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Pszczyny i Oświęcimia.
W Pszczynie uczniowie poznali historię i dzieje średniowiecznego zamku, styl życia właścicieli na przestrzeni jego dziejów, co pozwoliło na kształtowanie wrażliwości na piękno architektoniczne zmieniające się od średniowiecza do czasów powojennych.
W dalszej części wycieczki uczniowie zwiedzili Muzeum Auschwitz- Birkenau. Pozwoliło to przybliżyć uczniom historię II wojny światowej, ukazać tragedię narodów dotkniętych zbrodniami hitlerowskich Niemiec, holokaustu, ludobójstwa, poznać losy i cierpienia więźniów Auschwitz- Birkenau.
W dniu 23 marca 2018 w naszej szkole odbył się etap gminny Turnieju Wiedzy Pożarniczej „ Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej z Dzierążni, Stępocic oraz nasi uczniowie. Naszą szkołę reprezentowali : Cichoń Miłosz z klasy 4, Adamczyk Zuzanna z klasy 5, Kowalski Kuba z klasy 5 oraz uczniowie klas gimnazjalnych: Gołąb Damian z klasy IIIA, Skóra Kamil i Jakub Calik z klasy IIA. Uczniowie rozwiązywali test oraz odpowiadali ustnie przed komisją w składzie której byli kapitan PSP Paweł Obważanek oraz Małgorzata Wierzba. Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą i zajęli : Miłosz Cichoń II miejsce w I grupie wiekowej oraz Damian Gołąb I miejsce i Kamil Skóra II miejsce w II grupie wiekowej. Uczniowie będą reprezentować naszą szkołę i gminę w etapie powiatowym turnieju. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Działoszyce – Zdzisława Leksa.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w etapie powiatowym.
WOJEWÓDZKI SUKCES ZESPOŁU „DZIAŁOSZANKI”
W niedzielę 17 marca br. Zespół Śpiewaczy „Działoszanki” działający przy naszej szkole pod kierunkiem nauczyciela muzyki pana Adama Kocerby odniósł kolejny duży sukces na szczeblu wojewódzkim. Podczas przeglądu „Dziecięca Estrada Folkloru” organizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zdobył po raz dziewiąty w swojej kategorii I – miejsce. Dużym sukcesem może się także poszczycić solistka zespołu Patrycja Łach, która w kategorii solistów wyśpiewała II – miejsce. Rangę sukcesu podnosi fakt, iż konkurencyjne zespoły prezentowały także wysoki poziom artystyczny swoich występów konkursowych.
W tegorocznej edycji „Dziecięcej Estrady Folkloru” „Działoszanki” wystąpiły w składzie: Kołpak Karolina, Książek Justyna, Łach Patrycja, Miszczyk Martyna, Olesińska Kinga, Olesińska Weronika, Puchała Anna, Sęk Maja, Szostak Natalia, Zając Amelia.
Szkolny Zespół Śpiewaczy „Działoszanki” działa od 2006 r. Zespół ma na swoim koncie bardzo dużo sukcesów, które osiągnął podczas przeglądów, konkursów i festiwali folklorystycznych na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim. W listopadzie 2015 r. występował na terenie Niemiec w mieście Ludwigsburg, gdzie prezentował polskie kolędy oraz pieśni ludowe naszego regionu. Dyrekcja szkoły, czlonkinie zespołu wraz z opiekunem dziękują Burmistrzowi Miasta i Gminy Działoszyce Panu Zdzisławowi Leksowi za życzliwość oraz wspieranie działalności artystycznej „Działoszanek”. Dziewczętom z zespołu oraz jego kierownikowi artystycznemu panu Adamowi Kocerbie gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI KLAS 1 – 3
Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach
9 lutego 2018r. w naszej szkole odbył się Szkolny konkurs recytatorski klas 1 – 3. Wydarzenie to było dużym przeżyciem dla wszystkich uczestników konkursu. Uczniowie recytowali wiersze wybitnych polskich poetów.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Milena Kuśpiel (uczennica kl. IIIb)
II miejsce – Amelia Winiarska (uczennica kl. II),
III miejsce – Patrycja Robak (uczennica kl. I), Piotr Kocel (uczeń kl. IIIa)
Na wyróżnienie zasłużyła Natalia Pawlik (uczennica kl. IIIb)
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Zuzanna Ostrowska (kl.I), Aleksandr Szot (kl.I), Igor Pawula (kl.II), Amelia Grębosz (kl. IIIa), Kacper Dubiel (kl.IIIa), Zuzanna Kołton (kl.IIIb)
„III Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania”
6 marca uczniowie Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Liceów wzięli udział w III Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania, który został zorganizowany w ramach obchodzonego w województwie Świętokrzyskim Tygodnia Kultury Języka Polskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Starosta Powiatu Pińczowskiego oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie.
Siedemnastu uczniów ze szkół z całego powiatu walczyło o zdobycie tytułu Mistrza Pięknego Czytania. Walka była zacięta, a wyłonienie zwycięzcy nie należało do najłatwiejszych zadań. Wszyscy uczestnicy byli doskonale przygotowani, a o wynikach konkursu decydowały niuanse. Komisja oceniała płynność i lekkość wymowy, artykulację, dobór tekstu, umiejętności pozawerbalne uczestników oraz ogólny wyraz artystyczny ich prezentacji. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Martyna Miszczyk – uczennica klasy 7 i Bartosz Czekalski – uczeń III klasy gimnazjalnej. Uczniowie uzyskali wysokie oceny swoich wystąpień.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Gratulujemy !!!
BEZPIECZNE FERIE 2018
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania. Te zasady bezpieczeństwa przypomniał naszym uczniom na spotkaniu dzielnicowy Pan Tomasz Borzęcki.
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną. Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.
Nagrodzono najlepsze zespoły rozgrywek międzyklasowych
W dniu 9.02.2018 Pani dyrektor Marta Nowak wręczyła pamiątkowe dyplomy i puchary uczniom, którzy reprezentowali swoje klasy w szkolnych turniejach sportowych organizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego w I semestrze roku szkolnego 2017/2018.
Turnieje dla Gimnazjalistów:
Turniej Piłki Siatkowej o tytuł Mistrza Szkoły – I miejsce klasa 2a, II miejsce klasa 2b, III miejsce klasa 3a.
Turniej Koszykówki organizowany w ramach „Świętokrzyskiego Dnia Koszykówki” – I miejsce klasa 3b, II miejsce klasa 3a, III miejsce klasa 2b.
Turnieje dla uczniów Szkoły Podstawowej:
Turniej piłki ręcznej o tytuł Mistrza Szkoły w kategorii dziewcząt – I miejsce klasa 6, II miejsce klasa IV, III miejsce klasa V.
Turniej piłki ręcznej o tytuł Mistrza Szkoły w kategorii chłopców – I miejsce klasa 6, II miejsce klasa IV, III miejsce klasa V.
Turniej Koszykówki organizowany w ramach „Świętokrzyskiego Dnia Koszykówki” – I miejsce klasa 6, II miejsce klasa IV, III miejsce klasa V.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom zmagań sportowych.
6 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony przez Komisję Europejską w 2004 roku.
Internet to przestrzeń, która niesie za sobą wiele korzyści, ale także niebezpieczeństw. O tym, żeby pamiętać, że w Internecie również może stać nam się krzywda przypomniał uczniom nasz dzielnicowy Pan T. Borzęcki.
Przedstawiciel Policji omówił jak należy zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, przeprowadził pogadanki na temat uzależnienia od Internetu, agresji i przemocy rówieśniczej w Sieci, stalkingu, przestrzegał uczniów przed publikowaniem i rozsyłaniem ośmieszających lub kompromitujących informacji, zdjęć, filmów, dopisywanie obraźliwych komentarzy (hejt). Omówił zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
K O R O W Ó D N I E P O D L E G Ł O Ś C I
29 stycznia 2018 roku, uczniowie klas IV – VII pod opieką nauczycieli Pani Anny Kuśpiel Pani Małgorzaty Wierzby brali udział w „Korowodzie Niepodległości” z okazji upamiętnienia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez wojewodę świętokrzyskiego Panią Agatę Wojtyszek oraz przedstawicieli samorządu pińczowskiego.
Zaproszeni uczniowie wzięli udział w ciekawej prelekcji historycznej przeprowadzonej przez pracownika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach na temat walki Polaków o odzyskanie niepodległości, aż do czasów współczesnych. Po prelekcji uczniowie klasy VII – Natalia Kocel, Agnieszka Gołąb i Kacper Kowalski wzięli udział w konkursie na temat znajomości historii Polski. Wykazali się dużą wiedzą i zdobyli I miejsce. Otrzymali nagrody rzeczowe. Uczniowie zapoznali się z okolicznościową wystawą historyczną, gdzie mieli okazję z bliska przyjrzeć się replikom broni i spróbować swoich sił na sportowej strzelnicy, a także wziąć udział w ciekawych grach i konkursach.
Po zakończonym spotkaniu każdy z uczestników otrzymał specjalnie przygotowany „Elementarz Młodego Patrioty”. Udział w Korowodzie Niepodległości był dla uczniów prawdziwą i żywą lekcją historii połączoną z wyrazem głębokiego patriotyzmu do Ojczyzny.
ZABAWA NOWOROCZNA 2018
Karnawał to czas radości i rozrywki. Zarówno mali, jak i duzi czekali więc na okazję, aby się zabawić. Tradycyjnie więc w dniu 27 stycznia 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach odbyła się zabawa choinkowa. Czekali na nią z niecierpliwością uczniowie, zwłaszcza młodsi, którzy wystąpili w ciekawych strojach karnawałowych. Wśród radosnych maluchów z klas I-III można było znaleźć księżniczki, odważnych batmanów czy spidermanów. Pojawili się nawet strażacy. Najmłodsi bawili się znakomicie. Od godziny 18.00 parkietem zawładnęli starsi uczniowie – klasy VII oraz klas gimnazjalnych. Tu królowały stroje zdecydowanie wieczorowe. Piękne kreacje koleżanek zwracały uwagę kolegów. Atmosfera była wyśmienita. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień. Udekorowana kolorowymi balonami, bibułą, gwiazdami zamieniła się w prawdziwą salę balową. Nic więc dziwnego, że nogi same rwały się do tańca. A gorące przeboje w wykonaniu zespołu Mirage sprawiły, że czas minął bardzo szybko. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły i Radzie Rodziców naszej szkoły za przygotowanie tak wspaniałego balu.
SPOTKANIE NOWOROCZNE – DZIAŁOSZYCE 2018
W piątkowe popołudnie 26 stycznia 2018 r. Dyrekcja, nauczyciele, rodzice oraz goście zebrali się na spotkaniu noworocznym w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach. Zostało ono zorganizowane już po raz drugi. Jego celem była integracja środowiska. Wśród zaproszonych gości byli między innymi ksiądz proboszcz Andrzej Jankoski, radni Rady Miejskiej w Działoszycach z wiceprzewodniczącymi Stanisławem Juszczykiem i Stanisławem Woźniakiem, rodzice oraz mieszkańcy gminy Działoszyce. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Marta Nowak, która powitała przybyłych gości i złożyła życzenia zdrowia i pomyślności w nowym 2018 r. Pani dyrektor poinformowała zebranych, że w ramach Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 r. „Aktywna tablica” szkoła została wyposażona w 2 tablice interaktywne i 2 projektory.
W ramach dotacji celowej szkoła została wyposażona w gabinet profilaktyki zdrowotnej.
W trakcie spotkania program artystyczny zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej i klas gimnazjalnych w Działoszycach. W wykonaniu najmłodszych zebrani obejrzeli przedstawienie jasełkowe, w którym nie zabrakło tradycyjnych postaci Maryi, Józefa, pasterzy czy pięknie wyglądających turonia i diabła. W pięknej scenerii i pomysłowych strojach bohaterowie wyglądali jak prawdziwi kolędnicy.
Członkowie Koła Europejskiego przygotowali znane wszystkim angielskie piosenki świąteczne. Goście podziwiali również zespół śpiewaczy Działoszanki. Dziewczęta pięknie wykonały tradycyjne, polskie kolędy. Starsi uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna w wersji współczesnej”. Autorką scenariusza była jedna z uczennic klasy II gimnazjalnej. Widownia z zapartym tchem śledziła losy skąpego Scrooge’a, który na koniec całkowicie się zmienił. W programie znalazły się również scenki kabaretowe w wykonaniu uczniów klasy VII. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z czasu spędzonego w miłym gronie. Dla niektórych była to jedyna okazja na oderwanie się od codziennych trosk i zmartwień. Na koniec goście wspólnie zaśpiewali kolędę. Pani Dyrektor podziękowała występującym oraz gościom i widząc uśmiech na twarzach widzów utwierdziła w przekonaniu, że takie inicjatywy są potrzebne i na pewno będą kontynuowane w przyszłości.
Atmosfera była rodzinna i pełna ciepła.
W dniu 18 stycznia 2018 roku odbył się apel czytelniczy przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej i klas gimnazjalnych.
Najpierw koledzy z klasy 5 przenieśli nas w baśniowy świat krasnali i wróżek. Przekonywali widzów, że warto obudzić w sobie magię czytania, by móc przenieść się za pomocą książki w świat magii i czarów. Na koniec uczniowie klas 1-6 wzięli udział w quizie związanym z bohaterami najpiękniejszych baśni. Okazało się, że nasi uczniowie świetnie znali każdy z utworów.
Klasy gimnazjalne z kolei przeniosły słuchaczy w świat dziecięcych wspomnień słowami pięknych wierszy o książkach. Przeplatały je sentencje najbardziej znanych pisarzy o mądrości płynącej z czytania. Na końcu obu spotkań Pani dyrektor Marta Nowak wręczyła nagrody laureatom Konkursu Pięknego Czytania.
Liczymy na to, że od dzisiaj nasza biblioteka będzie pękać w szwach.
SPOTKANIE WIGILIJNE
W przeddzień świąt w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne, przygotowane przez uczniów klas 2-3 szkoły podstawowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się ksiądz proboszcz Andrzej Jankoski, dyrekcja szkoły, nauczyciele, wychowawcy, rodzice, pracownicy administracji i obsługi. Na początku Pani Dyrektor Marta Nowak oraz ksiądz proboszcz złożyli zebranym świąteczne życzenia Następnie sceną zawładnęły mażoretki, które zatańczyły piękny układ do znanego świątecznego przeboju. Natomiast uczniowie z klas 2-3 zaprezentowali społeczności szkolnej przedstawienie jasełkowe, w którym nie zabrakło znanych postaci: Świętej Rodziny, krakowiaków, diabła, Żyda czy pasterzy. Piękne stroje, przejmujące wiersze i znane kolędy wykonane brawurowo przez najmłodszych kolegów zostały bardzo ciepło przyjęte przez widzów. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy najbardziej znane kolędy.
KONKURS BOŻONARODZENIOWY ROZSTRZYGNIĘTY !!!
Jak co roku koło europejskie działające pod opieką Pani Agnieszki Szymbra zorganizowało konkurs bożonarodzeniowy. W tym roku zadanie polegało na wykonaniu najpiękniejszej kartki świątecznej. Napłynęło ponad 60 prac, a komisja konkursowa miała duży problem z wyłonieniem zwycięzców. Wszystkie kartki były wspaniałe i niepowtarzalne, dlatego też wszystkie prace zostały nagrodzone. Szczególnie doceniono natomiast zdobywców I, II i III miejsc.
I miejsce: Jan Porada, Zuzanna Kołton, Paweł Niedzielski, Amelia Zając, Weronika Szostak i Zofia Porada
II miejsce: Jakub Zając, Maja Wójcik, Krystian Kłębek, Karolina Nowak, Oliwia Jakubas
III miejsce: Jakub Wójcik, Amelia Grębosz, Maja Ostrowska, Amelia Winiarska, Aleksandra Ciesielska, Kamil Kłębek, Marta Puchała
Jak zwykle oryginalne nagrody przygotowali niezawodni członkowie koła europejskiego: Adrian Sutor, Mateusz Charuza, Nikola Waligóra, Kinga Błajszczak, Aleksandra Zając, Weronika Szostak.
SZLACHETNA PACZKA 2016
W tym roku po raz drugi nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Szlachetna Paczka”. Uczniowie przez dwa tygodnie przynosili potrzebne produkty. Tym razem wspieraliśmy mamę, która samotnie wychowuje dwójkę dzieci. W 12 paczkach znalazły się potrzebne artykuły spożywcze, środki czystości, warzywa, a także odzież. Zebrano również pieniądze potrzebne na opał. Wolontariusze pięknie zapakowali świąteczne prezenty i zawieźli do magazynu Szlachetnej Paczki, który znajdował się w Pińczowie. Z relacji opiekuna rodziny obecnego przy przekazywaniu paczek wiemy, że rodzina była bardzo szczęśliwa. Wszyscy cieszyli się z każdej przekazanej rzeczy. Mamy nadzieję, że w ten sposób święta w tym roku były szczęśliwsze – dla rodziny – bo ktoś o nich pamiętał, a dla nas – bo mogliśmy pomóc..
Apel z okazji 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
W dniu 13 grudnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony przypomnieniu wydarzeń sprzed 36 lat. Uczniowie gimnazjum przypomnieli wszystkim ten trudny czas. Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na mocy uchwały Rady Państwa. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Młodzież i dzieci młodszych klas w ciszy wysłuchali programu artystycznego. Mamy nadzieję, że była to dla was sugestywna lekcja historii.
„NIE ZGINĘŁA – ZMARTWYCHWSTAŁA” – 11 LISTOPADA 2017 R.
10 listopada 2017r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji święta 11 Listopada zwanego Świętem Niepodległości. W tym roku przypada 99 rocznica odzyskania wolności przez Polskę w 1918 roku. Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klas gimnazjalnych pod kierunkiem pani Anny Kuśpiel. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Scenariusz montażu słowno-muzycznego pt. „Nie zginęła – zmartwychwstała” obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918.
Uwagę zwracała piękna dekoracja przygotowana pod okiem pani Mirosławy Goły. Montaż uświetniony został przez występ zespołu śpiewaczego Działoszanki, który przy akompaniamencie opiekuna pana Adama Kocerby zaśpiewał kilka znanych utworów. Goście oraz uczniowie z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tej pięknej lekcji historii. Na koniec uroczystości wszyscy uczestnicy spotkania wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej uroczystości.
W dniu 11 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Uroczysty pochód otwierały mażoretki. Obecny był również poczet sztandarowy oraz uczniowie z każdej klasy wraz z wychowawcami. Wartę przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki pełnili przedstawiciele zuchów oraz harcerze. Uczniowie złożyli wiązankę pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.
W dniu 8 listopada 2017r.w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki odbył się apel profilaktyczny pt: ,,Czy papieros szkodzi?”. Klasa 6 zaprezentowała przygotowaną inscenizację dotyczącą szkodliwości palenia. Przedstawione scenki propagowały piękny styl życia wolny od tytoniu. Uczniowie przekazali informacje o przyczynach, dynamice i skutkach uzależnienia od tytoniu.
Na zakończenie został podsumowany szkolny konkurs plastyczny ,,Moje drzewo” zorganizowany prze szkolne koło PCK.
Nagrodzeni uczniowie:
Miejsce I
Kuba Kowalski – klasa 5
Martyna Bochniak – klasa 4
Miejsce II
Amelia Stec – klasa 4
Miejsce III
Ernest Nowak – klasa 5
Kamil Kłębek – klasa 5
Otrzymali z rąk Pani Dyrektor Marty Nowak nagrody książkowe. Prace uczniów zdobią korytarz szkolny.
„ Pierwszaki 2017/2018- zdrowo i bezpiecznie do szkoły”
25 października 2017 roku uczniowie z klasy pierwszej wzięli udział w organizowanej przez ,,Echo Dnia” akcji ,,Pierwszaki – zdrowo i bezpiecznie do szkoły” w Szkole Podstawowej w Pińczowie.
Spotkanie miało formę zabawy, o ważnych sprawach mówił Jeż Edek, który tańczył, śpiewał i sam uczył się właściwych zachowań. Ciekawy spektakl pt. ,,W KRUSikowie – przygody pszczółki KRUSzynki i trzmiela OKRUSzka” przedstawili pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Akcja rozgrywała się w wiosce, gdzie bohaterowie napotykali na różne niebezpieczeństwa. Każda przygoda uczyła , jak należy bezpiecznie zachować się przebywając na wsi.
Następnie strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie poruszyli tematy związane z zasadami prawidłowego zachowania się w czasie pożaru, wypadku, używania nr alarmowych, zachowania wobec nieznajomych. Funkcjonariusze Policji uczyli jak bezpiecznie poruszać się po drodze, na której dzieci występują w roli pieszego, pasażera czy rowerzysty.
Wyjątkową lekcję zakończyła ,,klasówka” ze znajomości omawianych zasad bezpieczeństwa, która została rozwiązana szybko i bezbłędnie przez przedstawicieli klas.
Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowy plan lekcji oraz opaskę odblaskową.
XI Edycji Wojewódzkiego Turnieju „Bezpieczeństwo Na Piątkę”
Dnia 26.10.2017r. w Powiatowej Hali Widowiskowo – Sportowej POKSTIR w Pińczowie odbył się etap powiatowy XI Edycji Wojewódzkiego Turnieju „Bezpieczeństwo Na Piątkę”, w którym udział wzięło 9 szkół podstawowych z terenu powiatu pińczowskiego. Wśród tej grupy znaleźli się również uczniowie z naszej szkoły: Adamczyk Zuzanna, Natalia Ostrowska, Ernest Nowak.
Walkę o zwycięstwo toczyły trzyosobowe drużyny uczniów klas piątych, w czterech konkurencjach. Pierwsza to test wiedzy ogólnej z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podczas prac w gospodarstwie rolnym oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. W kolejnej konkurencji kapitanowie drużyn musieli pokonać rowerowy tor przeszkód, a następnie całe drużyny przystąpiły do pokazu praktycznych umiejętności związanych z pierwszą pomocą przedmedyczną.
Na sam koniec komisja, oceniła prace plastyczne wykonane przez dzieci, którego tematem przewodnim było hasło „Kręci mnie bezpieczeństwo w szkole”. Nasza praca plastyczna została wyróżniona. Uczniowie pracowali pod opieką p. Mirosławy Goły.
Uczniowie klas III gimnazjum w Teatrze J. Słowackiego w Krakowie
W dniu 25.10.2017r. uczniowie klas III gimnazjum w Teatrze J. Słowackiego w Krakowie obejrzeli doskonałą komedię mistrza gatunku, Moliera, obśmiewającego w swoich dramatach głupotę ludzką, zacofanie, obłudę i podłość. „Chory z urojenia” to szuka, która porusza bardzo aktualny temat samotności, paradoksów życia, pychy i próżności człowieka. Pampiglione poruszał te niewesołe kwestie bawiąc do łez, doprowadzając nas przez śmiech do głębokich refleksji. W roli tytułowej zobaczyliśmy jednego z najpopularniejszych polskich aktorów – Andrzeja Grabowskiego.
Po obejrzeniu sztuki wybraliśmy się na wycieczkę melexem (zaczął padać deszcz) po Starym Mieście i Kazimierzu. Umożliwiło nam to zwiedzić najbardziej interesujące miejsca Krakowa, odkryć zabytkową architekturę oraz wiele wartych zobaczenia miejsc jak Rynek Główny będący największym placem miejskim w Europie, liczne stare kościoły, drogę królewską. Zwiedziliśmy wspaniałą dzielnicę Kazimierz zwaną też żydowską z mnóstwem pięknych historycznych zakątków jak plac Wolnica, plac Nowy, 7 synagog, oraz słynna ulica Szeroka gdzie Steven Spielberg kręcił nagrodzony Oskarem film “Lista Schindler’a” a także gdzie odbywa się coroczny międzynarodowy festiwal muzyki żydowskiej.
Podczas całej wycieczki słuchaliśmy komentarza przewodnika odtwarzanego z systemu audio.
Projekt Teatr Polska
W ramach projektu Teatr Polska 2017 w dniu 19 października uczniowie klas gimnazjalnych mogli wziąć udział w przedstawieniu teatralnym reżyserowanym przez Tomasza Cymermana pt. „Beze mnie”. W rolach głównych wystąpili Sylwia Gola, Miłosz Karbownik i Łukasz Stawarczyk. Zaprezentowali oni piękną opowieść o przyjaźni, miłości, wyobcowaniu i pragnieniu akceptacji. Nowoczesne widowisko dotyczące szkolnych relacji, problemu odrzucenia przez rówieśników i ucieczki w wirtualną rzeczywistość młodzież naszej szkoły przyjęła niezwykle ciepło. Uczniowie mogli poczuć się częścią spektaklu. Po jego zakończeniu wszyscy wzięli udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez pracownika teatru. Stały się one okazją do kontynuowania rozmów o ważnych dla nich tematach i trudnościach, z jakimi zmaga się młode pokolenie. Na koniec wszyscy uczestnicy warsztatów wraz z aktorami reżyserem zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
„Bezmierny mój dług wdzięczności” – pod takim hasłem odbyły się w szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach obchody Dnia Edukacji Narodowej. Samorząd Uczniowski przygotował dla dyrekcji szkoły, wszystkich nauczycieli i pracowników uroczystą akademię. Wśród zaproszonych gości znaleźli się ksiądz proboszcz, dyrektor ZEAJ, dyrektor szkoły oraz nauczyciele, wychowawcy, pracownicy administracji i obsługi i uczniowie. Ciepłe i życzliwe słowa do pedagogów popłynęły od gości, dyrekcji szkoły oraz wychowanków. Ci ostatni przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym słowami poetów wyrazili ogromną życzliwość i wdzięczność dla trudnej pracy nauczyciela. Uświetnieniem uroczystości był występ zespołu śpiewaczego Działoszanki.
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
W dniu 5 października 2017 roku w Szkole Podstawowej im.Tadeusza Kościuszki w Działoszycach odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej.
W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce Pan Zdzisław Leks, Ksiądz Proboszcz Andrzej Jankoski, przewodnicząca Rady Rodziców. Pani dyrektor Marta Nowak powitała przybyłych gości, rodziców, nauczycieli, uczniów, a szczególnie serdecznie klasę pierwszą.
Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny i znajomością zasad, które ułatwią funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Po zakończeniu części artystycznej w niezwykle podniosłej atmosferze pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Ślubowali być dobrymi Polakami i uczniami, przestrzegać zasad obowiązujących w szkole. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Dzieci otrzymały prezenty i życzenia od Pana Burmistrza, Księdza Proboszcza, Rady Rodziców oraz kolegów z klasy drugiej i trzeciej. Rodzice przygotowali pierwszakom słodki poczęstunek.
Wszyscy życzymy pierwszakom dużo radości z codziennej podróży w cudowny świat nauki oraz wielu przyjaciół.
W dniu 4 października uczniowie kl.2 i 3 a,b pod opieką wychowawców: p. Jadwigi Mazur, p. Barbary Baranowskiej i p. Natalii Banaszek uczestniczyli w wycieczce do piekarni. Dzięki uprzejmości pani Małgorzaty Mandeckiej dzieci poznały piekarnię od środka, pracę piekarza i proces technologiczny produkcji pieczywa. Uczniowie mieli okazję zobaczyć maszyny, urządzenia m.in. piece piekarnicze, łopaty do wsadzania pieczywa oraz wózki z upieczonym chlebem. Z ciekawością przyglądały się jak piekarz ważył ciasto i nadawał formę. Mieliśmy okazję zwiedzić również ogromny magazyn z workami mąki.
Wycieczka zakończyła się degustacją pysznych rogalików. Uczniom bardzo podobała się praca piekarza i wielu z nich stwierdziło, że w przyszłości będą zajmować sie wypiekiem smacznego pieczywa.
W dniu 27 września uczniowie kl.2 i 3 a,b pod opieką wychowawców: p. Jadwigi Mazur, p. Barbary Baranowskiej i p. Natalii Banaszek wybrali sie na wycieczkę do lasu w poszukiwaniu oznak jesieni. Obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną jesienią, zwróciły uwagę na warstwową budowę lasu, różne gatunki drzew, krzewów i grzybów. Obserwowali przez lupę okazy przyrodnicze oraz mierzyli pnie drzew. Udało nam się spotkać wiewiórki i nieliczne owady.
Wycieczka była ciekawą lekcją przyrody i dostarczyła wiele radości. Po powrocie z lasu uczniowie przygotowali w klasie leśną galerię ze znalezionych okazów.
VII Światowego Dznia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole
29 września 2017 odbyła się VII edycja Światowego Dznia Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W tym roku Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Działoszycach po raz kolejny wzięła udział w akcji i uzyskała licencję Organizatora Lokalnego WMTDay 2017.
Uczniowie : Aleksandra Ciesielska, Zuzanna Szymbra, Oliwier Frąckiewicz i Zuzanna Adamczyk po zaliczonym pisemnym egzaminie z tabliczki mnożenia i dzielenia uzyskali tytuł egzaminatorów i odpytywali swoich starszych kolegów ze szkoły podstawowej i gimnazjum ze znajomości tabliczki mnożenia.
Osoba, która zgłosiła się na egzamin i poprawnie odpowiedziała na 5 pytań uzyskała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia i otrzymała pamiątkową legitymację. Pytaliśmy nie tylko uczniów, po tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia chętnie sięgnęli też nauczyciele i pracownicy szkoły.
Przepytaliśmy 69 osób, egzamin zaliczyło 55 zdających. Wszystkim, którzy zdali egzamin i otrzymali tytuł MT EXPETR gratulujemy!
W trosce o bezpieczeństwo uczniów…
Dbając o bezpieczeństwo uczniów w szkole w dniu 20 października 2017 roku odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z przedstawicielami Policji w Działoszycach.
Policjanci odwiedzili uczniów ze szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych II–III. Młodzież z uwagą wysłuchała pogadanki na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Przedstawiciele policji uświadomili uczniom, jakie zagrożenia związane są z „cyberprzemocą”, polegającą na prześladowaniu, zastraszaniu, nękaniu, wyśmiewaniu innych osób z wykorzystaniem technik informacyjnych i komunikacyjnych, takich jak: e-mail, fora dyskusyjne, blogi, sms-y, telefony komórkowe, strony internetowe.
Pogadanka policjantów cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy chętnie uczestniczyli w dyskusji oraz zadawali pytania. Spotkania takie przyczyniają się do poprawy wiedzy młodych ludzi na tematy zagrożeń, z którymi, być może nieświadomie, mogą się spotkać.
Prelekcja przedstawiciela KRUS
„Był taki wrzesień…”
78 rocznica wybuchu II wojny światowej.
1 września 1939 roku Niemcy hitlerowskie atakiem na Westerplatte rozpoczęły II wojnę światową, a 17 września 1939 roku Związek Radziecki napadł na Polskę.
W rocznicę hitlerowskiej i sowieckiej agresji w naszej szkole 22 września odbył się apel upamiętniający tragiczne wydarzenia sprzed 78 lat. Upamiętniono również powstanie Polskiego Państwa Podziemnego(27 września).
Apel przygotowali uczniowie klas gimnazjalnych pod opieką pani Anny Kuśpiel.
DZIAŁOSZANKI NA DOŻYNKACH WOJEWÓDZKICH
W niedzielę 3 września br. na zaproszenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach Szkolny Zespół Śpiewaczy „Działoszanki” uczestniczył w Dożynkach Wojewódzkich, które w tym roku odbyły się w Masłowie. Zaprezentował tam swój program artystyczny w widowisku folkowym pn. „Estrada Folkloru”. Występ naszego zespołu został bardzo ciepło przyjęty przez zgromadzoną publiczność. Świadczyły duże brawa i liczne gratulacje od oglądających i słuchających występu „Działoszanek”.
Skład zespołu: Kołpak Karolina, Łach Patrycja, Miszczyk Martyna, Olesińska Kinga, Olesińska Weronika, Puchała Anna, Sęk Maja, Szostak Natalia. Akompaniował na akordeonie Adam Kocerba – nauczyciel muzyki i kierownik artystyczny zespołu.
Plan dowozów na rok szkolny 2017/2018
Szczegółowy harmonogram dowozów na rok szkolny 2017/2018 znajduje się poniżej